Sental

Substancja czynna leku Sental, melatonina, należy do grupy naturalnych hormonów wytwarzanych przez organizm człowieka.
Melatonina pomaga regulować rytm dnia i nocy w organizmie.

Sental jest wskazany do krótkotrwałego leczenia u dorosłych zaburzeń snu związanych ze zmianą stref czasowych. Zaburzenia snu związane ze zmianą stref czasowych to zestaw objawów związanych z dalszą podróżą ze wschodu na zachód lub z zachodu na wschód.
Lek Sental jest zalecany osobom dorosłym podróżującym przez więcej niż 5 stref czasowych, szczególnie w kierunku wschodnim, a zwłaszcza jeśli występowały u nich objawy zaburzeń snu związane ze zmianą stref czasowych podczas poprzednich podróży. Podróżni przekraczający 2-4 strefy czasowe mogą również stosować produkt leczniczy w razie potrzeby.

Nie należy stosować Sental w żadnym innym celu.

Jeśli pacjent nie czuje się lepiej lub czuje się gorzej należy skontaktować się z lekarzem.

Skład

Substancją czynną leku jest melatonina.
Sental, 3 mg tabletki: Każda tabletka zawiera 3 mg melatoniny.
Sental, 5 mg tabletki: Każda tabletka zawiera 5 mg melatoniny.

Pozostały składnik to:
Wapnia wodorofosforan dwuwodny, Celuloza mikrokrystaliczna, Magnezu stearynian, Krzemionka koloidalna bezwodna, Skrobia żelowana kukurydziana.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Sental – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka to jedna tabletka 3 mg na dobę przed snem wieczorem czasu lokalnego począwszy od dnia przybycia do miejsca docelowego przez maksymalnie 4 dni. Jedną tabletkę 5 mg można zastosować zamiast 3 mg przed snem wieczorem czasu lokalnego, jeśli zalecana dawka 3 mg nie łagodzi wystarczająco objawów.

Ważny jest czas przyjmowania melatoniny. Dawkę należy przyjmować przed snem (czasu lokalnego). Zaleca się nie spożywać pokarmu 2 godziny przed lub 2 godziny po zaplanowanym czasie przyjmowania melatoniny. Tabletki należy połykać, popijając szklanką wodą.

Tabletka Sental 5: Linia dzieląca pomaga tylko podzielić tabletkę, jeśli pacjent ma problem z połknięciem jej w całości.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przypadkowego przyjęcia zbyt dużej dawki lub jeśli dziecko przypadkowo zażyło lek, należy skontaktować się zawsze z lekarzem lub najbliższym szpitalem, aby ocenić ryzyko i uzyskać dodatkowe instrukcje.

Zażycie większej niż zalecana dawki dobowej leku może spowodować senność.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Sental – czy mogę spożywać alkohol?

Pokarm może wpływać na skuteczność produktu leczniczego Sental.
Nie zaleca się przyjmowania tego leku razem z pokarmem.
Nie spożywać alkoholu przed, w trakcie ani po zażyciu leku Sental, ponieważ zmniejsza on
skuteczność działania leku Sental.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Sental w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Produktu leczniczego Sental nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Ulotka Sental – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Sental, 3 mg; 5 mg, tabletki (Melatonina)

Charakterystyka produktu
leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Sental m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sental, 3 mg; 5 mg, tabletki (Melatonina)

Dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź dostępność i zarezerwuj produkt w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Sental - forum pacjentów

Stosujesz Sental? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz