Gynoflor

Gynoflor – lek dla kobiet

Przedstawiamy informacje na temat leku Gynoflor, opinie pacjentów oraz wskazówki co do jego stosowania. Zamieszczamy dane dotyczące:

 • przeznaczenia leku,
 • składu,
 • instrukcji w przypadku przedawkowania,
 • wskazówek dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Ponadto umożliwiamy dzielenie się opiniami w celu wymiany doświadczeń związanych ze stosowaniem lekarstwa, informujemy o dostępności i cenie lekarstwa.

Działanie i wskazania

Lek Gynoflor występuje pod postacią tabletek dopochwowych, zawierających pałeczki kwasu mlekowego, które przywracają równowagę w zakresie flory bakteryjnej pochwy. Przyśpieszają tworzenie się nowego nabłonka. Stosuje się je do:

 • leczenia zapalenia pochwy wywołanego klimakterium, a także łagodnej lub umiarkowanej kandydozy,
 • przywracania naturalnej flory bakteryjnej w pochwie,
 • ochrony flory w trakcie zastępczej terapii hormonalnej.

Przeciwwskazania to: choroba nowotworowa piersi, pochwy lub macicy, przewlekłe choroby wątroby, zapalenie żył, żółtaczka, schorzenia naczyń wieńcowych i inne.

Gynoflor zawiera pałeczki kwasu mlekowego, które występują w zdrowej pochwie naturalnie i chronią ją przed zakażeniami. Ich obecność gwarantuje powstanie kwaśnego środowiska, dzięki czemu nie dochodzi do zakażeń.

Zaburzenia flory bakteryjnej w pochwie są wynikiem kuracji antybiotykowych, niedbałej higieny czy ciężkich chorób. Lekarstwo zawiera dużą dawkę pałeczek kwasu mlekowego, dlatego pozwala na szybkie wyleczenie.

Gynoflor zawiera również składnik o nazwie estriol, który przyczynia się do regeneracji nabłonka w pochwie, a tym samym chroni jej środowisko przed zakażeniami. Odpowiedni stan nabłonka sprzyja zwiększaniu się ilości pałeczek kwasu mlekowego.

Zarówno pałeczki kwasu mlekowego, jak i estriol działają miejscowo. Poprawa środowiska w pochwie zachodzi również na skutek tego, że lek zawiera laktozę, która zamienia się w kwas mlekowy dzięki obecności pałeczek mlekowych. Zwiększenie się ich ilości ma miejsce już po pierwszej aplikacji lekarstwa.

Skład

Substancja czynna: , .

Substancja czynna: bakterie kwasy mlekowego (Lactobacillus acidophilus) w ilości 50 mg liofilizatu oraz estriolu (Estriolum) w ilości 30 mg.

Pozostały skład: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, disodu fosforan bezwodny magnezu stearynian (E470b), karboksymetyloskrobia sodowa (typ A).

Możliwe zamienniki: Oekolp, Oekolp Forte, Ovestin.

Dawkowanie

Upławy i wydzielina z pochwy: 1-2 tabletek na dobę przez 6-12 dni.

Zanikowe zapalenie pochwy: 1 tabletka na dobę przez 6-12 dni, a potem przyjmowanie dawki podtrzymującej 1-2 razy w tygodniu.

Aplikacja tabletek powinna mieć miejsce przed pójściem spać. Na czas krwawienia miesiączkowego należy zrezygnować z przyjmowania leku, a potem do niego powrócić. Nie wszystkie składniki leku się wchłaniają, dlatego na bieliźnie można znaleźć ślady po jego stosowaniu, takie jak pozostałości otoczki. Skuteczność lekarstwa pozostaje taka sama.

Przedawkowanie

Przedawkowanie nie wiąże się z żadnymi poważnymi skutkami ubocznymi, niemniej jednak należy skonsultować się z lekarzem.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Nie ma związku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Nie ma dowodów na to, że lek powoduje niechciane działania u kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Jednak stosowanie leku Gynoflor lub jego zamiennika w tym okresie powinno przebiegać pod kontrolą lekarza.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Gynoflor cena i dostępność w aptekach

Skorzystaj z wyszukiwarki leków dostarczonej przez portal ktomalek.pl.

Znajdziesz tutaj m.in. następujące informacje:

 • cena leku (w zależności od poziomu refundacji)
 • czy lek przepisywany jest na receptę, czy jest dostępny bez recepty
 • interakcje z innymi lekami
 • Źrodła:

  1. Rejestr produktów leczniczych - http://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/
  2. Europejska Agencja Leków (EMA) - https://www.ema.europa.eu/en/medicines/

  Nazywam się Aleksandra Rutkowska i jestem z wykształcenia dietetykiem i technikiem farmaceutycznym. W pracy w aptece skutecznie łączę oba zawody dzieląc się z pacjentami swoją wiedzą i doświadczeniem. Stale poszerzam swoją wiedzę uczestnicząc w konferencjach i webinarach poświęconych żywieniu, interakcji leków z żywnością i farmakologii.

  Gynoflor opinie pacjentów - forum o lekach

  Aktualna ocena:

  12345678910
  (352 ocen, średnia: 5,90 na 10)
  Loading...

  Uwaga: Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane zgodnie z regulaminem serwisu.

  Proszę wpisz swoją opinię!
  Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.