Konsultacja merytoryczna:

Tafinlar

Lek Tafinlar zawiera jako substancję czynną dabrafenib. Jest on stosowany sam lub razem z innym lekiem, zawierającym trametynib w leczeniu dorosłych pacjentów z rodzajem nowotworu skóry zwanym czerniakiem,
– u których występuje określona zmiana (mutacja) genu zwanego BRAF, oraz
– u których nowotwór rozprzestrzenił się do innych części ciała i nie można go usunąć operacyjnie.

Ta mutacja genu mogła spowodować rozwój czerniaka. Tafinlar oddziałuje na białka wytworzone z udziałem zmienionego genu BRAF i spowalnia lub hamuje rozwój nowotworu.

Jaki jest skład Tafinlar, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest dabrafenib. Każda kapsułka twarda zawiera 50 mg lub 75 mg dabrafenibu w postaci mezylanu dabrafenibu.

– Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, krzemu dwutlenek koloidalny, żelaza tlenek czerwony (E172), tytanu dwutlenek (E171) i hypromeloza (E464).
Ponadto, kapsułki oznakowane są czarnym tuszem zawierającym żelaza tlenek czarny (E172), szelak i glikol propylenowy.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Tafinlar – jak stosować ten lek?

Lek Tafinlar należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.

Jaką dawkę należy przyjmować
Zazwyczaj stosowana dawka leku Tafinlar stosowanego jako jedyny lek lub razem z trametynibem to dwie kapsułki po 75 mg dwa razy na dobę (co odpowiada dawce dobowej 300 mg). Zalecana dawka trametynibu stosowanego w skojarzeniu z lekiem Tafinlar wynosi 2 mg raz na dobę.

Lekarz może zdecydować o zmniejszeniu dawki w razie wystąpienia działań niepożądanych.

Tafinlar jest również dostępny w kapsułkach po 50 mg, w razie zalecenia zmniejszenia dawki.

Nie należy przyjmować większej dawki leku Tafinlar, niż zalecana, ponieważ może to zwiększyć ryzyko działań niepożądanych.

Jak przyjmować
Kapsułki należy połknąć w całości, popijając wodą, jedną po drugiej.
Kapsułek nie należy żuć ani rozkruszać, ponieważ w przeciwnym razie przestaną działać.
Lek Tafinlar należy przyjmować dwa razy dziennie, na pusty żołądek. Oznacza to, że
• po przyjęciu leku Tafinlar, należy odczekać co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem
• lub, po jedzeniu, należy odczekać co najmniej 2 godziny przed przyjęciem leku Tafinlar.
Lek Tafinlar należy przyjmować rano i wieczorem, zachowując około 12-godzinną przerwę między dawkami. Dawki poranną i wieczorną należy przyjmować o tej samej porze każdego dnia. Zwiększy to prawdopodobieństwo pamiętania o przyjmowaniu kapsułek.

Nie przyjmować jednocześnie porannej i wieczornej dawki leku Tafinlar.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zastosowania zbyt dużej liczby kapsułek leku Tafinlar, należy skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką w celu uzyskania porady. Jeśli to możliwe, należy pokazać opakowanie leku Tafinlar oraz poniższą ulotkę.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tafinlar – czy mogę spożywać alkohol?

Po przyjęciu leku Tafinlar, należy odczekać co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem lub, po jedzeniu, należy odczekać co najmniej 2 godziny przed przyjęciem leku Tafinlar.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Tafinlar w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek Tafinlar nie jest zalecany w czasie ciąży.
• Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki przed zastosowaniem tego leku. Tafinlar nie jest zalecany w czasie ciąży, ponieważ może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku.
• Jeśli pacjentka jest w wieku rozrodczym, musi stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas przyjmowania leku Tafinlar oraz przez 4 tygodnie po zakończeniu leczenia oraz przez 4 miesiące po przyjęciu ostatniej dawki trametynibu, w przypadku skojarzonego leczenia trametynibem i lekiem Tafinlar.
• Środki antykoncepcyjne zawierające hormony (takie jak tabletki, wstrzyknięcia lub plastry) mogą nie być skuteczne podczas przyjmowania leku Tafinlar lub leczenia skojarzonego (Tafinlar z trametynibem). Pacjentka powinna stosować inną skuteczną metodę antykoncepcji taką jak metoda barierowa (np. prezerwatywa) w celu niezajścia w ciążę w trakcie przyjmowania tego leku. Należy poradzić się lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
• Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie stosowania tego leku, powinna natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi.

Lek Tafinlar nie jest zalecany w czasie karmienia piersią.
Nie wiadomo, czy składniki tego leku przenikają do mleka matki.

Jeśli pacjentka karmi piersią lub planuje karmienie piersią, powinna powiedzieć o tym lekarzowi. Pacjentka razem z lekarzem zadecydują, czy pacjentka będzie przyjmować lek, czy karmić piersią.

Wpływ na płodność mężczyzn i kobiet
Badania na zwierzętach wykazały, że substancja czynna leku, dabrafenib, może trwale zmniejszyć płodność mężczyzn. Ponadto, mężczyźni przyjmujący Tafinlar mogą podczas leczenia mieć zmniejszoną liczbę plemników w nasieniu i stan ten może nie powrócić do normy po zakończeniu leczenia tym lekiem.

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Tafinlar, należy porozmawiać z lekarzem o możliwościach zwiększenia prawdopodobieństwa posiadania dzieci w przyszłości.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Tafinlar

Ulotka Tafinlar – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

TAFINLAR, 50 mg; 75 mg, kapsułki twarde (dabrafenib)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 46 razy

Rozmiar plku 59.18 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Tafinlar m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

TAFINLAR, 50 mg; 75 mg, kapsułki twarde (dabrafenib)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 26 razy

Rozmiar plku 59.18 KB

Cena - ile kosztuje Tafinlar?

Cena Tafinlar i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Tafinlar.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Tafinlar? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

23 komentarze do “Tafinlar”

  • Witam, co prawda dawno pytałaś o pomoc w 40st. gorączki już 5 m-cy temu. Nie wiem czy jeszcze zażywasz te leki i jak znosisz to wszystko?Ja miałam dosyć często gorączkę i zdarzało się ponad 40st.W tym przypadku brałam tylko Apap i zimne okłady.Do 38.5 st. starałam się nic nie brać.Końcówka juz była zmniejszona bo zbyt często bym musiała przerywać leczenie. Udało mi się szczęśliwie dobrnąć do końca. 2lata i 7 miesięcy jestem po … i już teraz jeżdżę na kontrole z badaniami.Życzę zdrówka.Dopisze jeszcze , ze ja takie dreszcze to miałam z reguły w nocy i trwały 3 godz.:(

   Odpowiedz
 1. Witam wszystkich. Mam 40 lat. Mam czerniaka w gardle i węzłach chłonnych szyi. Drugi miesiąc biorę tafinlar 75 +mekinist. Na początku bardzo duża gorączka dochodząca do 40° z dreszczami I drgawkami, bóle oczu, ogólne osłabienie I senność. Teraz mam opuchnietą kostkę jednej nogi, nie wiem czy jest to spowodowane tymi lekarstwami. Może ktoś też tak miał? I jeszcze jedno pytanie: czy podczas terapii normalnie można iść do pracy?

  Odpowiedz
   • Witam Kasiu, ja już jestem prawie rok po kuracji tymi lekami i w dalszym ciągu opuchnięte stopy, kostki i po części łydki, bóle kości. Ból mięśni z lekka ustąpiły.Pod stopami mam chyba nerwy naruszone, bo pod palcami i częściowo pod stopa czuje, ze mi coś przeszkadza, jak bym miała czegoś za dużo.Zdrowia Wszystkim życzę.

    Odpowiedz
  • Witam Pani Aniu .
   No ja właśnie jestem po miesięcznej kuracji tych leków no i do tego czasu gorączki brak … (chociaż lekarz ostrzegał, że może wystąpić) i brak innych objawów.
   A temat pracy , to pytać najlepiej lekarza prowadzącego .
   Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.

   Odpowiedz
  • Witam Aniu. Ja brałam przez rok Tafinlar 75 +Mekinist.Gorączka z lekka zaczęła pojawiać się po 4 miesiącach, po 5 miesiącach to już był horror – /gorączka po 40st. i dreszcze straszne/. Moja kuracja trwała przez rok. Pod koniec leczenia lekarz zmniejszył mi dawkę na Tafinlar 50 +Mekinist. Z bieda dotarłam do końca.Tak jak piszesz o skutkach ubocznych, tak było i u mnie i do tego skurcze palców u rąk , niesamowity ból mięśni. Ból pod stopami, do tej pory mam jakieś dziwne uczucie pod palcami i na opuszkach stopy.Czuje jak bym miała coś przyklejone od spodu.Opuchlizna do dzisiaj mnie nie opuszcza – kostka z zewnątrz, wierzch stopy i łydka częściowo.Niestety trzeba wszystko znieść.Mnie jak p.dr. na kontroli pyta czy mnie coś boli, to odpowiadam, ze wszystko.Palcem mnie nie można dotknąć, taka jestem obolała. Aniu jeżeli chodzi o prace to wydaje mi się, ze tak.Sam fakt, ze jesteś miedzy ludźmi stawia na nogi.Zdrówka życzę i pozdrawiam, a ja w lipcu mam kolejna kontrole u lekarza.

   Odpowiedz
 2. Dzień dobry, nazywam się Kasia, w lipcu 2020 rozpoczęłam terapię lekami Tafinlar i Mekinist. Zgoda na leczenie uzupełniające otrzymywana jest na 3 miesiące, potem należy złożyć kolejny wniosek. Do dnia dzisiejszego zgody jeszcze nie otrzymałam. Mam więc już 3 tygodniową przerwę w leczeniu. Obawiam się, że ten proces może jeszcze potrwać. Jeśli ktoś z Państwa wie, czy, jak i gdzie można kupić Tafinlar i Mekinist to bardzo proszę o informację. Nie chciałabym przerywać terapii a póki co na to się zanosi. Jeśli ktoś z Państwa może mi pomóc bardzo proszę o odpowiedź

  Odpowiedz
  • Witam p. Kasiu2020.Nie wiem jak na dzień dzisiejszy wygląda Pani sytuacja. Wiem tylko tyle, ze ja dostałam od razu na cały rok leczenie tymi lekami i co miesiąc jeździłam po przydział na miesiąc, oczywiście po zleconych badaniach. Wątpię zęby Pani kupiła, chyba ze już nasze apteki oferują ten lek. Recepta tak czy inaczej będzie raczej potrzebna. Czy lekarz prowadzący nie wypowiada się w tej sprawie ?. Pozdrawiam.

   Odpowiedz
 3. Ja właśnie zaczynam przyjmowanie tego leku . W maju się dowiedziałam o diagnozie. Mam pytanie do was , czy można jeździć samochodem ?? Bo w ulotkach jest napisane ze się nie zaleca a ja sobie tego nie wyobrażam.

  Odpowiedz
  • Witaj Kasiu. To czy możesz jeździć autem to wydaje mi się, ze musisz sama ocenić lub podpytać lekarza. Tych ulotek to lepiej nie czytać, bo dopiero wtedy się można rozchorować.Ja brałam je przez rok czasu i jedyne co mi dokuczyło to gorączka i dreszcze w nocy.Ponad 2 tyg. temu zakończyłam kuracje i teraz czekam na wyniki badan. Zdrówka życzę.

   Odpowiedz
 4. Tafinlar i mekinist brałam półtora roku. Początki były ciężkie bo wystąpiła gorączka, dreszcze i złe samopoczucie więc nie byłam w stanie normalnie funkcjonować . Po zmniejszeniu dawki objawy ustąpiły i wróciłam do pracy. Od trzech miesięcy nie biorę leków ale pojawiły się nowe zmiany więc czekam na zabieg .

  Odpowiedz
  • Kingo, tez byłam w podobnej sytuacji.Ja początki miałam spokojne, a po pół roku się zaczęło , to o czym piszesz i tez mi zmniejszono dawkę.Na dniach kończę kuracje tymi lekami, z tym ze ja miałam rok czasu. Jeżeli mogę zapytać czy tez borykasz się z czerniakiem ?Zyczę zdrówka, nie możemy się poddawać.

   Odpowiedz
 5. Czerniak złośliwy, węzły chłonne biodro i pachwiny. Tafinlar i mekinist od 11.2019
  Od momentu kuracji wysokie gorączki,dreszcze i drżenie ciała wysypka i opuchlizne oczu. Dlatego kuracja przerywana.W sumie po uplywie dwóch miesięcy leki przyjmowalam 3 tygodnie. Będę niedługo kwalifikowana do wycięcia węzłów chłonnych. Zastanawiam się czy leczenie jest odpowiednie czy kuracja ma sens jak się ja przerywa na okres wysokiej gorączki dochodzącej do 39,6 .Obecnie przerwalam przyjmowanie leków bo po tygodniu bo znów mam temperatury mimo że ich nie biorę 8dni. Czy to wróci do normy?

  Odpowiedz
 6. Biorę te leki od marca poprzedniego roku. Na samym początku były sensacje, potem się wszystko ustabilizowało. Guz, który był na trzustce wielkości 15 mm po 6 miesiącach zniknął. Dzięki lekom i Bogu czuję się dobrze, czego i Wam życzę, Henryk

  Odpowiedz
 7. Tafinlar + Mekinist biorę od 2 lipca 2019r..Od początku lek znoszę bardzo dobrze, z małym wyjątkiem (wysypka na dekolcie, która zanika). Funkcjonuje należycie , wyniki badań są dobre. Za 2 tyg. mam kolejne badania i kontrole u lekarza. Jestem pozytywnie nastawiona i myślę, ze będzie kolejna dawka Tafinlar + Mekinist. (czerniak złośliwy).

  Odpowiedz
 8. mam czerniaka – biorę Tafinlar i Mekinist to od miesiąca – pierwsze dni nie najlepiej zniosłem ale wróciło wszystko do normy, pracuje i jestem dobrej myśli. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 9. Tafinlar +Mekinist lek działa a biorę już 6 m-cy.Czerniak z przezutami.Trzeba jeść i być dobrej myśli i wszystko wtedy jest w porządku.Wszystko pozytywnie.Oby tak dalej. Nie wolno się poddać!Poprostu!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz