Glabrilux

Glabrilux 0,3 mg/ml jest lekiem przeciwjaskrowym. Substancja czynna, bimatoprost, należy do grupy leków zwanych prostamidami.

Glabrilux 0,3 mg/ml jest lekiem stosowanym do leczenia podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego (ciśnienie wewnątrz oka), które może prowadzić do choroby zwanej jaskrą. Jeżeli wysokie ciśnienie nie ulegnie zmniejszeniu, w końcu może to uszkodzić wzrok.

Wewnątrz oka zachodzi stała produkcja płynu zwanego cieczą wodnistą. Ten płyn jest stale odprowadzany do krwi, dzięki czemu utrzymywane jest odpowiednie ciśnienie wewnątrzgałkowe. W razie upośledzenia odpływu cieczy wodnistej ciśnienie wewnątrzgałkowe ulega zwiększeniu, co może doprowadzić do choroby zwanej jaskrą. Substancja czynna bimatoprost zwiększa ilość odprowadzanego płynu, obniżając w ten sposób ciśnienie wewnątrz oka.

Można stosować Glabrilux 0,3 mg/ml z innymi kroplami do oczu zwanymi beta-adrenolitykami, które również zmniejszają ciśnienie wewnątrz oka.

Jaki jest skład Glabrilux, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest bimatoprost.
Jeden mililitr (ml) roztworu zawiera 0,3 mg bimatoprostu.
Jeden ml leku Glabrilux krople do oczu, roztwór zawiera około 40 kropli.
1 kropla leku Glabrilux zawiera około 7,5 mikrogramów bimatoprostu.

Pozostałe składniki to benzalkoniowy chlorek, sodu chlorek, disodu fosforan dwunastowodny, kwas cytrynowy jednowodny i woda do wstrzykiwań. Mogą być dodane niewielkie ilości kwasu solnego lub sodu wodorotlenku w celu zachowania właściwego odczynu (pH).

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Glabrilux – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka to jedna kropla leku Glabrilux 0,3 mg/ml wieczorem, raz na dobę do każdego oka, które wymaga leczenia.

Jeżeli pacjent stosuje inne krople do oczu dodatkowo do leku Glabrilux 0,3 mg/ml, te krople należy zastosować po co najmniej pięciu minutach po zastosowaniu leku Glabrilux 0,3 mg/ml.

Nie stosować leku częściej niż 1 raz na dobę, ponieważ skuteczność leczenia może się zmniejszyć.

Sposób podawania:
Nie dotykać oka lub obszaru wokół oka końcówką butelki. Może to wywołać zanieczyszczenie bakteriami, które mogą prowadzić do zakażenia i poważnego uszkodzenia oka lub nawet utraty wzroku. Aby zapobiec zanieczyszczeniu butelki należy unikać kontaktu jej końcówki z jakąkolwiek powierzchnią i natychmiast po zastosowaniu ponownie zamknąć butelkę nasadką i zakręcić butelkę.

1. Umyć ręce przed zastosowaniem kropli.
2. Następnie usunąć nasadkę butelki. Upewnić się, że końcówka butelki nie dotyka niczego.
3. Trzymać butelkę kciukiem i palcem wskazującym.
4. Pochylić głowę to tyłu i spojrzeć na sufit. Odciągnąć powiekę palcem wskazującym drugiej dłoni.
5. Przybliżyć końcówkę do oka – bez dotykania jego powierzchni i powiek – i delikatnie ścisnąć butelkę aby uwolnić kroplę do oka.
6. Następnie puścić dolną powiekę i zamknąć oko na 30 sekund.
7. Zamknąć butelkę i ponownie umyć ręce.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przypadkowe podanie zbyt wielu kropli do oka (oczu) wiąże się z małym prawdopodobieństwem poważnej szkody. Należy zastosować kolejną dawkę zgodnie z zaleceniami. Wszystkie pytania należy zgłaszać lekarzowi lub farmaceucie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Glabrilux – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Glabrilux w okresie ciąży i karmienia piersią?

Glabrilux może przenikać do mleka kobiecego, dlatego pacjentka nie powinna karmić piersią w trakcie stosowania leku Glabrilux.

Płodność
Nie ma danych dotyczących wpływu bimatoprostu na płodność u człowieka.

Ulotka Glabrilux – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Glabrilux? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

Dodaj komentarz