Konsultacja merytoryczna:

Clotidal

Clotidal

Lek Clotidal to krem dopochwowy, zawiera substancję czynną klotrymazol, która należy do grupy leków przeciwgrzybiczych.

Lek Clotidal stosuje się w leczeniu grzybiczego zapalenia (zwanego też drożdżakowym zakażeniem) błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, zakażenie żołędzi prącia).

Drożdżyca pochwy to występujące co jakiś czas u kobiet zakażenie wywołane przez grzyb o nazwie Candida. Ten grzyb (Candida) występuje na skórze, w pochwie oraz w odchodach i w pewnych przypadkach może stać się patogenny. Objawy drożdżycy pochwy to swędzenie, pieczenie oraz upławy (biaława, bezwonna wydzielina z pochwy), które nasilają się zwykle przed menstruacją.

Zakażenie żołędzi (zwieńczenia prącia) u partnera seksualnego przez drożdżaki, które mogą wywołać:
− ból i zaczerwienienie prącia;
− napięcie napletka.

Jeśli po upływie 3 dni stosowania leku nie nastąpi poprawa lub objawy nasilą się, należy skontaktować się z lekarzem.

Jeśli objawy nie znikną po 7 dniach stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem.

Jaki jest skład Clotidal, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest klotrymazol: 1 g kremu dopochwowego zawiera 10 mg klotrymazolu.

Pozostałe składniki to: cetylu palmitynian, oktylododekanol, polisorbat 60, sorbitanu stearynian, alkohol benzylowy, alkohol cetostearylowy, woda oczyszczona.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Clotidal – jak stosować ten lek?

Lek jest przeznaczony do leczenia dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat. Jeśli po upływie 3 dni stosowania nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej lub jeśli objawy nie znikną po 7 dniach stosowania, należy skontaktować się z lekarzem.

Drożdżyca pochwy
O ile lekarz nie zaleci inaczej, lek należy stosować raz na dobę, przed snem, przez 6 kolejnych dni w następujący sposób:
1. Całkowicie wysunąć tłoczek aplikatora do wyczucia oporu.
2. Otworzyć tubę i połączyć aplikator z tubą. Przytrzymując je razem napełnić aplikator delikatnie ściskając tubę.
3. Odłączyć aplikator od tuby. Wprowadzić aplikator tak głęboko do pochwy jak to możliwe (najlepiej w pozycji leżącej z lekko ugiętymi nogami) i wcisnąć tłoczek do całkowitego opróżnienia zawartości aplikatora.
4. Wyjąć aplikator i wyrzucić.
5. Należy umyć ręce przed i po zastosowaniu leku.

Chociaż krem dopochwowy podawany jest do wnętrza pochwy, często zdarza się wyciekanie drobnej ilości kremu po zastosowaniu.
− Nie należy stosować leku podczas miesiączki. Pełny cykl leczenia należy zakończyć przed rozpoczęciem menstruacji.
− Nie używać tamponów, irygacji pochwy, środków plemnikobójczych lub innych leków dopochwowych podczas stosowania tego leku.
− Jeżeli jednocześnie obecne jest zakażenie warg sromowych lub okolic sromu, oprócz stosowania kremu dopochwowego należy również zastosować miejscowe leczenie (leczenie skojarzone) przy użyciu leku o właściwej formie farmaceutycznej (kremu).
− W przypadku zakażenia pochwy oraz stosowania tego leku, zaleca się unikanie pochwowych stosunków płciowych, ze względu na możliwość zakażenia partnera.
− W przypadku wystąpienia objawów u partnera, takich jak swędzenie lub stan zapalny narządów płciowych, należy poinformować o tym lekarza, ponieważ partner także może wymagać leczenia.

Zakażenie żołędzi prącia (zwieńczenia prącia) przez drożdżaki (Candida)
Należy nakładać cienką warstwę leku 2 do 3 razy na dobę na miejsce zmienione chorobowo, delikatnie wcierając. Typowy okres kuracji to 1 do 2 tygodni.

Dzieci i młodzież
Nie stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat.

Czas trwania terapii

Dopochwowo lek Clotidal należy stosować przez 6 kolejnych dni.

Miejscowo w przypadku leczenia stanu zapalnego żołędzi (zwieńczenia prącia) u partnera, czas leczenia wynosi 1 do 2 tygodni.

Należy skontaktować się z lekarzem, jeżeli w ciągu ostatnich 6 miesięcy wystąpiły 2 epizody zakażeń grzybiczych sromu i pochwy.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przyjęcia doustnego, należy skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Clotidal – czy mogę spożywać alkohol?

Brak odrębnych zaleceń.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Clotidal w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować leku Clotidal w okresie ciąży.

Należy zaprzestać karmienia piersią podczas leczenia lekiem Clotidal.

Brak danych dotyczących wpływu na płodność.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Clotidal

Ulotka Clotidal – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Clotidal, 10 mg/g, krem dopochwowy (Clotrimazolum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 42 razy

Rozmiar plku 131.97 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Clotidal m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Clotidal, 10 mg/g, krem dopochwowy (Clotrimazolum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 24 razy

Rozmiar plku 377.37 KB

Cena - ile kosztuje Clotidal?

Cena Clotidal i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Clotidal.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Clotidal? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

4 komentarze do “Clotidal”

  1. U mnie zauważyłam że krem się nie wchłania w środku tylko pozostaje … Chyba coś jest nie tak w takim razie i nie powinno tak być , z resztą żadnej poprawy przy stosowaniu tego kremu nie odczuwam/ nie zauważam . Raczej nie polecam , nie jest skuteczny

    Odpowiedz
  2. Makabra, po pierwszym uzyciu obudzil mnie bol brzucha tak silny, ze chcialam wzywac pogotowie. Odstawilam i po 2 dniach od odstawienia dalej mnie boli brzuch. Tak jakby mi 'wyparzylo’ macice.Dodam, ze nie mam zadnych problemow zdrowotnych i musze wyleczyc grzybice pochwy.Kto dopuszcza te leki na rynek?

    Odpowiedz
  3. Ten lek to totalna pomyłka. W 2 dniu po jego zastosowaniu pojawiło się krwawe plamienie. Pani w aptece powiedziała, że nic się nie dzieje i żeby stosować dalej. Po 6 dniach aplikacji to już nie było plamienie tylko lekkie krwawienie. Udałam się do ginekologa, który stwierdził podrażnienie ścian pochwy. Podobno nie jestem pierwszą pacjentką z taką dolegliwością, po zastosowaniu tego leku. Nie polecam!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz