Deespa

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaDrotaweryna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Deespa?

Substancja czynna leku – drotaweryna jest syntetyczną pochodną papaweryny. Lek wykazuje działanie rozkurczowe (spazmolityczne) na mięśnie gładkie. Jego działanie spazmolityczne wiąże się z bezpośrednim wpływem na mięśniówkę gładką i jest niezależne od rodzaju unerwienia. Działanie leku szczególnie wyraźnie zaznacza się w stanach skurczowych w obrębie jamy brzusznej, dróg żółciowych, układu moczowego, przewodu pokarmowego oraz układu krążenia.

Wskazania do stosowania
· Stany skurczowe mięśni gładkich związane z chorobami dróg żółciowych: kamica pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, zapalenie pęcherzyka żółciowego.
· Stany skurczowe mięśni gładkich dróg moczowych: kamica nerkowa, zapalenie miedniczek nerkowych, zapalenie pęcherza moczowego, bolesne parcie na mocz.

Wspomagająco:
· w stanach skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego: w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w stanach skurczowych wpustu i odźwiernika żołądka, w zespole drażliwego jelita grubego, w zaparciach spastycznych i wzdęciach jelit.
· w stanach skurczowych w obrębie dróg rodnych: w bolesnym miesiączkowaniu, poronieniu zagrażającym.

Jaki jest skład Deespa, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest drotaweryna. Każda tabletka zawiera 40 mg drotaweryny chlorowodorku.

Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon, magnezu stearynian.

Dawkowanie preparatu Deespa – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek stosuje się doustnie.

Stosowanie u dorosłych:
120 mg do 240 mg na dobę w 2-3 dawkach podzielonych.
Maksymalna dawka dobowa wynosi 240 mg.

Stosowanie u dzieci:
Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat.
Dzieci od 3 lat do 6 lat – 40 mg do 120 mg na dobę w 2-3 dawkach podzielonych, powyżej 6 lat – 80 mg do 200 mg na dobę w 2-5 dawkach podzielonych.

Bez konsultacji z lekarzem lek może być stosowany maksymalnie przez 10 dni.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lekarz może zalecić płukanie żołądka wodą z dodatkiem węgla aktywowanego oraz leczenie objawowe.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Deespa – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat związku stosowania leku Deespa z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Deespa w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Drotaweryna przenika przez łożysko. Lek można stosować u kobiet w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Ulotka Deespa – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Deespa przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Deespa m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Deespa w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Deespa - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Deespa? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

2 komentarze do “Deespa”

  1. Z zadowoleniem informuję, że preparat Deespa okazał się bardzo skuteczny w moim przypadku. Efekty działania były zauważalne niemal natychmiast po zastosowaniu. Jest to szczególnie godne uwagi, ponieważ wcześniej przez dwa tygodnie stosowałam No-spę, która niestety nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Warto rozważyć ten lek jako alternatywę przy dolegliwościach spastycznych. Zawsze jednak należy pamiętać o konsultacji z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania nowego preparatu.

    Odpowiedz
  2. Chciałabym podzielić się moją opinią na temat leku Deespa. Po przeprowadzonej kuracji muszę stwierdzić, że w moim przypadku preparat nie przyniósł oczekiwanych rezultatów terapeutycznych. Mimo regularnego stosowania zgodnie z zaleceniami, nie zaobserwowałam poprawy swojego stanu zdrowia. Warto jednak pamiętać, że skuteczność leków może być bardzo indywidualna i to, co nie zadziałało u mnie, może przynieść pozytywne efekty u innych pacjentów. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem w celu doboru odpowiedniej terapii do indywidualnych potrzeb.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz