Clotidal

Clotidal to lek przeciwgrzybiczy zawierający klotrimazol. Jest dostępny bez recepty i stosowany jest w leczeniu zakażeń pochwy i sromu (żeńskich zewnętrznych narządów płciowych) wywołanych przez grzyby, takie jak Candida. Lek jest przeznaczony dla nastolatek od 16 roku życia i dorosłych kobiet. Clotidal dostępny jest w postaci kremu dopochwowego oraz tabletek dopochwowych.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Clotidal to krem dopochwowy, zawiera substancję czynną klotrymazol, która należy do grupy leków przeciwgrzybiczych.

Lek Clotidal stosuje się w leczeniu grzybiczego zapalenia (zwanego też drożdżakowym zakażeniem) błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, zakażenie żołędzi prącia).

Drożdżyca pochwy to występujące co jakiś czas u kobiet zakażenie wywołane przez grzyb o nazwie Candida. Ten grzyb (Candida) występuje na skórze, w pochwie oraz w odchodach i w pewnych przypadkach może stać się patogenny. Objawy drożdżycy pochwy to swędzenie, pieczenie oraz upławy (biaława, bezwonna wydzielina z pochwy), które nasilają się zwykle przed menstruacją.

Zakażenie żołędzi (zwieńczenia prącia) u partnera seksualnego przez drożdżaki, które mogą wywołać:
− ból i zaczerwienienie prącia;
− napięcie napletka.

Jeśli po upływie 3 dni stosowania leku nie nastąpi poprawa lub objawy nasilą się, należy skontaktować się z lekarzem.

Jeśli objawy nie znikną po 7 dniach stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem.

Skład

Substancją czynną leku jest klotrymazol: 1 g kremu dopochwowego zawiera 10 mg klotrymazolu.

Pozostałe składniki to: cetylu palmitynian, oktylododekanol, polisorbat 60, sorbitanu stearynian, alkohol benzylowy, alkohol cetostearylowy, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Lek jest przeznaczony do leczenia dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat. Jeśli po upływie 3 dni stosowania nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej lub jeśli objawy nie znikną po 7 dniach stosowania, należy skontaktować się z lekarzem.

Drożdżyca pochwy
O ile lekarz nie zaleci inaczej, lek należy stosować raz na dobę, przed snem, przez 6 kolejnych dni w następujący sposób:
1. Całkowicie wysunąć tłoczek aplikatora do wyczucia oporu.
2. Otworzyć tubę i połączyć aplikator z tubą. Przytrzymując je razem napełnić aplikator delikatnie ściskając tubę.
3. Odłączyć aplikator od tuby. Wprowadzić aplikator tak głęboko do pochwy jak to możliwe (najlepiej w pozycji leżącej z lekko ugiętymi nogami) i wcisnąć tłoczek do całkowitego opróżnienia zawartości aplikatora.
4. Wyjąć aplikator i wyrzucić.
5. Należy umyć ręce przed i po zastosowaniu leku.

Chociaż krem dopochwowy podawany jest do wnętrza pochwy, często zdarza się wyciekanie drobnej ilości kremu po zastosowaniu.
− Nie należy stosować leku podczas miesiączki. Pełny cykl leczenia należy zakończyć przed rozpoczęciem menstruacji.
− Nie używać tamponów, irygacji pochwy, środków plemnikobójczych lub innych leków dopochwowych podczas stosowania tego leku.
− Jeżeli jednocześnie obecne jest zakażenie warg sromowych lub okolic sromu, oprócz stosowania kremu dopochwowego należy również zastosować miejscowe leczenie (leczenie skojarzone) przy użyciu leku o właściwej formie farmaceutycznej (kremu).
− W przypadku zakażenia pochwy oraz stosowania tego leku, zaleca się unikanie pochwowych stosunków płciowych, ze względu na możliwość zakażenia partnera.
− W przypadku wystąpienia objawów u partnera, takich jak swędzenie lub stan zapalny narządów płciowych, należy poinformować o tym lekarza, ponieważ partner także może wymagać leczenia.

Zakażenie żołędzi prącia (zwieńczenia prącia) przez drożdżaki (Candida)
Należy nakładać cienką warstwę leku 2 do 3 razy na dobę na miejsce zmienione chorobowo, delikatnie wcierając. Typowy okres kuracji to 1 do 2 tygodni.

Dzieci i młodzież
Nie stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat.

Czas trwania terapii

Dopochwowo lek Clotidal należy stosować przez 6 kolejnych dni.

Miejscowo w przypadku leczenia stanu zapalnego żołędzi (zwieńczenia prącia) u partnera, czas leczenia wynosi 1 do 2 tygodni.

Należy skontaktować się z lekarzem, jeżeli w ciągu ostatnich 6 miesięcy wystąpiły 2 epizody zakażeń grzybiczych sromu i pochwy.

Przedawkowanie

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przyjęcia doustnego, należy skontaktować się z lekarzem.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak odrębnych zaleceń.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować leku Clotidal w okresie ciąży.

Należy zaprzestać karmienia piersią podczas leczenia lekiem Clotidal.

Brak danych dotyczących wpływu na płodność.

Ulotka Clotidal

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Clotidal (forum)

Stosujesz Clotidal? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

5 komentarzy do “Clotidal”

 1. Bardzo polecam maść Clotidal. Z infekcjami męczyłam się prawie rok, po zastosowaniu 6 dniowej kuracji clotidalem wszystko minęło. Bardzo polecam.

  Odpowiedz
 2. U mnie zauważyłam że krem się nie wchłania w środku tylko pozostaje … Chyba coś jest nie tak w takim razie i nie powinno tak być , z resztą żadnej poprawy przy stosowaniu tego kremu nie odczuwam/ nie zauważam . Raczej nie polecam , nie jest skuteczny

  Odpowiedz
 3. Makabra, po pierwszym uzyciu obudzil mnie bol brzucha tak silny, ze chcialam wzywac pogotowie. Odstawilam i po 2 dniach od odstawienia dalej mnie boli brzuch. Tak jakby mi 'wyparzylo’ macice.Dodam, ze nie mam zadnych problemow zdrowotnych i musze wyleczyc grzybice pochwy.Kto dopuszcza te leki na rynek?

  Odpowiedz
 4. Ten lek to totalna pomyłka. W 2 dniu po jego zastosowaniu pojawiło się krwawe plamienie. Pani w aptece powiedziała, że nic się nie dzieje i żeby stosować dalej. Po 6 dniach aplikacji to już nie było plamienie tylko lekkie krwawienie. Udałam się do ginekologa, który stwierdził podrażnienie ścian pochwy. Podobno nie jestem pierwszą pacjentką z taką dolegliwością, po zastosowaniu tego leku. Nie polecam!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Clotidal. Podziel się doświadczeniami na forum.