Konsultacja merytoryczna:

Xaloptic Free

Xaloptic Free

Xaloptic Free zawiera latanoprost i należy do grupy leków zwanych analogami prostaglandyn. Działa poprzez zwiększenie naturalnego odpływu płynu z wnętrza oka do krwioobiegu.

Xaloptic Free jest wskazany w leczeniu jednego z rodzajów jaskry zwanej jaskrą otwartego kąta oraz w leczeniu nadciśnienia wewnątrzgałkowego. Stany te są związane ze zwiększeniem ciśnienia wewnątrzgałkowego i mogą w rezultacie wpływać na wzrok.

Xaloptic Free może być również stosowany u dzieci w każdym wieku w leczeniu zwiększonego ciśnienia śródgałkowego oraz jaskry.

Jaki jest skład Xaloptic Free, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest 50 mikrogramów/ml latanoprostu.

– Pozostałe składniki to: sodu diwodorofosforan jednowodny, disodu fosforan bezwodny, sodu chlorek, woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Xaloptic Free – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego osoby dorosłej lub dziecka, lub zaleceniami farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza prowadzącego lub farmaceuty.

Zalecana dawka dla dorosłych (w tym dla osób w podeszłym wieku) i dzieci to jedna kropla raz na dobę do chorego oka (oczu). Lek najlepiej zakraplać wieczorem.

Zawartość jednodawkowego pojemnika należy użyć natychmiast po jego otwarciu; wszelkie pozostałości leku należy wyrzucić.

Nie stosować leku Xaloptic Free częściej niż raz na dobę, ponieważ jego częstsze stosowanie może spowodować zmniejszenie skuteczności leczenia.

Stosować Xaloptic Free zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego osoby dorosłej lub dziecka do chwili, gdy zaleci on zaprzestanie stosowania leku.

Stosowanie soczewek kontaktowych:
Przed podaniem do oka osobie dorosłej lub dziecku leku Xaloptic Free, należy wyjąć soczewki kontaktowe. Soczewki kontaktowe mogą być założone ponownie po upływie 15 minut od użycia leku Xaloptic Free.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku podania większej ilości kropli może dojść do umiarkowanego podrażnienia oka z zaczerwienieniem i łzawieniem. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym osoby dorosłej lub dziecka.

Jeżeli dojdzie do przypadkowego spożycia przez osobę dorosłą lub dziecko leku Xaloptic Free, należy tak szybko jak tylko jest to możliwe skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Xaloptic Free – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Xaloptic Free w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Xaloptic Free nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią.

Ulotka Xaloptic Free – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

XALOPTIC FREE, 50 mikrogramów/ml, krople do oczu, roztwór w pojemniku jednodawkowym (Latanoprostum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 68 razy

Rozmiar plku 338.65 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Xaloptic Free m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

XALOPTIC FREE, 50 mikrogramów/ml, krople do oczu, roztwór w pojemniku jednodawkowym (Latanoprostum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 51 razy

Rozmiar plku 338.65 KB

Cena - ile kosztuje Xaloptic Free?

Cena Xaloptic Free i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Xaloptic Free.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Xaloptic Free? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

2 komentarze do “Xaloptic Free”

 1. Biorę Xaloptic Free 0,2ml już od dłuższego czasu. Do samego leku nie mam zastrzeżeń, ale do pojemnika jednodawkowego mam ogromne. Wykonany jest z bardzo twardego tworzywa i wyciśnięcie kropli jest bardzo trudne. Zakrapiam oczy sama, mam stawy w rękach osłabione chorobą reumatyczną, ale zaznaczam że normalnie daję sobie radę /nie jestem pod tym względem osobą niepełnosprawną/.Brałam inne leki na jaskrę, przy których nie miałam problemu z dawkowaniem,ale podrażniały oczy ,wobec tego muszę zażywać krople bez konserwantów.Zakrapiane oczu
  kroplami z tego twardego pojemnika to jest męka.

  Odpowiedz
 2. Co to jest za producent. Osoba odpowiedzialna za Xaloptic Free powinna już oglądać świat z drugiej strony krat.
  Pierwszy komunikat o wycofaniu jednej serii był z dnia 15 stycznia. Dzisiaj (29 marca 2019) wycofuje się kilka serii.
  To nie jest karma dla psów, jak tak można traktować pacjentów. Biorę ten lek od 10 stycznia. Okazuje się, że mam całe pudełko z serii dziś wycofanej i 5 szt. z innej, dziś wycofanej serii. Jest piątek po godz. 21.00. W mieście jedna apteka dysponuje tym lekiem i jest zamknięta. Apteka dyżurna leku nie posiada. Dziś kropli nie użyję, a co mam zrobić jutro od rana (sobota), jeśli nie dostanę w tej jedynej aptece niewadliwego leku? Recepty oczywiście nie posiadam, a wizyta u okulisty za kilka tygodni!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz