Nefopam Holsten

Nefopam Holsten to lek przeciwbólowy, który działa na ośrodkowy układ nerwowy. Jest to lek nieopioidowy, pochodna benzoksazocyny. Działa około 3 razy słabiej od morfiny, a około 10 razy silniej od kwasu acetylosalicylowego. Jest wskazany do łagodzenia umiarkowanego lub silnego bólu, takiego jak bóle mięśni, bóle pooperacyjne, ortopedyczne, nowotworowe i zębowe. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Substancją czynną leku Nefopam Holsten jest nefopamu chlorowodorek – lek przeciwbólowy, który działa na ośrodkowy układ nerwowy. Ten lek nie ma związku z morfinowymi lekami przeciwbólowymi (lekami przeciwbólowymi zawierającymi morfinę) ani aspiryną.

Lek Nefopam Holsten jest wskazany do łagodzenia umiarkowanego lub silnego bólu, takiego jak:
• ból mięśni;
• ból pooperacyjny;
• ból stawu;
• ból spowodowany chorobą nowotworową;
• ból zęba.

Leczenie dotyczy wyłącznie znoszenia bólu. Nie leczy podstawowej przyczyny choroby.

Skład

• Substancją czynną leku Nefopam Holsten jest nefopamu chlorowodorek. Każda tabletka powlekana zawiera 30 mg nefopamu chlorowodorku.

• Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, powidon K30, wapnia wodorofosforan, kopowidon, skrobia żelowana, kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Otoczka: Opadry OY-S-7335: hypromeloza (typ 2910, 6cP), tytanu dwutlenek (E 171).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dorośli:
Zwykle stosowana dawka to 1 tabletka 3 razy na dobę, a dawka początkowa to 2 tabletki. Około 6 godzin po pierwszej dawce można kontynuować leczenie z zastosowaniem 1 tabletki 3 razy na dobę.
Jeśli ból nie ustąpi, należy skontaktować się z lekarzem. Można zalecić zwiększenie dawki do 2 tabletek 3 razy na dobę. Nigdy nie należy przyjmować jednocześnie więcej niż 3 tabletki. Dlatego nigdy nie należy przyjmować więcej niż 3 tabletki 3 razy na dobę (= 9 tabletek).
Przyjmowanie tabletek z 3 posiłkami dziennie umożliwi regularne dawkowanie leku. Dzięki temu pacjent nie zapomni, ze ma przyjąć lek Nefopam Holsten.

Stosowanie u dzieci:
Lek Nefopam Holsten nie jest zalecany dla dzieci.

Przedawkowanie

W przypadku przyjęcia większej dawki leku Nefopam Holsten niż zalecana, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie albo skontaktować się z oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala. Należy pamiętać o zabraniu ze sobą opakowania po leku i wszelkich pozostałości leku.

Zatrucie lekiem Nefopam Holsten może skutkować wystąpieniem objawów psychicznych lub neurologicznych (drgawki, omamy i pobudzenie) oraz objawów kardiologicznych (przyspieszona czynność serca lub tachykardia).

Jeśli rytm serca znacznie przyspieszy po przyjęciu zbyt dużej ilości leku Nefopam Holsten, może być konieczna hospitalizacja. Należy poinformować o tym lekarza. Lekarz może podać diazepam i środki wspomagające.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

Brak danych dotyczących stosowania nefopamu u kobiet w ciąży.

Leku Nefopam Holsten nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że sytuacja kliniczna kobiety uzasadnia leczenie nefopamem.

Lek Nefopam Holsten przenika do mleka matki. Leku Nefopam Holsten nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Nefopam Holsten

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Nefopam Holsten (forum)

Stosujesz Nefopam Holsten? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Nefopam Holsten. Podziel się doświadczeniami na forum.