Melatonina Pharma Nord

Lek Melatonina Pharma Nord zawiera substancję czynną melatoninę. Lek Melatonina Pharma Nord można stosować w leczeniu objawów wywołanych zmianą strefy czasowej u osób dorosłych. Objawy po podróży samolotem ze zmianą strefy czasowej obejmują zaburzenia snu, zmęczenie w ciągu dnia, męczliwość, łagodne zaburzenia psychiczne, rozdrażnienie i zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Jak działa lek Melatonina Pharma Nord
Melatonina jest produkowanym przez organizm hormonem, który synchronizuje biologiczny rytm dzień/noc organizmu. Podróżowanie z przekraczaniem stref czasowych może zakłócać rytm biologiczny. Powoduje to objawy związane ze zmianą stref czasowych. Objawy i ich nasilenie mogą się różnić u poszczególnych osób, jednak zwykle są bardziej nasilone i trwają dłużej im więcej stref czasowych przekroczono. Lek Melatonina Pharma Nord może pomóc w przywróceniu prawidłowego rytmu dnia i nocy i złagodzeniu objawów.

Jeśli po upływie 5 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, trzeba skontaktować się z lekarzem.

Skład

– Substancją czynną leku jest melatonina. Każda tabletka zawiera 3 mg melatoniny.

– Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna (typ 101), celuloza mikrokrystaliczna (typ 102), maltodekstryna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, karmeloza sodowa. Otoczka tabletki: hypromeloza (typ 2910)

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Melatonina Pharma Nord – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka dla osób dorosłych i w podeszłym wieku to 1 tabletka przyjmowana raz na dobę, maksymalnie przez 5 dni. Jeśli działanie leku Melatonina Pharma Nord jest niewystarczające, można przyjąć jednocześnie 2 tabletki.

Pierwszą dawkę należy przyjąć po przybyciu do miejsca docelowego o zwykłej porze udania się na spoczynek nocny. Przyjmowanie leku w kolejnych dniach również powinno następować w porze udania się na spoczynek nocny. Nie należy przyjmować tabletek przed godziną 20:00 wieczorem lub po godzinie 04:00 rano.

Tabletki należy połykać w całości i popijać wodą lub innym płynem (np. mlekiem, sokiem owocowym). Zaleca się, aby nie spożywać pokarmu na 2 godziny przed i 2 godziny po przyjęciu leku Melatonina Pharma Nord.

Lek Melatonina Pharma Nord 3 mg można przyjmować maksymalnie przez 16 okresów leczenia w danym roku.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przyjął większą niż zalecana dawkę leku Melatonina Pharma Nord i nie czuje się dobrze, należy skontaktować się z lekarzem, szpitalem lub farmaceutą.

Do najczęstszych objawów przedawkowania należy senność, ból głowy, zawroty głowy i nudności.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Melatonina Pharma Nord – czy mogę spożywać alkohol?

• Tego leku nie należy przyjmować jednocześnie z pokarmem.
• Alkohol może zaburzać sen i pogarszać niektóre objawy wywołane zmianą strefy czasowej (np. ból głowy, poranne zmęczenie, brak koncentracji), dlatego zaleca się, aby nie spożywać alkoholu podczas przyjmowania leku Melatonina Pharma Nord.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Melatonina Pharma Nord w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Lek Melatonina Pharma Nord nie jest zalecany u pacjentek w ciąży. Melatonina przenika przez łożysko i nie ma wystarczających informacji na temat ryzyka, jakie może to stanowić dla nienarodzonego dziecka. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas przyjmowania leku.

Karmienie piersią
Nie zaleca się stosowania leku Melatonina Pharma Nord u kobiet karmiących piersią. Melatonina przenika do mleka ludzkiego i nie można wykluczyć ryzyka u dziecka karmionego piersią.

Płodność
Nie zaleca się stosowania leku Melatonina Pharma Nord u kobiet i mężczyzn planujących posiadanie dziecka, ponieważ nie ma wystarczających informacji o wpływie melatoniny na płodność kobiet i mężczyzn.

Ulotka Melatonina Pharma Nord – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Melatonina Pharma Nord, 3 mg, tabletki powlekane (Melatoninum)

Charakterystyka produktu
leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Melatonina Pharma Nord m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Melatonina Pharma Nord, 3 mg, tabletki powlekane (Melatoninum)

Dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź dostępność i zarezerwuj produkt w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Melatonina Pharma Nord - forum pacjentów

Stosujesz Melatonina Pharma Nord? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz