Ketoconazole HRA

Ketoconazole HRA to lek na receptę, który zawiera substancję czynną o nazwie ketokonazol. Jest to silny inhibitor syntezy kortyzolu, pochodna imidazolu. Lek jest stosowany w leczeniu endogennego zespołu Cushinga u dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia. Dawkowanie jest indywidualne i zależy od stężenia wolnego kortyzolu w moczu i/lub osoczu pacjenta. Leku nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na ketokonazol lub inne leki przeciwgrzybicze z grupy pochodnych imidazolu, a także w przypadku ostrych lub przewlekłych chorób wątroby.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Ketoconazole HRA to lek zawierający substancję czynną ketokonazol. Jest on stosowany w leczeniu endogennego zespołu Cushinga (nadmiernego wytwarzania kortyzolu w organizmie) u osób dorosłych oraz młodzieży w wieku powyżej 12 lat.

Zespół Cushinga powstaje na skutek nadmiernego wytwarzania przez nadnercza hormonu o nazwie kortyzol.
Lek Ketoconazole HRA ma zdolność hamowania aktywności enzymów odpowiadających za syntezę kortyzolu, a przez to zmniejszania nadmiernego wytwarzania kortyzolu w organizmie i poprawy objawów zespołu Cushinga.

Skład

– Substancją czynną leku jest ketokonazol.

– Pozostałe składniki leku to: skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna, powidon, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Rozpoczęcie leczenia oraz okres kontynuacji leczenia muszą być nadzorowane przez lekarza endokrynologa.
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lekarz zleci wykonanie badań krwi u pacjenta przed rozpoczęciem leczenia, a następnie w regularnych odstępach w czasie trwania leczenia, w celu wykrycia wszystkich możliwych nieprawidłowości, a także w celu określenia stężenia kortyzolu. Dawka zostanie dostosowana na podstawie stanu pacjenta i będzie miała na celu przywrócenie prawidłowego stężenia kortyzolu.

Zalecana dawka początkowa wynosi zwykle 600 mg na dobę podawane doustnie (3 tabletki na dobę w 3 podzielonych dawkach). W celu przywrócenia prawidłowych stężeń kortyzolu może być konieczne zastosowanie dawki od 400 mg/dobę (2 tabletki) do 1200 mg/dobę (6 tabletek) podawanej doustnie w 2–3 dawkach podzielonych.

Przedawkowanie

W przypadku zastosowania większej dawki leku Ketoconazole HRA niż zalecana, pacjent musi natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Tego leku nie wolno stosować w okresie ciąży. Jeśli pacjentka przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje zajść w ciążę, powinna poradzić się lekarza.

Nie wolno karmić piersią podczas przyjmowania leku Ketoconazole HRA.

Ulotka Ketoconazole HRA

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Ketoconazole HRA (forum)

Stosujesz Ketoconazole HRA? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Ketoconazole HRA. Podziel się doświadczeniami na forum.