Drotapil Forte

Drotapil Forte to lek stosowany w stanach skurczowych mięśni gładkich, związanych z chorobami dróg żółciowych, takimi jak kamica dróg żółciowych, zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie okołopęcherzykowym, zapalenie przewodów żółciowych, zapalenie brodawki Vatera. Jest również stosowany w stanach skurczowych mięśni gładkich dróg moczowych, takich jak kamica nerkowa, kamica moczowodowa, zapalenie miedniczek nerkowych, zapalenie pęcherza moczowego, bolesne parcie na mocz. Lek jest dostępny bez recepty.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Drotapil Forte jest lekiem rozkurczowym przeznaczonym do stosowania w leczeniu:
– stanów skurczowych mięśni gładkich związanych z chorobami dróg żółciowych: kamicą pęcherzyka żółciowego, kamicą dróg żółciowych, zapaleniem pęcherzyka żółciowego;
– stanów skurczowych mięśni gładkich związanych z chorobami urologicznymi: kamicą nerkową, kamicą moczowodową, zapaleniem miedniczek nerkowych, zapaleniem pęcherza moczowego oraz bolesnym parciem na mocz.

Lek Drotapil Forte może być stosowany do leczenia wspomagającego:
– w stanach skurczowych przewodu pokarmowego: chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapaleniu żołądka, skurczach żołądka, zapaleniu jelit, zespole drażliwego jelita grubego ze spastycznymi zaparciami lub wzdęciami jelit;
– Niektórych bólach głowy (typu napięciowego);
– w schorzeniach ginekologicznych: bolesnym miesiączkowaniu.

W przypadku braku poprawy oraz w przypadku nasilenia objawów należy zgłosić się po poradę do lekarza.

Skład

Substancją czynną leku jest drotaweryny chlorowodorek. Każda tabletka zawiera 80 mg drotaweryny chlorowodorku.

Pozostałe składniki leku to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna (102), powidon (K30), skrobia kukurydziana, magnezu stearynian, talk.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka
Dorośli: dawka dobowa wynosi od 120 do 240 mg (w 2-3 podzielonych dawkach). W razie konieczności należy zastosować tabletkę Drotapil, 40 mg, aby uzyskać odpowiednią dawkę jednorazową.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie przeprowadzono badań klinicznych dotyczących stosowania drotaweryny u dzieci.
W przypadku konieczności zastosowania leku, dzieci w wieku powyżej 12 lat powinny przyjmować nie więcej niż 160 mg, czyli 2 tabletki (w 1-2 dawkach podzielonych).

W razie wątpliwości co do zastosowania dawki, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przedawkowanie

Jeżeli pacjent przyjmie jedną tabletkę za dużo, prawdopodobnie nie powoduje to żadnych niekorzystnych skutków.
W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem ponieważ znaczne przedawkowanie drotaweryny może spowodować problemy dotyczące serca, które w niektórych przypadkach mogą prowadzić do śmierci. Jeśli to możliwe, należy zabrać ze sobą opakowanie leku, aby pokazać je lekarzowi.

Jedzenie i picie (alkohol)

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Badania na zwierzętach i ludziach nie wykazały żadnych szkodliwych działań dla matki lub płodu. Niemniej jednak stosowanie tego leku w ciąży wymaga szczególnej ostrożności.

Karmienie piersią
Nie zaleca się stosowania tego leku w okresie karmienia piersią, z powodu braku wyników odpowiednich badań.

Ulotka Drotapil Forte

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Drotapil Forte (forum)

Stosujesz Drotapil Forte? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Drotapil Forte. Podziel się doświadczeniami na forum.