Gynoflor to lek na receptę, który przywraca naturalną równowagę flory w pochwie. Jest dostępny w formie tabletek dopochwowych. Lek zawiera dwie substancje czynne - żywe pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus acidophilus oraz estriol. Wskazaniem do terapii jest odnowa uszkodzonego nabłonka pochwy i przywrócenie jej właściwej mikroflory bakteryjnej. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Gynoflor. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.
Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.
Jak działa lek Gynoflor i jakie są wskazania do stosowania?
Przedstawiamy informacje na temat leku Gynoflor, opinie pacjentów oraz wskazówki co do jego stosowania. Zamieszczamy dane dotyczące:
- przeznaczenia leku,
- składu,
- instrukcji w przypadku przedawkowania,
- wskazówek dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Ponadto umożliwiamy dzielenie się opiniami w celu wymiany doświadczeń związanych ze stosowaniem lekarstwa, informujemy o dostępności i cenie lekarstwa.
Lek Gynoflor występuje pod postacią tabletek dopochwowych, zawierających pałeczki kwasu mlekowego, które przywracają równowagę w zakresie flory bakteryjnej pochwy. Przyśpieszają tworzenie się nowego nabłonka. Stosuje się je do:
- leczenia zapalenia pochwy wywołanego klimakterium, a także łagodnej lub umiarkowanej kandydozy,
- przywracania naturalnej flory bakteryjnej w pochwie,
- ochrony flory w trakcie zastępczej terapii hormonalnej.
Przeciwwskazania to: choroba nowotworowa piersi, pochwy lub macicy, przewlekłe choroby wątroby, zapalenie żył, żółtaczka, schorzenia naczyń wieńcowych i inne.
Gynoflor zawiera pałeczki kwasu mlekowego, które występują w zdrowej pochwie naturalnie i chronią ją przed zakażeniami. Ich obecność gwarantuje powstanie kwaśnego środowiska, dzięki czemu nie dochodzi do zakażeń.
Zaburzenia flory bakteryjnej w pochwie są wynikiem kuracji antybiotykowych, niedbałej higieny czy ciężkich chorób. Lekarstwo zawiera dużą dawkę pałeczek kwasu mlekowego, dlatego pozwala na szybkie wyleczenie.
Gynoflor zawiera również składnik o nazwie estriol, który przyczynia się do regeneracji nabłonka w pochwie, a tym samym chroni jej środowisko przed zakażeniami. Odpowiedni stan nabłonka sprzyja zwiększaniu się ilości pałeczek kwasu mlekowego.
Zarówno pałeczki kwasu mlekowego, jak i estriol działają miejscowo. Poprawa środowiska w pochwie zachodzi również na skutek tego, że lek zawiera laktozę, która zamienia się w kwas mlekowy dzięki obecności pałeczek mlekowych. Zwiększenie się ich ilości ma miejsce już po pierwszej aplikacji lekarstwa.
Jaki jest skład Gynoflor, jakie substancje zawiera?
Substancja czynna: bakterie kwasy mlekowego (Lactobacillus acidophilus) w ilości 50 mg liofilizatu oraz estriolu (Estriolum) w ilości 30 mg.
Pozostały skład: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, disodu fosforan bezwodny magnezu stearynian (E470b), karboksymetyloskrobia sodowa (typ A).
Możliwe zamienniki: Oekolp, Oekolp Forte, Ovestin.
Dawkowanie preparatu Gynoflor – jak stosować?
Upławy i wydzielina z pochwy: 1-2 tabletek na dobę przez 6-12 dni.
Zanikowe zapalenie pochwy: 1 tabletka na dobę przez 6-12 dni, a potem przyjmowanie dawki podtrzymującej 1-2 razy w tygodniu.
Aplikacja tabletek powinna mieć miejsce przed pójściem spać. Na czas krwawienia miesiączkowego należy zrezygnować z przyjmowania leku, a potem do niego powrócić. Nie wszystkie składniki leku się wchłaniają, dlatego na bieliźnie można znaleźć ślady po jego stosowaniu, takie jak pozostałości otoczki. Skuteczność lekarstwa pozostaje taka sama.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Przedawkowanie nie wiąże się z żadnymi poważnymi skutkami ubocznymi, niemniej jednak należy skonsultować się z lekarzem.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Gynoflor – czy mogę spożywać alkohol?
Nie ma związku.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Gynoflor w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie ma dowodów na to, że lek powoduje niechciane działania u kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Jednak stosowanie leku Gynoflor lub jego zamiennika w tym okresie powinno przebiegać pod kontrolą lekarza.
Żródła / Bibliografia:
Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Gynoflor
Ulotka Gynoflor – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)
Pobrano 247 razy
Rozmiar plku 107.11 KB
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Pobrano 118 razy
Rozmiar plku 115.86 KB
Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.
Sprawdź cenę i dostępność Gynoflor w najbliższej aptece
Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Gynoflor
Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów
Stosujesz Gynoflor? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.