Drotaweryna

Drotaweryna – lek o działaniu rozkurczającym mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych, układu krążenia i układu moczowo-płciowego. Mechanizm działania drotaweryny polega na hamowaniu fosfodiesterazy IV co doprowadza do rozkurczu mięśni gładkich. Wskazaniem do stosowania leku są stany skurczowe mięśni gładkich przewodu pokarmowego w przebiegu różnych chorób, stany skurczowe mięśni gładkich towarzyszące chorobom dróg żółciowych i dróg moczowych oraz bolesne miesiączkowanie i bóle głowy pochodzenia naczyniowego.  

Drotaweryna dostępna jest w postaci tabletek oraz roztworu do wstrzykiwań. Dawkowanie dobierane jest indywidualnie w zależności od wieku i stanu pacjenta. Lek można stosować u dzieci od 6 roku życia w dawce 40 mg. 

Możliwe działania niepożądane (rzadko): ból głowy, zawroty głowy, bezsenność, nudności, zaparcia, kołatanie serca, hipotonia (niedociśnienie), pokrzywka, wysypka, świąd, obrzęk naczynioruchowy. Dodatkowo po podaniu dożylnym mogą pojawić się reakcje zapalne w miejscu wstrzyknięcia. 

Pobrałeś dokument - przy okazji zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje o lekach