Gynalgin

Podmiot odpowiedzialnyBausch Health Ireland Ltd.
Kod ATCG01AF20
ProceduraNAR
SubstancjaChlorchinaldol, Metronidazol

Źródła / bibliografia:

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Gynalgin?

Gynalgin jest lekiem złożonym zawierającym dwie substancje czynne: metronidazol i chlorochinaldol.

Metronidazol, należy do grupy leków działających przeciwbakteryjnie (głównie na bakterie beztlenowe) i przeciwpierwotniakowo, przy czym nie wywiera działania na fizjologiczną florę bakteryjną pochwy. Chlorochinaldol charakteryzuje się natomiast działaniem przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwpierwotniakowym. Dzięki połączeniu tych dwóch substancji uzyskuje się lek o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego, przeciwgrzybiczego i przeciwpierwotniakowego.

Lek Gynalgin stosuje się w leczeniu zakażeń pochwy wywołanych przez wrażliwe bakterie oraz pierwotniaka rzęsistka pochwowego.

Gynalgin jest skuteczny w leczeniu stanów zapalnych pochwy wywołanych jednoczesnym występowaniem bakterii, rzęsistka pochwowego oraz grzybów.

Jaki jest skład Gynalgin, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są metronidazol i chlorochinaldol.
Jedna tabletka dopochwowa zawiera 250 mg metronidazolu i 100 mg chlorochinaldolu.

Pozostałe składniki to: kwas cytrynowy bezwodny, laktoza jednowodna, skrobia ryżowa, karboksymetyloskrobia sodowa (typ C), makrogol 6000, magnezu stearynian.

Dawkowanie preparatu Gynalgin – jak stosować ten lek?

Lek przeznaczony jest do stosowania dopochwowego. Nie należy stosować go doustnie.

Dorośli
Głęboko dopochwowo 1 tabletkę 1 raz na dobę, najlepiej na noc. Leczenie należy rozpocząć od 2 do 4 dni po zakończeniu miesiączki i kontynuować przez 10 dni. W razie konieczności lekarz zaleci powtórzenie cyklu leczenia.

Dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat
Nie zaleca się stosowania leku.

Osoby w podeszłym wieku
Nie ma konieczności zmiany dawkowania.

Osoby z zaburzeniami czynności wątroby i nerek
Nie ma konieczności zmiany dawkowania

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania. W razie przypadkowego lub omyłkowego doustnego zażycia leku należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Leczenie polega na usunięciu leku z organizmu (wywoływanie wymiotów, płukanie żołądka). Metronidazol można usunąć z surowicy krwi za pomocą hemodializy lub dializy otrzewnowej.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Gynalgin – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas stosowania leku Gynalgin nie należy pić alkoholu, gdyż może wystąpić reakcja nietolerancji alkoholu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Gynalgin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Nie należy stosować leku Gynalgin w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Należy zachować ostrożność stosując lek w okresie karmienia piersią

Ulotka Gynalgin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Gynalgin przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Gynalgin - 250 mg +100 mg, Tabletki dopochwowe (Metronidazolum + Chlorquinaldolum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Gynalgin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Gynalgin - 250 mg +100 mg, Tabletki dopochwowe (Metronidazolum + Chlorquinaldolum)

Dostępność Gynalgin w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Gynalgin - forum pacjentów

Stosujesz Gynalgin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków.

10 komentarzy do “Gynalgin”

  1. Wzięłam 3 dawki juz po drugiej czuje ból i pieczenie w okolicy odbytu i warg sromu wychodzi. Nie wiem czy dam radę wziąść całość tzn 10 tabletek.

    Odpowiedz
  2. Po jednej dopochwowej globulce mam zawroty i bół głowy,tępota umysłowa,,.Ale jest bardzo skuteczny w swędzeniach pochwy i odbytu,,

    Odpowiedz
  3. Witam. Po dwóch tabletkach mam wszystkie skutki uboczne wymienione w ulotce no oprócz biegunki. Nie rozumiem jak lek może dawać tak bolesne odczucia……., nie miałam żadnych objawów bólówych, w badaniu cytologii stwierdzono stan zapalny a teraz nie mogę nawet chodzić, każdy krok to okropny ból podbrzusza. Nie wezmę ani jednej tabletki. Muszę skonsultować się z lekarzem. ?

    Odpowiedz
      • Okropnie się czuje po tym leku. Wzięłam 4 tabletki i więcej nie dam rady. Moje objawy to: osłabienie, mdłości, suche usta, bóle głowy, rozdrażnienie i plamienie. W sumie większość opisanych z ulotki. Na grzybice dostałam tez tabletki doustne wiec może to wszystko wystarczy.

        Odpowiedz
  4. Witam.Stosuje lek gynalgin już czwarty dzień i źle się po nim czuje w nocy złapał straszny ból głowy i zawroty,podbija na wymioty także metaliczny smak w ustach z suchością ale jest weekend i nie mogę przerwać stosowanie bo wroci spowrotem infekcja może wytrwam.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz