Trawoprost
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Trawoprost – lek stosowany w jaskrze należący do grupy leków tzw. analogów prostaglandyn. Mechanizm działania trawoprostu polega na zwiększaniu odpływu cieczy wodnistej, która znajduje się w przedniej części oka, dzięki czemu następuje obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów z jaskrą z otwartym kątem przesączania lub nadciśnieniem ocznym. Lek może być stosowany u dzieci z jaskrą dziecięcą.
Trawoprost dostępny jest w postaci kropli do oczu. Lek podaje się raz dziennie po jednej kropli do chorego oka lub oczu. Efekt leczniczy zaczyna się po około 2 godzinach od zakroplenia i utrzymuje się przez 24 godziny. Zaleca się podawanie leku wieczorem.
Możliwe działania niepożądane: przekrwienie gałki ocznej, ból oka, uczucie dyskomfortu, podrażnienie oka, nadmierne zabarwienie tęczówki, suchość oka, świąd oka. Niezbyt często może pojawić się ból głowy, zawroty głowy, kołatania serca, światłowstręt, zapalenie tęczówki, zapalenie powiek oraz zaburzenia pola widzenia.
Uwaga: Zaleca się przestrzeganie szczególnych warunków higieny w trakcie aplikacji trawoprostu oraz innych leków okulistycznych, aby nie doszło do zanieczyszczenia leku w butelce.