Melatonina LEK-AM

Melatonina LEK-AM to lek dostępny bez recepty, który zawiera melatoninę, hormon naturalnie występujący w organizmie człowieka. Melatonina jest produkowana przez szyszynkę i odgrywa kluczową rolę w regulacji godzin snu i czuwania w ciągu doby. Lek jest stosowany wspomagająco w przypadku zaburzeń snu związanych z zaburzeniami rytmu snu i czuwania, na przykład w przypadku zmiany stref czasowych, pracy zmianowej lub u osób niewidomych. Produkt przeznaczony jest dla osób dorosłych.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Melatonina jest występującym naturalnie w organizmie człowieka hormonem produkowanym w ośrodkowym układzie nerwowym przez szyszynkę. Hormon ten odgrywa ważną rolę w regulacji godzin snu i czuwania w ciągu doby. Melatonina LEK-AM jest syntetycznie produkowanym odpowiednikiem naturalnego hormonu.

Lek Melatonina LEK-AM stosowany jest wspomagająco w:
– zaburzeniach snu związanych z zaburzeniami rytmu snu i czuwania, np. w zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych, lub w związku z pracą zmianową,
– zaburzeniach rytmu dobowego snu i czuwania u pacjentów niewidomych.

Skład

1 tabletka leku Melatonina LEK-AM zawiera substancję czynną: 1 mg, 3 mg lub 5 mg melatoniny oraz substancje pomocnicze: celulozę mikrokrystaliczną, magnezu stearynian, krzemionkę koloidalną bezwodną.

Dawkowanie

Lek należy przyjmować doustnie.

Dorośli:
Dawkowanie leku Melatonina LEK-AM:
W zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych:
2 mg do 3 mg melatoniny raz na dobę po zapadnięciu zmroku, rozpoczynając od pierwszego dnia podróży. Kontynuować leczenie przez 2-3 kolejne dni po zakończeniu podróży.

W zaburzeniach rytmu dobowego snu i czuwania związanych np. z pracą zmianową: 1 mg do 5 mg na dobę, na godzinę przed snem.

W zaburzeniach rytmu dobowego snu i czuwania u osób niewidomych należy przyjmować od 0,5 mg do 5 mg raz na dobę około godziny 21:00-22:00.

Dawkowanie to dotyczy też długotrwałego przyjmowania leku.

Działanie leku obserwuje się stopniowo, nierzadko po upływie 2 tygodni od przyjmowania leku.

Przedawkowanie

Nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania. Swoiste antidotum dla melatoniny nie jest znane.

Jedzenie i picie (alkohol)

Podczas stosowania leku Melatonina LEK-AM nie należy spożywać alkoholu.

Ciąża i karmienie piersią

Ze względu na brak wystarczających danych leku Melatonina LEK-AM nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Ulotka Melatonina LEK-AM

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Melatonina LEK-AM (forum)

Stosujesz Melatonina LEK-AM? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Melatonina LEK-AM. Podziel się doświadczeniami na forum.