Eziclen

Lek Eziclen zawiera trzy różne substancje czynne, noszące nazwy: sodu siarczan, magnezu siarczan oraz potasu siarczan.Lek stosuje się u osób dorosłych w celu oczyszczenia jelita przed badaniem medycznym lub zabiegiem chirurgicznym jelita.

Lek nie jest lekiem przeciw zaparciom. Lek należy przed zastosowaniem rozcieńczyć wodą.

Jaki jest skład Eziclen, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi są: sodu siarczan bezwodny, magnezu siarczan siedmiowodny oraz potasu siarczan. Każda butelka o zawartości około 176 ml koncentratu zawiera 17,510 g sodu siarczanu bezwodnego, 3,276 g magnezu siarczanu siedmiowodnego oraz 3,130 g potasu siarczanu.

Pozostałe składniki to sodu benzoesan (E 211), kwas cytrynowy bezwodny, sukraloza, kwas jabłkowy, woda oczyszczona oraz aromat koktajlu owocowego [mieszanina aromatów pochodzenia naturalnego i aromatów syntetycznych, glikol propylenowy (E 1520), alkohol etylowy, kwas octowy oraz kwas benzoesowy (E 210)].

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających: , ,

Dawkowanie preparatu Eziclen – jak stosować ten lek?

Lek ten należy zawsze przyjmować zgodnie z opisem podanym w ulotce dla pacjenta lub z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Stosowanie leku
• Lek ten należy przyjmować doustnie.
• W przeddzień badania lub zabiegu można spożyć lekkie śniadanie. Po śniadaniu przyjmować należy wyłącznie czyste płyny na obiad, kolację i wszelkie inne posiłki, do czasu wykonania badania lub zabiegu. Nie należy spożywać napojów o czerwonym lub purpurowym zabarwieniu, mleka ani napojów alkoholowych.
• Lek Eziclen dostarczany jest w 2 butelkach zapakowanych w pudełko z kubkiem do rozcieńczenia i podania leku. Wszystkie te elementy są potrzebne do podania leku.
• Nie należy spożywać zawartości obu butelek jednocześnie.
• Nie należy spożywać zawartości butelek przed ich rozcieńczeniem.
• Nie należy zapominać o wypiciu dodatkowej ilości wody lub dopuszczonych czystych płynów.
• Lekarz przekaże pacjentowi formularz do wpisania godziny rozpoczęcia leczenia oraz ilości przyjętych płynów w czasie przygotowawczego oczyszczania jelita.

Należy ściśle przestrzegać zaleceń i przyjmować tyle wody lub czystych płynów, ile potrzeba, aby nie odwodnić organizmu.
• „Czyste płyny” to woda, herbata lub kawa (bez mleka lub śmietanki beznabiałowej), napoje gazowane lub niegazowane, przecedzone soki owocowe bez miąższu (innej barwy niż czerwona lub purpurowa), czysta zupa lub zupa przecedzona w celu usunięcia z niej wszelkich stałych elementów.

Nie należy spożywać napojów alkoholowych.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent uważa, że przyjął zbyt dużą dawkę leku Eziclen lub nie rozcieńczył leku zgodnie z zaleceniem, bądź nie wypił wystarczającej dodatkowej ilości wody, należy poinformować lekarza i spożyć wystarczającą ilość wody lub czystych płynów, aby zapobiec odwodnieniu organizmu.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Eziclen – czy mogę spożywać alkohol?

W przeddzień badania lub zabiegu można spożyć lekkie śniadanie. Po śniadaniu przyjmować należy wyłącznie czyste płyny na obiad, kolację i wszelkie inne posiłki, do czasu wykonania badania lub zabiegu. Nie należy spożywać napojów o czerwonym lub purpurowym zabarwieniu, mleka ani napojów alkoholowych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Eziclen w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży lub w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

W okresie karmienia piersią nie należy karmić dziecka w ciągu 48 godzin od przyjęcia drugiej dawki leku Eziclen.

Ulotka Eziclen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Eziclen? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

20 komentarzy do “Eziclen”

 1. Witam stosowałam Eziclen , przed kolonoskopią. Bardzo bałam się go wziąć czytając opinie . Moje doświadczenie było dość pozytywne. Pierwsza dawkę brałam o 17:00 w smaku jest słodko owocowe z lekka goryczka ,która czułam w połowie. Wypocie tego napoju trwalo u mnie na spokojnie 40 min .Kolejna dawkę brałam o 4 rano , ponieważ moja wizyta była z samego rana . Preparat ten spełnia swoje zastosowanie , nie powodował mdłości ani nic podobnego . Częste wyzty w toalecie to tyle . Polecam spełnił swoje zastosowanie .

  Odpowiedz
 2. Smak eziclemu słono – gorzkawy o posmaku jakiegoś owocu ,zapach dziwny nijaki .Swietnie spełnił swoje zadanie .Nie sprawił mi specjalnie problemu.Zaczelam pic o 19-tej przeczyszczanial już po pierwszej dawcę ,a po drugiej do 23 juz po wszystkim.Spolojna noc i ostatnie działanie lekki o 6-tej rano .Dobrze działa i można poczuć zupełna lekkość w trzewiach .Dka mnie nie tak złe myślałam ze będzie gorzej

  Odpowiedz
 3. Bardzo niedobre. Każdy łyk lekarstwa musiałam popić łykiem czystej wody. W nocy czułam cały czas zapach tego świństwa a nie mogłam wietrzyć mieszkania przy mrozie -10 :)). Rano przy drugiej dawce cały czas miałam odruchy wymiotne, więc popijałam łyżeczką soku pomarańczowego. Teraz lecę do łazienki po każdym wypiciu szklanki wody. Ale da się wytrzymać :). Fortrans wspominam chyba lepiej.

  Odpowiedz
  • Smak słono-gorzkawo-owocowy. Da się wypić, jeśli przełyka się dosyć szybko. Zaczął działać po około godzinie, po około 4 godzinach przestałam biegać do toalety ?. Spokojnie przespałam noc.
   Rano powtórka z rozrywki, ale teraz nie poszło już tak łatwo. Miałam odruch wymiotny, po około godzinie niestety poszło „górą” a nie „dołem”, ale lek chyba zdążył się wchłonąć, bo po każdym wypiciu szklanki płynów szłam do toalety.

   Odpowiedz
 4. Polecony mi stosować szkoleń w delikatnym rozcieńczeniu w celu likwidacji zaparć.

  Mam kolostomię.
  Czytam, ŻE NIE można przechowywać leku po rozcieńczeniu ( dlaczego ?).

  Proszę o ppinię

  Odpowiedz
 5. Wzięłam pierwsza butelkę preparatu po zastosowaniu się do diety. Preparat miałam użyć o godz. 14.00 i potem o godz. 20.00. Po spożyciu tej pierwszej butelki tak jak instrukcja pisała miałam reakcje po 15 minutach. Na początku było ok, ale za 5 minut to była tragedia, cały czas biegałam do toatelty, co wypiłam trochę wody lecialam stale do toalety, nie przesadzaj ac ale 30 razy od godziny 14.15 do godziny 20.00, byłam tak wyczyszczona że tylko czysta woda że mnie leciała. Nie wypiłam drugiej butelki. Byłam tak osłabiona, non stop pić mi się chciało, w ustach miałam tak sucho, miałam dreszcze, wszystko mnie bolało jak przy grypie. Preparat jest okropny, tak jakby to były mydliny, słony. No okropnosc!!!! Nie zdecydowałam się wypić drugiej butelki i musiałam zrezygnować z badania na kolonoskopie. Być może mój organizm źle reaguje. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 6. Najgorszy smak jaki w życiu było dane mi spróbować. Nie wypiłam całego bo nie dałam rady. Koszmar…. ale jeśli chodzi o działanie to bardzo dobre

  Odpowiedz
 7. Masakra wzięłam perwsza dawkę o godzinie 22 i siedzę na toalecie juz 3 godzinę nie mogę wstać tak mnie czyści druga dawkę mam wziąść o godzinie 13 ci będzie i jak zobacze aż się boje myśleć no mam badanie na godzinę 19 i musze dojechać z Polic do Szczecina może się mi się uda bez żadnych komplikacji dojechać na badanie i je zrobić. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 8. Preparat jak na ten rodzaj jest dość delikatny w smaku z umiarkowanym posmakiem soli. To właśnie ten słony smak może powodować u wrażliwszych osób odruch wymiotny.Ale i tak uważam, że jest o niebo lepszy niż Fortrans.Przede wszystkim jak na tego rodzaju lek jest on stosunkowo niewielkiej objętości do spożycia i wymaga równie niewiele „popitki”. Wyczyścił mnie bardzo dokładnie, tak że nie było żadnych kłopotów z jakością obrazu jelita.Należy zwrócić uwagę na ustaloną godzinę kolonoskopii.Ja miałem na17.00 i zgodnie z zaleceniami jakie otrzymałem dawki miałem podzielone na dwie 1- godz.4.00 i 2- godz.10.00. Obie w dniu badania. Na 4 godziny przed badaniem byłem już gotowy.Spaprany więc miałem cały dzień a nie dzień i na dokładkę noc.Natomiast sama kolonoskopia to już zupełnie inna historia.

  Odpowiedz
 9. Ponieważ szukałam i nic nie znalazłam na temat działania tego leku , więc sama napiszę. Dawkę rozłożona miałam na dwa dni. W pierwszym dniu rano zjadłam normalne śniadanie , na obiad rosół z makaronem i później już nic tylko picie. O 17.00 wzięłam pierwsza butelkę i wypiłam 4 litry wody. W toalecie byłam 4 razy średnio co godzinę raz. Jeździło po brzuchu,ale noc przespałam spokojnie. Rano jeszcze raz w WC i koniec. Drugiego dnia piłam już tylko wodę i po drugiej butelce esiclanu wypiłam znowu 4 litry wody. W toalecie byłam 3 razy i praktycznie leciała czysta woda i to w małych ilościach. Bałam się że się nie oczyszcze,bo ludzie piszą ,że latają po 20 razy,ale przygotowana byłam w jakiejś tam skali do 9 na 9. Tak że uważam że lek super delikatny w działaniu a czyści dobrze.Jezeli chodzi o smak to przypomina syrop na kaszel,ale ilościowo to tylko 0,5 litra i można go pić w ciągu godziny. Polecam naprawdę.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz