Konsultacja merytoryczna:

Latadrop

Latadrop należy do grupy leków znanych jako analogi prostaglandyny. Działa poprzez zwiększenie naturalnego odpływu płynu z wnętrza oka do krwiobiegu.

Latadrop jest stosowany w leczeniu chorób znanych pod nazwą jaskry z otwartym kątem przesączania i nadciśnienia ocznego. Obie te choroby związane są ze zwiększeniem ciśnienia w gałce ocznej, wpływającym w konsekwencji na ostrość widzenia.

Latadrop stosowany jest również w leczeniu zwiększonego ciśnienia w oku i jaskry u dzieci w każdym wieku, również niemowląt.

Jaki jest skład Latadrop, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest latanoprost 50 mikrogramów/ml.

Pozostałe składniki to: benzalkoniowy chlorek, sodu chlorek, sodu diwodorofosforan jednowodny, disodu fosforan bezwodny, sodu chlorek i woda oczyszczona.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Latadrop – jak stosować ten lek?

W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza pacjenta dorosłego lub dziecka albo farmaceuty.

Zwykle stosowana dawka dla pacjentów dorosłych (w tym pacjentów w podeszłym wieku) i dzieci to jedna kropla raz na dobę do każdego chorego oka (oczu). Najlepiej jest stosować lek wieczorem.
Nie należy stosować leku Latadrop częściej niż raz na dobę, ponieważ częstsze podawanie leku może zmniejszyć skuteczność leczenia.

Lek Latadrop należy stosować tak długo, jak lekarz prowadzący zaleci pacjentowi dorosłemu lub dziecku.

Pacjenci noszący soczewki kontaktowe
Jeśli pacjent dorosły lub dziecko nosi soczewki kontaktowe, przed zastosowaniem kropli leku Latadrop należy je wyjąć. Po zastosowaniu leku Latadrop należy odczekać 15 minut przed ponownym założeniem soczewek kontaktowych.

Instrukcja użycia
1. Umyć ręce i usiąść lub stanąć w wygodnej pozycji.
2. Odkręcić zakrętkę.
3. Palcem odciągnąć delikatnie w dół dolną powiekę chorego oka.
4. Zbliżyć końcówke buteleczki do oka, ale nie dotykać go.
5. Ścisnąć delikatnie buteleczkę tak, aby do oka wpadła tylko jedna kropla, a następnie puścić dolną powiekę.
6. Docisnąć palcem wewnętrzny kącik leczonego oka. Przytrzymać przez 1 minutę trzymając oko zamknięte.
7. Powtórzyć powyższe czynności przy drugim oku, jeżeli lekarz tak zalecił.
8. Zakręcić zakrętkę.

Stosowanie leku Latadrop z innymi kroplami do oczu
Należy odczekać co najmniej 5 minut pomiędzy zastosowaniem leku Latadrop i zastosowaniem innych kropli do oczu.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie podania do oka zbyt dużej liczby kropli może dojść do niewielkiego podrażnienia oka i oczy mogą łzawić i być zaczerwienione. Objawy te powinny ustąpić, ale jeśli pacjent jest zaniepokojony powinien skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym lub lekarzem prowadzącym dziecka w celu uzyskania porady.
Jeśli dojdzie do przypadkowego połknięcia przez pacjenta dorosłego lub dziecko leku Latadrop, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Latadrop – czy mogę spożywać alkohol?

Ze względów bezpieczeństwa nie wolno pić alkoholu podczas stosowania leku Laprysta.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Latadrop w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie stosować leku Latadrop w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, należy natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi.

Ulotka Latadrop – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Latadrop, 50 mikrogramów/ml, krople do oczu, roztwór (Latanoprostum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 115.69 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Latadrop m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Latadrop, 50 mikrogramów/ml, krople do oczu, roztwór (Latanoprostum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 171.92 KB

Cena - ile kosztuje Latadrop?

Cena Latadrop i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Latadrop.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Latadrop? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz