Canesten Control

Bilassa to lek zawierający substancję czynną bilastynę, która jest lekiem przeciwhistaminowym drugiej generacji. Jest szeroko stosowany w leczeniu różnych dolegliwości alergicznych, takich jak katar sienny, sezonowe i całoroczne alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa oraz pokrzywka. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Canesten Control zawiera substancję czynną klotrymazol. Klotrymazol należy do grupy leków określanych jako pochodne imidazolu, które zwalczają przyczynę zakażeń grzybiczych skóry.

Canesten Control jest stosowany u osób dorosłych, młodzieży i dzieci w leczeniu:
– grzybiczych zakażeń skóry, m.in. grzybicy stóp, dermatofitozy, pieluszkowego zapalenia skóry o podłożu grzybiczym oraz wyprzeń drożdżakowych
– grzybiczego zapalenia zewnętrznych narządów płciowych u kobiet lub końcowej części prącia u mężczyzn.

Jeśli nie ma pewności czy u pacjenta (dziecka w przypadku leczenia grzybiczego pieluszkowego zapalenia skóry) występuje jedno z wyżej wymienionych zakażeń skóry, należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Skład

– Lek zawiera substancję czynną klotrymazol.
– 1 g kremu zawiera 10 mg klotrymazolu.
– Pozostałe składniki leku: alkohol benzylowy, alkohol cetostearylowy, cetylu palmitynian, oktylododekanol, polisorbat 60, woda oczyszczona, sorbitanu stearynia.

Dawkowanie

Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

– Przed rozpoczęciem stosowania leku należy przekłuć membranę tuby odwrotną stroną nakrętki.
– Jeśli zakażenie obejmuje stopy, przed nałożeniem kremu należy je dokładnie umyć i osuszyć, zwłaszcza przestrzenie między palcami.
– Nakładać równomiernie cienką warstwę kremu na zmienione chorobowo miejsca na skórze 2–3 razy na dobę.
– Pasek kremu (o długości 0,5 cm) wystarcza do pokrycia obszaru skóry o wielkości dłoni.

Czas trwania leczenia
Czas trwania leczenia zależy od rodzaju zakażenia.
Aby zapewnić całkowite wyleczenie, lek Canesten Control należy stosować przez okres wskazanyponiżej, nawet jeśli objawy ustąpią.

  •  Zakażenia grzybicze skóry (grzybica stóp, dermatofitoza, wyprzenia drożdżakowe) – 3-4 tygodnie.
  •  Łupież pstry (okrągłe i owalne plamy ze zmianami w pigmentacji skóry umiejscowione zwykle na klatce piersiowej lub plecach, które mogą się nieznacznie łuszczyć) – 2-4 tygodnie.
  •  Pieluszkowe zapalenie skóry o podłożu grzybiczym – 1–2 tygodnie.
  • Drożdżakowe zapalenie zewnętrznych narządów płciowych u kobiet lub końcowej części prącia u mężczyzn – 1–2 tygodnie.

Objawy zakażenia skóry (świąd, bolesność) powinny ustąpić w ciągu kilku dni od rozpoczęcia leczenia, natomiast ustąpienie rumienia i łuszczenia się naskórka może trwać dłużej. Jeśli objawy utrzymują się po zalecanym okresie leczenia, należy skonsultować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Nie stwierdza się ryzyka ostrego zatrucia, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby wystąpiło ono po jednorazowym zastosowaniu nadmiernej dawki leku na skórę (nałożeniu leku na dużą powierzchnię skóry w warunkach sprzyjających wchłanianiu) bądź jego przypadkowym połknięciu. Nie jest znana swoista odtrutka.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Przed zastosowaniem leku Canesten Control w ciągu pierwszych 3 miesięcy ciąży należy skonsultować się z lekarzem.

Karmienie piersią
Lek Canesten Control może być stosowany w okresie karmienia piersią. W przypadku miejscowego stosowania leku w okolicy brodawki sutkowej należy myć i spłukiwać piersi przed karmieniem dziecka.

Ulotka Canesten Control

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Canesten Control (forum)

Stosujesz Canesten Control? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Canesten Control. Podziel się doświadczeniami na forum.