Konsultacja merytoryczna:

Senamina Forte

Senamina Forte jest produktem leczniczym zawierającym doksylaminy wodorobursztynian jako substancję czynną.
Lek jest wskazany do krótkotrwałego, objawowego leczenia sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych.
Pacjenci z uporczywymi zaburzeniami snu powinni zwrócić się do lekarza.
Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Jaki jest skład Senamina Forte, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest 25 mg doksylaminy wodorobursztynianu.

Pozostałe składniki leku to:
Substancje pomocnicze:
Mannitol
Celuloza mikrokrystaliczna (PH-101)
Karboksymetyloskrobia sodowa (typ A)
Krzemionka koloidalna bezwodna
Magnezu stearynian
Otoczka OPADRY Y-1-7000:
Hypromeloza 5mPas
Tytanu dwutlenek (E 171)
Makrogol 400
Indygotyna, lak (E 132).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Senamina Forte – jak stosować ten lek?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli (w wieku powyżej 18 lat)
Zalecana dawka dobowa to 1 tabletka (25 mg).
W przypadku uczucia senności w ciągu dnia zaleca się zmniejszenie dawki z 25 mg do 12,5 mg lub wcześniejsze przyjmowanie dawki w celu zapewnienia przynajmniej 8-godzinnego odstępu czasu od przyjęcia leku do momentu przebudzenia.
Maksymalna dawka dobowa nie powinna być większa niż 1 tabletka (25 mg).

Stosowanie u osób w podeszłym wieku
Pacjenci w wieku powyżej 65 lat są bardziej podatni na inne choroby, które mogą wymagać zmniejszenia dawki leki. Zalecana dawka początkowa wynosi 12,5 mg (1 tabletka 12,5 mg), podawana 30 minut przed snem. Dawkę można zwiększyć do 25 mg (1 tabletka), jeżeli dawka początkowa okaże się nieskuteczna do zniesienia bezsenności. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych dawkę należy zmniejszyć do 12,5 mg na dobę.

Stosowanie u pacjentów z niewydolnością wątroby lub nerek
Pacjenci z tymi schorzeniami wymagają indywidualnego dostosowania dawki przez lekarza w zależności od stopnia niewydolności.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie zaleca się stosowania doksylaminy u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. Lek nie powinien być stosowany w tej grupie pacjentów.

Droga i sposób podawania
Podanie doustne.

Tabletki należy przyjmować 30 minut przed udaniem się na spoczynek, popijając odpowiednią ilością płynu (najlepiej wody).
Doksylaminę można przyjmować przed posiłkiem lub po posiłku.
Rowek dzielący ma na celu wyłącznie ułatwienie przełamania tabletki w celu jej łatwiejszego połknięcia.

Okres leczenia
Okres leczenia powinien być jak najkrótszy. Leczenie trwa zwykle od kilku dni do jednego tygodnia.
Leku nie należy przyjmować przez okres dłuższy niż 7 dni bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Do objawów przedawkowania należą senność, zahamowanie lub pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego, działanie przeciwcholinergiczne (rozszerzone źrenice, gorączkę, suchość w jamie ustnej, zmniejszone napięcie jelit), uderzenia gorąca, zmiany częstości akcji serca, nadciśnienie tętnicze, nudności, wymioty, pobudzenie, chwiejny chód, zawroty głowy, rozdrażnienie, sedację, splątanie i omamy. U pacjentów może wystąpić majaczenie, zaburzenia psychotyczne, obniżone ciśnienie krwi, drgawki, duszność, utrata przytomności, śpiączka i śmierć. Ciężkim powikłaniem może być rabdomioliza (uszkodzenie mięśni), po której następuje niewydolność nerek.

Brak swoistej odtrutki w razie przedawkowania leków przeciwhistaminowych oznacza, że leczenie ma charakter objawowy i podtrzymujący. Lekarz decyduje o ewentualnym wywołaniu wymiotów, płukaniu żołądka lub przepisaniu leków podwyższających ciśnienie krwi w razie takiej konieczności.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Senamina Forte – czy mogę spożywać alkohol?

W trakcie leczenia doksylaminą należy unikać picia alkoholu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Senamina Forte w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ponieważ doksylamina może przenikać przez łożysko, w ramach środków ostrożności nie zaleca się przyjmowania leku Senamina Forte w okresie ciąży, chyba że potencjalna korzyść z leczenia dla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla rozwijającego się płodu.
Ze względu na przenikanie bursztynianu doksylaminy do mleka kobiecego oraz ryzyko związane ze stosowaniem leków przeciwhistaminowych u małych dzieci lek Senamina Forte jest przeciwwskazany w okresie karmienia piersią.

Brak danych odnośnie wpływu leku Senamina Forte na płodność.

Ulotka Senamina Forte – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Senamina Forte, 25 mg, tabletki powlekane (Doxylamini hydrogenosuccinas)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 234.66 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Senamina Forte m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Senamina Forte, 25 mg, tabletki powlekane (Doxylamini hydrogenosuccinas)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 215.32 KB

Cena - ile kosztuje Senamina Forte?

Cena Senamina Forte i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Senamina Forte.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Senamina Forte? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

LOVI Butelka szklana Diamond Glass dzięki dynamicznemu smoczkowi umożliwia bezpieczne karmienie, bez zaburzeń odruchu ssania. Powinna znaleźć się w każdej dziecięcej wyprawce.

BEAUTY FORMULAS ACTIVE Płyn do płukania ust lodowy błękit to produkt o silnym działaniu przeciwbakteryjnym i bakteriobójczym, który skutecznie chroni przed rozwojem próchnicy i chorób przyzębia.

COLODENT Eksplozja wybielania Pasta do zębów to produkt, który usuwa przebarwienia, rozjaśnia i przywraca utraconą biel zębów. Jego stosowanie pozwala wygładzić ich powierzchnię i chronić przed próchnicą.

GASTROBONISOL to produkt charakteryzujący się ziołowym składem pobudzającym produkcję żółci oraz regulującym poziom cholesterolu w organizmie. Wykazuje właściwości rozkurczowe i wiatropędne.

Pomocniczo w schorzeniach pochodzenia bakteryjnego w obrębie układu oddechowego, przewodu pokarmowego, dróg moczowych, a także w miażdżycy i nadciśnieniu.

CUTISHELP Maść konopna na noc Egzema to preparat do użytku zewnętrznego, który wykazuje właściwości nawilżające oraz chroni przed podrażnieniami. Wzmacnia ogólną kondycję skóry i uelastycznia.

OTOMER to preparat, który oczyszcza, rozpuszcza i eliminuje zalegającą w uszach woskowinę. Działa nawilżająco i przeciwdziała zbieraniu się woskowiny.

Żel myjący antybakteryjny Ziaja Nuno to preparat rekomendowany dla cery zanieczyszczonej i borykającej się z trądzikiem. Kompleks ac.net zastosowany w żelu ogranicza produkcję sebum oraz przeciwdziała powstawaniu zmian trądzikowych.

Swanson L-arginina, jest suplementem diety wskazanym w profilaktyce chorób naczyniowo-sercowych oraz korzystnie wpływającym na wiele procesów zachodzących w organizmie. Preparat polecany dla sportowców i osób aktywnych fizycznie.

DIEROL Gastro to preparat przeznaczony dla niemowląt i dzieci. Wskazaniami do stosowania w problemach gastrycznych, zatruciach pokarmowych, bólach brzucha a przede wszystkim w biegunce o róźnym podłożu np. wirusowej, bakteryjnej, podróżnych.

Swanson ekstrakt z bambusa to suplement diety, którego właściwości doskonale wpływają na stan włosów, skory i paznokci ze względu na wysoką zawartość krzemionki w składzie.

Każda tabletka produktu leczniczego Maxon Active zawiera 25mg syldenafilu. Wskazaniem do stosowania leku są zaburzenia wzwodu – niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji wystarczającej do odbycia stosunku. Lek dla mężczyzn powyżej 18. roku życia.

Suplement diety Witamina B12 500mcg charakteryzuje się bardzo wysoką porcją cyjanokobalaminy – 500mcg w jednej kapsułce. Witamina B12 wspomaga utrzymanie prawidłowego metabolizmu energetycznego i pomaga zmniejszać uczucie znużenia i zmęczenia.

Dwufazowy laktator elektroniczny LOVI Prolactis to profesjonalne wsparcie w rozwiązywaniu problemów laktacyjnych. To także doskonały produkt dla mam aktywnych zawodowo, regularnie odciągających pokarm.

Preparat polecany dla osób, które chcą zadbać o prawidłowe funkcjonowanie organizmu, zwłaszcza dla osób aktywnych fizycznie. Suplement diety Olimp Gold VITA-MIN Anti-Ox stanowi źródło witamin i minerałów, a także naturalnych antyoksydantó…

Olimp Sojavit 85 to produkt zawierający w 99% izolat białka sojowego, wskazany dla osób nietolerujących białka zwierzęcego, wegetarian oraz wszystkich osób aktywnych fizycznie, które pragną przyspieszonego rozwoju masy i siły mięśni.

HEEL-IGNATIA HOMACCORD to jeden z preparatów homeopatycznych stosowanych doustnie w postaci kropli, który łagodzi dolegliwości związane z zaburzeniami o charakterze psychicznym – depresją i bezgłosem histerycznym.

Łatwa w aplikacji hipertoniczna woda morska Apteo Care w postaci sprayu pomoże opanować kłopoty z katarem siennym i niedrożnymi jamami nosowymi, a także z zapchanymi zatokami, przynosząc szybką i długotrwałą ulgę.

Tinean Protect Płyn do paznokci, który pielęgnuje i chroni paznokcie ze skłonnością do grzybicy. Regeneruje zniszczoną płytkę paznokciową oraz zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji. Zawiera substancje o działaniu przeciwdrobnoustrojowym.

Zestaw dwóch witamin – C i D oraz cynku zamknięty w tabletkach musujących o smaku pomarańczowo-mandarynkowym. Suplement diety Protego Odporność z Witaminą D3 2000 polecany jest jako uzupełnienie codziennej diety w składniki wspierające odporność.