Konsultacja merytoryczna:

Moviprep

Moviprep to lek przeczyszczający o smaku cytrynowym składający się z czterech saszetek. W opakowaniu znajdują się dwie duże saszetki („saszetka A”) i dwie małe saszetki („saszetka B”). Do przeprowadzenia pojedynczego cyklu leczenia potrzebne są wszystkie cztery saszetki.

Lek Moviprep przeznaczony jest dla osób dorosłych, służy do oczyszczania jelit, co umożliwia ich zbadanie. Moviprep powoduje opróżnienie jelit, należy więc spodziewać się wydalania wodnistego stolca.

Jaki jest skład Moviprep, jakie substancje zawiera?

Saszetka A zawiera następujące substancje czynne:

Makrogol (znany również jako glikol polietylenowy) 3350 100 g
Sodu siarczan bezwodny 7,500 g
Sodu chlorek 2,691 g
Potasu chlorek 1,015 g

Saszetka B zawiera następujące substancje czynne:
Kwas askorbowy 4,700 g
Sodu askorbinian 5,900 g
Stężenie jonów elektrolitów po rozpuszczeniu obu saszetek w jednym litrze wody wynosi:
Sód 181,6 mmol/l (z czego absorbowalne jest nie więcej niż 56,2 mmol)
Chlorki 59,8 mmol/l
Siarczany 52,8 mmol/l
Potas 14,2 mmol/l
Askorbinian 29,8 mmol/l

Pozostałe składniki to:
Aromat cytrynowy (zawierający maltodekstrynę, citral, olejek cytrynowy, olejek limonkowy, gumę ksantan, witaminę E) oraz aspartam (E951) i acesulfam potasowy (E950) jako substancje słodzące.

W celu uzyskania dodatkowych informacji patrz punkt 2.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , , , .

Dawkowanie preparatu Moviprep – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka to dwa litry roztworu sporządzanego w następujący sposób:
Opakowanie zawiera dwie przezroczyste torebki, z których każda zawiera jedną parę saszetek: saszetkę A i saszetkę B. Każdą parę saszetek (A i B) należy rozpuścić wodzie, by uzyskać jeden litr roztworu. To opakowanie wystarcza więc do sporządzenia dwóch litrów roztworu Moviprep.

Stosowanie u dzieci
Moviprep nie powinien być przyjmowany przez dzieci w wieku poniżej 18 lat.

Przed przyjęciem leku Moviprep należy dokładnie zapoznać się z poniższymi instrukcjami. Pacjent musi wiedzieć:
– Kiedy przyjmować Moviprep
– Jak przygotować Moviprep
– W jaki sposób przyjmować Moviprep
– Czego należy się spodziewać

Kiedy przyjmować Moviprep
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z opisem w ulotce lub zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza. Kuracja lekiem Moviprep musi zostać zakończona przed przystąpieniem do zabiegu:

Lek można przyjąć w postaci dawek podzielonych lub w jednej dawce zgodnie z poniższym opisem:

1. Dawki podzielone: jeden litr roztworu Moviprep wieczorem dnia poprzedzającego zabieg i jeden litr wcześnie rano w dniu zabiegu.

2. Dawka pojedyncza: dwa litry roztworu Moviprep wieczorem w dniu poprzedzającym zabieg lub dwa litry rano w dniu zabiegu.

W przypadku dawki podzielonej i dawki pojedynczej przyjmowanej wieczorem w dniu poprzedzającym zabieg, powinna upłynąć co najmniej jedna godzina między zakończeniem przyjmowania płynów (roztworu Moviprep lub klarownego płynu) a rozpoczęciem kolonoskopii.

W przypadku pojedynczej dawki przyjmowanej rano w dniu zabiegu powinny upłynąć co najmniej dwie godziny między zakończeniem przyjmowania roztworu Moviprep a rozpoczęciem kolonoskopii i co najmniej jedna godzina między zakończeniem przyjmowania wszelkich klarownych płynów a rozpoczęciem kolonoskopii.

Ważne: Nie wolno przyjmować żadnych pokarmów stałych od chwili rozpoczęcia przyjmowania leku Moviprep do chwili zakończenia badania.

Jak przygotować Moviprep

– Otworzyć jedną przezroczystą torebkę i wyjąć saszetki A i B.
– Dodać zawartość OBYDWU saszetek, A i B, do dzbanka z miarką o pojemności co najmniej 1 litra.
– Dolać wody aż do poziomu jednego litra zaznaczonego na dzbanku i mieszać aż do całkowitego rozpuszczenia proszku. Roztwór Moviprep powinien być przezroczysty lub odrobinę mętny. Może to zająć do 5 minut.

W jaki sposób przyjąć Moviprep
Pierwszy litr roztworu Moviprep należy wypić w ciągu godziny do dwóch. Pacjent powinien starać się wypić pełną szklankę co 10–15 minut.

Gdy pacjent jest gotowy, powinien sporządzić i wypić drugi litr roztworu Moviprep sporządzonego z zawartości saszetek A i B z pozostałej torebki.

W czasie stosowania leku Moviprep zaleca się wypicie dodatkowo jeszcze jednego litra klarownego płynu, aby zapobiec uczuciu pragnienia i odwodnieniu. Do tego celu nadają się woda, lekkie, klarowne zupy, soki owocowe (bez miąższu), napoje bezalkoholowe, herbata lub kawa (bez mleka). Napoje te można przyjmować w dowolnie wybranym przez siebie momencie.

Czego należy się spodziewać
Po rozpoczęciu przyjmowania roztworu Moviprep należy przebywać w pobliżu toalety. W pewnym momencie pacjent zacznie oddawać wodnisty stolec. Jest to zupełnie normalne i oznacza, że roztwór Moviprep działa. Ruchy jelitowe i potrzeba wypróżnienia zakończą się wkrótce po zaprzestaniu picia.

Postępowanie zgodnie z zaleceniami pozwoli oczyścić jelita, dzięki czemu możliwe będzie pomyślne przeprowadzenie badania. Po ostatnim przyjęciu płynu należy przewidzieć odpowiednią ilość czasu na dojazd do pracowni kolonoskopii.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Moviprep może prowadzić do nadmiernej biegunki grożącej odwodnieniem. Należy wypić znaczne ilości płynów, szczególnie soków owocowych. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Moviprep – czy mogę spożywać alkohol?

Nie należy przyjmować żadnych pokarmów stałych od chwili rozpoczęcia przyjmowania leku Moviprep do zakończenia badania.

Podczas przyjmowania leku Moviprep należy pić duże ilości płynów. Płyn zawartyw roztworze Moviprep nie zastępuje płynów przyjmowanych normalnie.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Moviprep w okresie ciąży i karmienia piersią?

Brak jest danych dotyczących przyjmowania leku Moviprep w okresie ciąży i karmienia piersią, lek powinien więc być przyjmowany wyłącznie, jeśli lekarz uzna to za konieczne. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Moviprep

Ulotka Moviprep – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Moviprep, proszek do sporządzania roztworu doustnego

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 120 razy

Rozmiar plku 163.99 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Moviprep m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Moviprep, proszek do sporządzania roztworu doustnego

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 77 razy

Rozmiar plku 179.46 KB

Cena - ile kosztuje Moviprep?

Cena Moviprep i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Moviprep.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Moviprep? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

1 komentarz do “Moviprep”

Dodaj komentarz