Rozatrav

Rozatrav zawiera trawoprost, lek z grupy nazywanej analogami prostaglandyn. Działa on poprzez zmniejszenie ciśnienia w oku. Może być stosowany jako jedyny lek lub łącznie z innymi kroplami do oczu, np. lekami blokującymi receptory beta-adrenergiczne, które również zmniejszają ciśnienie wewnątrz oka. Rozatrav stosowany jest w leczeniu wysokiego ciśnienia wewnątrz oka u dorosłych pacjentów. To ciśnienie może prowadzić do rozwoju choroby zwanej jaskrą.

Jaki jest skład Rozatrav, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest trawoprost 40 mikrogramów/ml.

Pozostałe składniki to: Polikwaternium -1, makrogologlicerolu hydroksystearynian 40, glikol propylenowy, sodu chlorek, kwas borowy, mannitol, woda oczyszczona, sodu wodorotlenek lub kwas solny do ustalenia właściwego pH.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Rozatrav – jak stosować?

Zalecana dawka to jedna kropla do chorego oka lub oczu, raz na dobę – wieczorem.

Rozatrav można stosować do obu oczu wyłącznie po uzyskaniu takiego zalecenia od lekarza. Lek należy stosować tak długo jak zaleci to lekarz.

Rozatrav przeznaczony jest wyłącznie do zakraplania do oczu.

– Bezpośrednio przed pierwszym użyciem butelki należy zapisać datę otwarcia w miejscu do tego przeznaczonym na pudełku.
– Umyć ręce.
– Odkręcić zakrętkę.
– Jeśli po zdjęciu zakrętki kołnierz zabezpieczający jest poluzowany, należy usunąć go przed zastosowaniem leku.
– Uchwycić butelkę wylotem do dołu, trzymając ją między kciukiem i palcami.
– Odchylić głowę do tyłu. Czystym palcem odciągnąć powiekę ku dołowi tak, by między gałką oczną a powieką utworzyła się „kieszonka”. Do tej „kieszonki” powinna trafić kropla.
– Przybliżyć końcówkę butelki do oka. Dla ułatwienia posłużyć się lustrem.
– Nie dotykać zakraplaczem oka, powieki, okolic oka lub innych powierzchni, gdyż może to doprowadzić do zakażenia kropli.
– Aby spowodować wypłynięcie pojedynczej kropli leku Rozatrav lekko ścisnąć butelkę.
– Po zakropleniu leku Rozatrav, pozostawić oko zamknięte i delikatnie ucisnąć palcem kącik oka w okolicy nosa przynajmniej na 1 minutę. Pomoże to zapobiec przedostawaniu się leku do całego organizmu.
– W przypadku stosowania kropli do obu oczu należy powtórzyć te czynności w stosunku do drugiego oka.
– Bezpośrednio po użyciu leku zakręcić dokładnie butelkę.
– Należy korzystać na bieżąco tylko z jednej butelki.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Całą objętość należy wypłukać z oka ciepłą wodą. Nie zakraplać następnych kropli do czasu nadejścia pory podania kolejnej dawki leku.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Rozatrav – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Rozatrav w okresie ciąży i karmienia piersią?

Kobiety będące w ciąży nie mogą stosować leku Rozatrav. Jeżeli pacjentka podejrzewa, że może być w ciąży, powinna poinformować o tym lekarza. Jeśli mogłaby zajść w ciążę podczas leczenia produktem Rozatrav musi stosować odpowiednie metody zapobiegania ciąży.

Nie wolno stosować leku Rozatrav w okresie karmienia piersią. Rozatrav może przenikać do mleka.

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Rozatrav

Ulotka Rozatrav – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Rozatrav przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Rozatrav m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Rozatrav w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Rozatrav

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Rozatrav? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Rozatrav. Podziel się doświadczeniami na forum.