Nizoral

Lek Nizoral w postaci kremu zawiera substancję czynną ketokonazol o silnym działaniu przeciwgrzybiczym.

Ketokonazol działa na dermatofity z rodzaju: Trichophyton, Epidermophyton, Microsporum i drożdżaki z rodzaju Candida i Malassezia (Pityrosporum).

Wskazania do stosowania
Miejscowe leczenie grzybicy skóry tułowia, pachwin, rąk i stóp wywołanych następującymi dermatofitami: Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes, Microsporum canis, Epidermophyton floccosum, a także drożdżycy skóry i łupieżu pstrego (Pityriasis versicolor).

Lek Nizoral, krem jest także zalecany w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry, związanego z obecnością drożdżaka Malassezia ovale (Pityrosporum ovale).

Jaki jest skład Nizoral, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest ketokonazol.

– 1 g kremu zawiera 20 mg ketokonazolu.

– Inne składniki leku to: glikol propylenowy, alkohol stearylowy, alkohol cetylowy, sorbitanu stearynian, polisorbat 60, izopropylu myrystynian, sodu siarczyn bezwodny (E 221), polisorbat 80, woda oczyszczona.

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Nizoral – jak stosować ten lek?

Lek Nizoral, krem jest przeznaczony do stosowania na skórę u osób dorosłych.

Drożdżyca skóry, grzybica tułowi, pachwin, grzybica rąk i stóp, łupież pstry (Pityriasis versicolor): zwykle pokrywa się lekiem Nizoral, krem chorobowo zmienione miejsca na skórze oraz skórę bezpośrednio do nich przylegającą raz na dobę.

Łojotokowe zapalenie skóry:
w zależności od nasilenia objawów zakażenia zwykle stosuje się lek Nizoral, krem na chorobowo zmienione miejsca na skórze raz lub dwa razy na dobę.

Leczenie należy kontynuować jeszcze przez kilka dni po całkowitym ustąpienia objawów zakażenia.

Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli nie ma poprawy po 4 tygodniach leczenia, gdyż konieczne jest zweryfikowanie diagnozy.

W trakcie leczenia, w celu zapobieżenia powtórnemu zakażeniu, należy przestrzegać podstawowych zasad higieny.

Średni czas leczenia:
– łupież pstry od 2 do 3 tygodni,
– zakażenia drożdżakami od 2 do 3 tygodni,
– grzybica pachwin od 2 do 4 tygodni,
– grzybica tułowia od 3 do 4 tygodni,
– grzybica stóp od 4 do 6 tygodni,
– łojotokowe zapalenie skóry od 2 do 4 tygodni.

W łojotokowym zapaleniu skóry lekarz zwykle zaleca leczenie podtrzymujące, polegające na stosowaniu leku Nizoral, krem raz lub dwa razy w tygodniu.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Znaczne przedawkowanie leku może spowodować wystąpienie rumienia, pieczenia skóry i obrzęków. W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem.

W razie przypadkowego spożycia leku Nizoral, krem należy skontaktować się z lekarzem, gdyż powinno być przeprowadzone odpowiednie leczenie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Nizoral – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych na temat stosowania Nizoral z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Nizoral w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.

W okresie ciąży i karmienia piersią lek Nizoral, krem można stosować tylko wtedy, gdy stosowanie leku zaleci lekarz, gdyż nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią.

Ulotka Nizoral – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:


Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:


Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Nizoral? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

Dodaj komentarz