Kozłek lekarski - opis substancji i lista leków

Kozłek LekarskiKozłek lekarski – roślina lecznicza, znana również pod nazwą waleriana. Kozłek lekarski działa uspokajająco oraz nasennie, zmniejszając napięcie, niepokój i aktywność ruchową. Ponadto wykazuje działanie rozkurczowe i można go stosować w dolegliwościach przewodu pokarmowego. Największe działanie lecznicze wykazuje jego korzeń, ze względu na występujący w nim olejek eteryczny, walepotriaty, kwas walerenowy oraz kłącze.

W farmacji kozłek lekarski dostępny jest w postaci suszonej, kapsułkach, tabletkach, kroplach, syropie i płynie doustnym. Często łączony jest z innymi substancjami o podobnym działaniu, takimi jak szyszki chmielu, ziele męczennicy czy mięta pieprzowa. Stosowanie preparatów z kozłkiem lekarskim nie powoduje uzależnienia.

Kozłka lekarskiego nie należy stosować u dzieci poniżej 12 roku życia.

Możliwe działania niepożądane: Preparaty z kozłkiem lekarskim stosowane w zalecanych dawkach z reguły nie powodują działań niepożądanych. Przedawkowanie może wywołać bóle głowy, zaburzenia czynności serca, pobudzenie, drżenie oraz bezsenność.

Uwaga: Ze względu na działanie nasenne mogące wystąpić po stosowaniu preparatów z kozłkiem lekarskim zaleca się zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych.

Aktualności

Polecane artykuły

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik