Spis leków zawierających substancję: Powidon

Betadine

Betadine to lek o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych. Jest dostępny w różnych formach, takich jak maść, płyn i globulki dopochwowe. Stosowany jest głównie do zapobiegania i leczenia zakażeń skóry i błon śluzowych spowodowanych przez bakterie, wirusy i grzyby. Betadine jest dostępny na receptę.

Gasprid

Gasprid to lek zawierający substancję czynną cisaprid, która stosowana jest w objawowym leczeniu dolegliwości związanych z refluksem żołądkowo-przełykowym. Lek ten pobudza motorykę przewodu pokarmowego, zwiększa napięcie dolnego zwieracza przełyku, hamuje zarzucanie treści żołądkowej do przełyku oraz przyspiesza i ułatwia opróżnianie żołądka i dwunastnicy. Gasprid jest dostępny na receptę.

Salazopyrin EN

Salazopyrin EN to lek przeciwzapalny dostępny na receptę. Zawiera substancję czynną sulfasalazynę. Stosowany jest w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów oraz chorób zapalnych jelit, takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Crohna. Lek ten jest dostępny w postaci tabletek dojelitowych.

Septelanum

Septelanum to lek, którego substancją czynną jest powidon jodowany – związek kompleksowy, który uwalnia jod. Jod jest znany ze swoich właściwości antyseptycznych i odkażających, co pomaga w zapobieganiu rozwojowi drobnoustrojów, takich jak bakterie, grzyby i wirusy. Lek ten jest stosowany w leczeniu i zapobieganiu zakażeń skóry i błon śluzowych, takich jak liszajec, ropne i łojotokowe stany zapalne, czyraki, wyprzenia grzybicze, zwłaszcza w przestrzeniach międzypalcowych stóp, a także łupież skóry owłosionej. Septelanum jest również skuteczny w odkażaniu ran, szczególnie powierzchniowych, takich jak skaleczenia, zadrapania, otarcia, a także po małych zabiegach chirurgicznych, małych oparzeniach, strupach i owrzodzeniach, zwłaszcza na podudziach.