Tipifree

Tipifree to lek zawierający trawoprost, który jest analogiem prostaglandyn. Działa poprzez zwiększenie odpływu płynu z oka, co obniża jego ciśnienie. Jest stosowany w leczeniu nadciśnienia ocznego i jaskry z otwartym kątem. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Tipifree zawiera trawoprost, lek z grupy nazywanej analogami prostaglandyn. Działa on poprzez zmniejszenie ciśnienia w oku. Tipifree może być stosowany jako jedyny lek lub łącznie z innymi kroplami do oczu, np. lekami blokującymi receptory beta-adrenergiczne, które również zmniejszają ciśnienie wewnątrz oka.

Tipifree jest stosowany w celu zmniejszenia wysokiego ciśnienia wewnątrz oka u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 2 miesięcy. To ciśnienie może prowadzić do rozwoju choroby zwanej jaskrą.

Skład

– Substancją czynną leku jest trawoprost. Każdy ml zawiera 40 mikrogramów trawoprostu.

– Pozostałe składniki to: kwas borowy; makrogologlicerolu hydroksystearynian; glikol propylenowy (E 1520); sodu chlorek; mannitol; sodu wodorotlenek (do ustalenia pH); kwas solny, rozcieńczony (do ustalenia pH); woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, lekarza leczącego dziecko lub farmaceuty.

Zalecana dawka to:
Jedna kropla do chorego oka lub oczu, raz na dobę – wieczorem.
Tipifree można stosować do obu oczu wyłącznie po uzyskaniu takiego zalecenia od lekarza. Lek należy stosować tak długo jak zaleci to lekarz lub lekarz leczący dziecko.
Tipifree przeznaczony jest wyłącznie do zakraplania do oczu.

Przedawkowanie

Całą objętość leku należy wypłukać z oka ciepłą wodą. Nie zakraplać następnych kropli do czasu nadejścia pory podania kolejnej dawki leku.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Tipifree

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Tipifree (forum)

Stosujesz Tipifree? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Tipifree. Podziel się doświadczeniami na forum.