Citropepsin

Citropepsin jest lekiem zawierającym jako substancję czynną pepsynę – enzym uczestniczący w procesie trawienia białek. W organizmie pepsyna powstaje w żołądku pod wpływem kwasu solnego z pepsynogenu, który jest wytwarzany przez grupę komórek błony śluzowej żołądka. Aktywność pepsyny jest najwyższa w środowisku kwaśnym (takie właśnie środowisko zapewnia kwas solny znajdujący się w żołądku).

Wskazania do stosowania
− Niedostateczne wydzielanie soku żołądkowego oraz bezkwaśność.
− Brak łaknienia i dolegliwości dyspeptyczne.

Jaki jest skład Citropepsin, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest pepsyna (1:4000) o aktywności nie mniej niż 1280 Ph. Eur. U./g.

Pozostałe składniki to:
kwas cytrynowy bezwodny, sodu diwodorofosforan dwuwodny, sorbitol ciekły krystalizujący, sodu benzoesan, sacharoza, substancja poprawiająca smak i zapach truskawkowa, woda oczyszczona.

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Citropepsin – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka

Dorośli i dzieci
Doustnie: zwykle 5 do 10 ml (1 lub 2 łyżeczki do herbaty) na 15–20 minut przed posiłkiem, 3 razy na dobę. Citropepsin można również przyjmować po rozcieńczeniu 15 ml (1 łyżka stołowa) leku w około 125 ml (1/2 szklanki) przegotowanej wody. 5 ml płynu doustnego odpowiada 5,875 g.

Pacjenci w podeszłym wieku
Bez zmian dawkowania.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby i nerek
Bez zmian dawkowania.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Dotychczas nie odnotowano ani jednego przypadku przedawkowania leku. W przypadku przyjęcia znacznie większej dawki leku niż zalecana należy jak najszybciej podjąć próbę usunięcia go z żołądka poprzez sprowokowanie wymiotów i natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Citropepsin – czy mogę spożywać alkohol?

Citropepsin należy przyjmować przed posiłkami.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Citropepsin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Citropepsin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Citropepsin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

Dodaj komentarz