SlenytoJak działa i kiedy stosujemy Slenyto?

Slenyto to lek zawierający substancję czynną melatoninę. Melatonina jest hormonem wytwarzanym naturalnie przez organizm.

Lek Slenyto stosuje się u dzieci i młodzieży (w wieku 2-18 lat) z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD) i/lub zespołem Smith-Magenis, który jest genetyczną chorobą układu nerwowego (dziedziczną chorobą nerwów i mózgu).

Lek Slenyto skraca czas potrzebny na zaśnięcie i wydłuża czas snu.

Lek jest stosowany w leczeniu bezsenności (zaburzeń snu) u osób, u których nie wystarczyło wprowadzenie dobrych nawyków (takich jak kładzenie się spać o tej samej porze czy spokojne otoczenie podczas snu). Slenyto może pomóc w zasypianiu, a także umożliwić dłuższy sen w nocy.

REKLAMA

Jaki jest skład Slenyto, jakie substancje zawiera?

Tabletki o mocy 1 mg
– Substancją czynną leku jest melatonina. Każda tabletka zawiera 1 mg melatoniny.
– Pozostałe składniki: kopolimer amoniowego metakrylanu (typ B), wapnia wodorofosforan dwuwodny, laktoza jednowodna, bezwodny koloidalny krzemu dwutlenek, talk, stearynian magnezu, sól sodowa karboksymetylocelulozy (E466), maltodekstryna, glukoza jednowodna, lecytyna (E322), tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek żółty (E172).

Tabletki o mocy 5 mg
– Substancją czynną leku jest melatonina. Każda tabletka zawiera 5 mg melatoniny.
– Pozostałe składniki: kopolimer amoniowego metakrylanu (typ A), wapnia wodorofosforan dwuwodny, laktoza jednowodna, bezwodny koloidalny krzemu dwutlenek, talk, magnezu stearynian, sól sodowa karboksymetylocelulozy (E466), maltodekstryna, glukoza jednowodna, lecytyna (E322), tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E172).

Dowiedz się więcej na temat substancji: .


BL Market - czyli zakupy suplementów online

Sprawdź polecane suplementy diety i kup online za pośrednictwem BL Market. Znajdziesz tu m.in preparaty wspomagające odchudzanie, cerę trądzikową, poprawiające życie intymne i wiele innych rodzajów produktów.


Dawkowanie preparatu Slenyto – jak stosować ten lek?

Ile leku zastosować
Lek jest dostępny w dwóch mocach: 1 mg i 5 mg. Zalecana dawka początkowa wynosi 2 mg (dwie tabletki 1mg) raz na dobę. Jeżeli u pacjenta nie wystąpi poprawa objawów, lekarz może zwiększyć dawkę leku Slenyto, by określić dawkę najbardziej odpowiednią dla pacjenta. Maksymalna dawka dobowa, którą może zastosować pacjent, wynosi 10 mg (dwie tabletki 5 mg)

Kiedy zastosować lek
Lek Slenyto należy przyjmować wieczorem, 30-60 minut przed snem. Tabletki należy przyjmować po kolacji, tj. na pełny żołądek.

Jak przyjmować lek Slenyto
Lek Slenyto jest przeznaczony do stosowania doustnego. Tabletki należy połykać w całości, NIE należy ich przełamywać, rozkruszać ani przeżuwać. Rozkruszanie i przeżuwanie powoduje utratę szczególnych właściwości tabletki i oznacza, że tabletka nie będzie działać poprawnie.

W celu ułatwienia przełykania i lepszego przestrzegania zasad przyjmowania leku całe tabletki można zmieszać z pokarmem, takim jak jogurt, sok pomarańczowy lub lody. Po zmieszaniu tabletek z pokarmem należy je podać od razu, a nie pozostawiać na później, bo mogłoby to wpłynąć na ich działanie. Jeżeli tabletki zostaną zmieszane z jakimkolwiek innym rodzajem pokarmu, mogą nie mieć odpowiedniego działania.

Jak długo stosować
Lek Slenyto stosuje się w leczeniu bezsenności. Pacjent powinien być badany przez lekarza w regularnych odstępach czasu (zaleca się badania co 6 miesięcy) w celu sprawdzenia, czy Slenyto nadal jest odpowiednim lekiem.

REKLAMA

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Po przypadkowym przyjęciu zbyt dużej dawki leku przez pacjenta należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Przyjęcie dawki leku większej niż zalecana może wywołać senność.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Slenyto – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki należy przyjmować po kolacji, tj. na pełny żołądek. Nie należy pić alkoholu przed podaniem leku Slenyto oraz w trakcie ani po podaniu, ponieważ alkohol osłabia działanie leku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Slenyto w okresie ciąży i karmienia piersią?

Należy poinformować lekarza lub farmaceutę przed zastosowaniem leku Slenyto, jeżeli pacjentka:
• jest w ciąży lub może być w ciąży. Dla bezpieczeństwa zaleca się unikanie stosowania melatoniny w okresie ciąży.
• karmi piersią lub zamierza karmić piersią. Jest możliwe, że melatonina przenika do mleka karmiących matek. Dlatego też lekarz podejmie decyzję, czy pacjentka powinna karmić piersią podczas przyjmowania melatoniny.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Lek Slenyto może powodować senność. Po przyjęciu leku pacjent nie powinien prowadzić pojazdów, jeździć na rowerze ani obsługiwać maszyn aż do ustąpienia senności. Jeżeli u pacjenta wystąpi utrzymująca się senność, należy zasięgnąć porady lekarskiej.

REKLAMA

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź ile kosztuje Slenyto i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy. Dowiedz się także, czy lek jest dostęny na receptę, czy bez recepty oraz czy jest refundowany (poziom refundacji).

Ulotka Slenyto – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka leku Slenyto. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Slenyto m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Slenyto? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu. Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania leku możesz pomóc innym pacjentom.

Sprawdź opinie o Slenyto.

Ważne! Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup leku z tzw. "drugiej ręki" może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(2 ocen, średnia: 4,50 na 10)

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.