Klotrymazol - opis substancji i lista leków

Klotrymazol – lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego o szerokim spektrum działania, pochodna imidazolu. Mechanizm działania klotrymazolu polega na hamowaniu syntezy ergosterolu w komórkach grzybiczych oraz wpływie na jego błonę komórkową. Takie działanie prowadzi do śmierci komórek grzybiczych, takich jak: dermatofity, grzyby pleśniowe i dimorficzne. Wskazaniem do stosowania klotrymazolu jest kandydoza skóry i błon śluzowych narządów płciowych, grzybicze zakażenia ucha środkowego i zewnętrznego oraz różnego rodzaju grzybice skóry m.in. grzybica dłoni, stóp, międzypalcowa, grzybica pachwin, łupież pstry. 

Klotrymazol dostępny jest w postaci kremu, tabletek dopochwowych, kropli do uszu oraz płynu na skórę. Czas trwania leczenia różni się w zależności od miejsca zakażenia i jego wielkości. W przypadku zakażeń grzybiczych skóry zmienione chorobowo miejsce smaruje się 2-3 razy dziennie, lekko wcierając.

Możliwe działania niepożądane: Zazwyczaj są to reakcje miejscowe jak zaczerwienienie, podrażnienie, świąd oraz wysypka. Po podaniu dopochwowym może również wystąpić obrzęk, złuszczanie naskórka narządów płciowych i bóle w obrębie miednicy.

Aktualności

Polecane artykuły

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik