Tafinlar

Lek Tafinlar zawiera jako substancję czynną dabrafenib. Jest on stosowany sam lub razem z innym lekiem, zawierającym trametynib w leczeniu dorosłych pacjentów z rodzajem nowotworu skóry zwanym czerniakiem,
– u których występuje określona zmiana (mutacja) genu zwanego BRAF, oraz
– u których nowotwór rozprzestrzenił się do innych części ciała i nie można go usunąć operacyjnie.

Ta mutacja genu mogła spowodować rozwój czerniaka. Tafinlar oddziałuje na białka wytworzone z udziałem zmienionego genu BRAF i spowalnia lub hamuje rozwój nowotworu.

Uwaga! Planujesz schudnąć, chciałbyś poprawić jakość życia seksualnego? A może cierpisz na bezsenność lub dokucza Ci ból stawów i kości? Jeżeli choć jedna z wymienionych kwestii dotyczy Ciebie, zajrzyj na BL Zakupy.

Jaki jest skład Tafinlar, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest dabrafenib. Każda kapsułka twarda zawiera 50 mg lub 75 mg dabrafenibu w postaci mezylanu dabrafenibu.

– Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, krzemu dwutlenek koloidalny, żelaza tlenek czerwony (E172), tytanu dwutlenek (E171) i hypromeloza (E464).
Ponadto, kapsułki oznakowane są czarnym tuszem zawierającym żelaza tlenek czarny (E172), szelak i glikol propylenowy.

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Jest to materiał profesjonalny, który opracowany został przez farmaceutę.

Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, wyrobów medycznych, suplementów diety, które zawierają ją w swoim składzie.

Dawkowanie preparatu Tafinlar – jak stosować ten lek?

Lek Tafinlar należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.

Jaką dawkę należy przyjmować
Zazwyczaj stosowana dawka leku Tafinlar stosowanego jako jedyny lek lub razem z trametynibem to dwie kapsułki po 75 mg dwa razy na dobę (co odpowiada dawce dobowej 300 mg). Zalecana dawka trametynibu stosowanego w skojarzeniu z lekiem Tafinlar wynosi 2 mg raz na dobę.

Lekarz może zdecydować o zmniejszeniu dawki w razie wystąpienia działań niepożądanych.

Tafinlar jest również dostępny w kapsułkach po 50 mg, w razie zalecenia zmniejszenia dawki.

Nie należy przyjmować większej dawki leku Tafinlar, niż zalecana, ponieważ może to zwiększyć ryzyko działań niepożądanych.

Jak przyjmować
Kapsułki należy połknąć w całości, popijając wodą, jedną po drugiej.
Kapsułek nie należy żuć ani rozkruszać, ponieważ w przeciwnym razie przestaną działać.
Lek Tafinlar należy przyjmować dwa razy dziennie, na pusty żołądek. Oznacza to, że
• po przyjęciu leku Tafinlar, należy odczekać co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem
• lub, po jedzeniu, należy odczekać co najmniej 2 godziny przed przyjęciem leku Tafinlar.
Lek Tafinlar należy przyjmować rano i wieczorem, zachowując około 12-godzinną przerwę między dawkami. Dawki poranną i wieczorną należy przyjmować o tej samej porze każdego dnia. Zwiększy to prawdopodobieństwo pamiętania o przyjmowaniu kapsułek.

Nie przyjmować jednocześnie porannej i wieczornej dawki leku Tafinlar.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zastosowania zbyt dużej liczby kapsułek leku Tafinlar, należy skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką w celu uzyskania porady. Jeśli to możliwe, należy pokazać opakowanie leku Tafinlar oraz poniższą ulotkę.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tafinlar – czy mogę spożywać alkohol?

Po przyjęciu leku Tafinlar, należy odczekać co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem lub, po jedzeniu, należy odczekać co najmniej 2 godziny przed przyjęciem leku Tafinlar.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Tafinlar w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek Tafinlar nie jest zalecany w czasie ciąży.
• Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki przed zastosowaniem tego leku. Tafinlar nie jest zalecany w czasie ciąży, ponieważ może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku.
• Jeśli pacjentka jest w wieku rozrodczym, musi stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas przyjmowania leku Tafinlar oraz przez 4 tygodnie po zakończeniu leczenia oraz przez 4 miesiące po przyjęciu ostatniej dawki trametynibu, w przypadku skojarzonego leczenia trametynibem i lekiem Tafinlar.
• Środki antykoncepcyjne zawierające hormony (takie jak tabletki, wstrzyknięcia lub plastry) mogą nie być skuteczne podczas przyjmowania leku Tafinlar lub leczenia skojarzonego (Tafinlar z trametynibem). Pacjentka powinna stosować inną skuteczną metodę antykoncepcji taką jak metoda barierowa (np. prezerwatywa) w celu niezajścia w ciążę w trakcie przyjmowania tego leku. Należy poradzić się lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
• Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie stosowania tego leku, powinna natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi.

Lek Tafinlar nie jest zalecany w czasie karmienia piersią.
Nie wiadomo, czy składniki tego leku przenikają do mleka matki.

Jeśli pacjentka karmi piersią lub planuje karmienie piersią, powinna powiedzieć o tym lekarzowi. Pacjentka razem z lekarzem zadecydują, czy pacjentka będzie przyjmować lek, czy karmić piersią.

Wpływ na płodność mężczyzn i kobiet
Badania na zwierzętach wykazały, że substancja czynna leku, dabrafenib, może trwale zmniejszyć płodność mężczyzn. Ponadto, mężczyźni przyjmujący Tafinlar mogą podczas leczenia mieć zmniejszoną liczbę plemników w nasieniu i stan ten może nie powrócić do normy po zakończeniu leczenia tym lekiem.

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Tafinlar, należy porozmawiać z lekarzem o możliwościach zwiększenia prawdopodobieństwa posiadania dzieci w przyszłości.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Tafinlar i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.- sprawdź cenę produktu.

Ulotka Tafinlar – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka Tafinlar. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

TAFINLAR, 50 mg; 75 mg, kapsułki twarde (dabrafenib)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Tafinlar m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

TAFINLAR, 50 mg; 75 mg, kapsułki twarde (dabrafenib)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Tafinlar? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(3 ocen, średnia: 9,00 na 10)

10 OPINIE O LEKU

  1. Tafinlar i mekinist brałam półtora roku. Początki były ciężkie bo wystąpiła gorączka, dreszcze i złe samopoczucie więc nie byłam w stanie normalnie funkcjonować . Po zmniejszeniu dawki objawy ustąpiły i wróciłam do pracy. Od trzech miesięcy nie biorę leków ale pojawiły się nowe zmiany więc czekam na zabieg .

    • Kingo, tez byłam w podobnej sytuacji.Ja początki miałam spokojne, a po pół roku się zaczęło , to o czym piszesz i tez mi zmniejszono dawkę.Na dniach kończę kuracje tymi lekami, z tym ze ja miałam rok czasu. Jeżeli mogę zapytać czy tez borykasz się z czerniakiem ?Zyczę zdrówka, nie możemy się poddawać.

  2. Czerniak złośliwy, węzły chłonne biodro i pachwiny. Tafinlar i mekinist od 11.2019
    Od momentu kuracji wysokie gorączki,dreszcze i drżenie ciała wysypka i opuchlizne oczu. Dlatego kuracja przerywana.W sumie po uplywie dwóch miesięcy leki przyjmowalam 3 tygodnie. Będę niedługo kwalifikowana do wycięcia węzłów chłonnych. Zastanawiam się czy leczenie jest odpowiednie czy kuracja ma sens jak się ja przerywa na okres wysokiej gorączki dochodzącej do 39,6 .Obecnie przerwalam przyjmowanie leków bo po tygodniu bo znów mam temperatury mimo że ich nie biorę 8dni. Czy to wróci do normy?

  3. Biorę te leki od marca poprzedniego roku. Na samym początku były sensacje, potem się wszystko ustabilizowało. Guz, który był na trzustce wielkości 15 mm po 6 miesiącach zniknął. Dzięki lekom i Bogu czuję się dobrze, czego i Wam życzę, Henryk

  4. Tafinlar + Mekinist biorę od 2 lipca 2019r..Od początku lek znoszę bardzo dobrze, z małym wyjątkiem (wysypka na dekolcie, która zanika). Funkcjonuje należycie , wyniki badań są dobre. Za 2 tyg. mam kolejne badania i kontrole u lekarza. Jestem pozytywnie nastawiona i myślę, ze będzie kolejna dawka Tafinlar + Mekinist. (czerniak złośliwy).

  5. mam czerniaka – biorę Tafinlar i Mekinist to od miesiąca – pierwsze dni nie najlepiej zniosłem ale wróciło wszystko do normy, pracuje i jestem dobrej myśli. Pozdrawiam

  6. Tafinlar +Mekinist lek działa a biorę już 6 m-cy.Czerniak z przezutami.Trzeba jeść i być dobrej myśli i wszystko wtedy jest w porządku.Wszystko pozytywnie.Oby tak dalej. Nie wolno się poddać!Poprostu!

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.