OEKOLP FORTE

CO TO JEST I JAK DZIAŁA OEKOLP FORTE? – OPIS I WSKAZANIA

Po podaniu dopochwowym leku Oekolp forte około 20% zawartego w globulkach estriolu jest wchłaniane do krwi i może wywołać działanie ogólne. Po jednorazowym podaniu leku w dawce 0,5 mg stężenie estriolu we krwi osiąga wartości od 50 – 150 pg\ml. Po podaniu wielokrotnym leku uzyskuje się stałe stężenie estriolu we krwi, które mieści się w granicach stężeń fizjologicznych. We krwi estriol występuje w około 8% w postaci wolnej, a w około 91% w postaci związanej z albuminami. Estriol jest metabolizowany w wątrobie przeważnie do nieaktywnych glukuronianów i siarczanów, które następnie są szybko wydalane przez nerki. Pozostała część estriolu wydalana jest z żółcią do jelita, przy czym nie dochodzi do istotnej resorpcji zwrotnej wolnego estriolu.

Lek Oekolp forte stosuje się w leczeniu chorób spowodowanych niedoborem estrogenów,
takich jak:
– zmiany atroficzne (zmiany zanikowe) w obrębie pochwy i sromu oraz związane z tym dolegliwości (świąd, pieczenie, suchość pochwy), dyspareunia (odczuwanie bólu w czasie stosunku), atroficzny nieżyt sromu i pochwy, upławy, zapalenie szyjki macicy, zwężenie pochwy, stan zapalny pochwy i szyjki macicy, jako leczenie pomocnicze w przypadkach zakażeń pochwy.

SKŁAD OEKOLP FORTE, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancją czynną jest estriol w ilości 0,5 mg na 1 globulkę

Pozostałe składniki leku to; butylohydroksytoluen, cetomakrogol 1000, monorycynolenian glicerolu, tłuszcz twardy.

JAKIE JEST DAWKOWANIE OEKOLP FORTE? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Lek Oekolp forte należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zazwyczaj stosuje się 1 globulkę dopochwowo (0,5 mg estriolu) w ciągu doby. Dawki tej nie powinno się przekraczać. Globulkę wprowadza się głęboko do pochwy wieczorem, przed położeniem się spać.

Leczenie zmian atroficznych (zanikowych) pochwy i sromu trwa zwykle około 3 tygodni.
Stosuje się 1 globulkę na dobę. Następnie podaje się lek 1 do 2 razy w tygodniu przez okres ustalony przez lekarza. Jest to dawka podtrzymująca.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI OEKOLP FORTE, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

Ostra toksyczność estriolu podawanego doustnie jest bardzo mała. Tkliwość i bolesność
piersi, upławy, obrzęki, zwiększenie masy ciała, krwawienie z pochwy lub macicy, nudności
i wymioty mogą być objawami przedawkowania, które może być zwalczane poprzez
zmniejszenie dawki lub przerwanie leczenia. Bardziej nasilona toksyczność nie jest znana nawet w przypadku zwiększania podawanych miejscowo dawek estriolu. W przypadku zażycia przez dzieci leków zawierających estriol w większych dawkach, nie należy oczekiwać wystąpienia poważnego zatrucia. Mogą wystąpić nudności i zaburzenia żołądkowo-jelitowe. W każdym przypadku należy skontaktować się lekarzem.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Brak informacji na temat związku stosowania leku Oekolp forte z jedzeniem i piciem.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ OEKOLP FORTE W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Brak jest wskazań do podawania estriolu podczas ciąży.

ULOTKA LEKU OEKOLP FORTE – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – OEKOLP FORTE CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

REZERWACJA LEKU W APTECE - OEKOLP FORTE CENA, REFUNDACJA

OEKOLP FORTE OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
(71 ocen, średnia: 5,30 na 10)
Loading...

21 KOMENTARZE

 1. Mam 67 lat . Lekarz przepisał mi ten lek w celu przygotowania do ponownego badania cytologicznego . Zastosowałam 2 dawki . Po około pół godzinie od zastosowania pojawia się pieczenie i ból trudne do zniesienia , które trwa około 30 min. Odstawiam , bo się boję . Szkoda , że w praktyce niemożliwy jest dostęp do lekarza – jak zaleca producent – w celu ustalenia dalszego stosowania . Odstawiam .

 2. Dzień dobry,właśnie przyszłam od drugieo lekarza i też mi przepisał oekolp forte,na suchosc pochwy,ale ja sie boje tego brac,ulotka wskazuje wyraznie że branie tego leku moe skutkowac powaznymi chorobami,dziwie się że to przepisuja skoro krem jest wycofany,kupie sobie globulki nawilzajace bez żadnych hormonów,i seks bedzie super.Pozdrawiam

 3. .
  Po pierwszym dniu aplikacji pieczenie,które utrzymuje się cały czas.
  mam stosować 2 razy w tygodniu (nawracające ZUM)
  Zobaczę jak po drugiej aplikacji,chyba jednak coś nie tak..

 4. Witam
  Proba zaaplikowania skonczyla sie potwornym pieczeniem, szczypaniem, plakalam z bolu i siedzialam pod prysznicem bardzo dlugo. boje sie kolejnej proby, na ulotce nie znalazlam nic o takiej reakcji.

 5. mam 55 lat.Lek ten aplikuje sobie od trzech tygodni.zaczelam tyc mocz oddaje z wysilkiem tylko nawilzenie jes dobre.Najbardziej jednak przeraza mnie tycie.

 6. Ja już dwa lata aplikuje ale nie odczowam znacznej poprawy. Pieczenie zmniejszyło się o polowe. Może w końcu pomoże na 100 procent oprócz tego kremu wspomagam się globulkami nawilżającymi bez recepty. Czy jest może na forum pani która ma podobne dolegliwości pieczenia i nie do końca pomaga ten krem i jak sobie radzi aby sobie jakoś pomoc

 7. Mi to zapisano na nawracające zapalenia pęcherza, furagina pomagała na chwilę i się wracało, potem antybiotyki i tak co 2 miesiące na antybiotykach, koszmar, do tego skótki uboczne antybiotyków jak swędzenie pieczenie co doprowadziło do kiepskiej cytologii w końcu pani ginekolog zapisała mi oekolp forte raz na tydzień i jest duża poprawa, mi pomaga i jestem zadowolona. Mąż też ;).

 8. dostałam ten lek na nietrzymanie moczu,ale wstrzymałam się od zażywania po przeczytaniu komentarzy, może napisałby coś lekarz ginekolog, a z tym nietrzymaniem moczu u mnie nie jest jeszcze tak żle i wolę ćwiczyć niż coś zepsuć.

 9. Lek oecolp aplikuję już dwa lata i jest ok czuję olbrzymią poprawę i komfort nawilżenia .Mam 58 lat a czuję jakby moje wnętrzności miały 20.Ten lek uratował moje życie intymne polecam paniom po menopauzie ,które cierpią na suchość pochwy i zrezygnowały z seksu.

 10. Trzeba dodać, że wycofano ze sprzedaży lek w postaci kremu, natomiast dostępny jest nadal w w formie globulek.
  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu ze sprzedaży leku dla kobiet. Chodzi o krem dopochwowy Oekolp.

  • Tak,producent leku zwrócił sie do Ministerstwa Zdrowia w Polsce z decyzja o wycofanie tego leku z wszystkich aptek powód -zły skład w tym syntetycznym hormonie.Lek 17 .10.2017 został wycofany z przedaży.

 11. Ja zażywam 3 czopek i dziś miałam krwawienie podczas oddawania stolca,nie wiem czy tj związane z tym lekiem.ale czuje się dobrze i nic mnie po 3czopku nie swędzi ani nie piecze.jest super,tylko ten stolec,nie wiem czy to przez te czopki

 12. Lekarz również przepisał mi te globulki dopochwowe ale zastanawiam się przed ich zaaplikowaniem po przeczytaniu dokładnie ulotki oraz komentarzy

 13. Witam , Mam 57 lat Dostałam 4 opakowania dopochwowo na nietrzymanie moczu . Użyłam 2 i przestaję . To są hormony . Tyłam źle się czułam byłam leniwa , ospała i senna ( ja żywioł ) . Dostawałam swędzenia . Fakt utrzymuję mocz ale źle się czułam . Muszę pomyśleć o diecie chociaż jadłam tyle co zawsze raczej puchłąm i mało chodziłam do toalety . To nie wiem co się dzieje .

 14. Natychmiast po założeniu globulki , poczułam świąt, bardzo intensywny, trwający około 30 min.
  Lekarz kazała odstawić lek.Podziękowałam.

 15. ja aplikuję już 5 miesięcy i dopiero zaczynam odczuwać niewielką poprawę. Na początku nie było żadnego polepszenia ale tak hormony działają dopiero po kilku miesiącach. Trzeba cierpliwości

 16. Przyjęłam zaledwie jedna globulke (przygotowanie do zabiegu, laserowej likwidacji nietrzymania moczu) a doznałem silnego podrażnienia, rumień, świąd i uplawy. Okropne!

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here