PLENVU

CO TO JEST I JAK DZIAŁA PLENVU?

Lek Plenvu zawiera kilka substancji czynnych: makrogol 3350, sodu askorbinian, sodu siarczan bezwodny, kwas askorbowy, sodu chlorek i potasu chlorek.

Lek Plenvu jest środkiem przeczyszczającym.

Lek Plenvu jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych w wieku od 18 lat przed jakimkolwiek zabiegiem klinicznym wymagającym oczyszczenia jelita.

Lek Plenvu oczyszcza jelito poprzez wywoływanie biegunki.

CO ZAWIERA PLENVU?

W saszetce z dawką 1. znajdują się następujące substancje czynne:
Makrogol 3350 100 g
Sodu siarczan bezwodny 9 g
Sodu chlorek 2 g
Potasu chlorek 1 g

Stężenia jonów elektrolitów po sporządzeniu 500 ml roztworu dawki pierwszej są następujące:

Sód 160,9 mmol/500 ml
Siarczan 63,4 mmol/500 ml
Chlorek 47,6 mmol/500 ml
Potas 13,3 mmol/500 ml

Dawka 1. zawiera ponadto 0,79 g sukralozy (E955).

W saszetkach z dawką 2. (saszetki A i B) znajdują się następujące substancje czynne:

Saszetka A:
Makrogol 3350 40 g
Sodu chlorek 3,2 g
Potasu chlorek 1,2 g

Saszetka B:
Sodu askorbinian 48,11 g
Kwas askorbowy 7,54 g

Stężenia jonów elektrolitów po sporządzeniu 500 ml roztworu dawki drugiej (z saszetek A i B) są następujące:

Sód 297,6 mmol/500 ml
Askorbinian 285,7 mmol/500 ml
Chlorek 70,9 mmol/500 ml
Potas 16,1 mmol/500 ml

Substancje pomocnicze o znanym działaniu

Dawka 2. (saszetka A) zawiera również 0,88 g aspartamu (E951).

Pozostałe składniki:

Kapsułki kwasu cytrynowego zawierające kwas cytrynowy (E330) i maltodekstrynę (E1400).

Aromat mango zawierający maltodekstrynę (E1400), glicerynę (E422), naturalne substancje aromatyczne, gumę arabską (E414) i preparaty aromatyczne.

Aromat owocowy zawierający, maltodekstrynę (E1400), gumę arabską (E414), substancje aromatyczne i preparaty aromatyczne.

DAWKOWANIE PREPARATU PLENVU

Przed przyjęciem leku Plenvu należy dokładnie przeczytać podane poniżej instrukcje. Ważne informacje:
– Kiedy przyjmować lek Plenvu
– Jak przygotować lek Plenvu
– Jak wypić lek Plenvu
– Czego należy się spodziewać

Kiedy przyjmować lek Plenvu
Terapię lekiem Plenvu należy zakończyć przed zabiegiem klinicznym. Cykl leczenia można przyjąć w oddzielnych dawkach zgodnie z opisem poniżej:

Schemat dawkowania rozdzielony na dwa dni
Dawkę 1. należy przyjąć wieczorem przed zabiegiem klinicznym (około godziny 18:00), a drugą wcześnie rano w dniu zabiegu (około 06:00) lub

Schemat dawkowania wyłącznie rano
Dawki 1. i 2. należy przyjąć rano w dniu zabiegu klinicznego (dawkę 1. należy przyjąć około godziny 05:00). Dawki należy przyjąć w odstępie co najmniej jednej godziny lub

Schemat dawkowania w dniu poprzedzającym zabieg
Dawki 1. i 2. należy przyjąć wieczorem w dniu poprzedzającym zabieg kliniczny (dawkę 1. należy przyjąć około godziny 18:00). Dawki należy przyjąć w odstępie co najmniej jednej godziny.

Lekarz udzieli informacji, który schemat dawkowania należy zastosować. NIE WOLNO dodawać żadnych innych składników do leku.
Podczas przyjmowania leku Plenvu i do czasu przeprowadzenia zabiegu nie należy spożywać pokarmów stałych.

Informacje dotyczące pór spożycia posiłków przed przyjęciem leku Plenvu zamieszczono w części 2.

Jak przygotować dawkę 1. leku Plenvu
1. Otworzyć opakowanie tekturowe i wyjąć saszetkę z dawką 1.
2. Wsypać zawartość saszetki z dawką 1. do pojemnika z miarką mieszczącego 500 ml płynu.
3. Dopełnić wodą do objętości 500 ml i mieszać aż cały proszek się rozpuści. Może to zająć do 8 minut.

Jak wypić dawkę 1. leku Plenvu
1. Wypić 500 ml dawki 1. leku Plenvu w ciągu 30 minut. Starać się wypić pełną szklankę płynu co 10-15 minut.
2. Wypić dodatkowych 500 ml klarownego płynu w ciągu kolejnych 30 minut. Może to być woda, klarowna zupa, rozcieńczone syropy/soki owocowe (bez miąższu), herbata ziołowa, czarna herbata lub kawa (bez mleka).

Jak przygotować dawkę 2. leku Plenvu
1. Kiedy pacjent jest gotowy, aby przyjąć dawkę 2. należy wsypać zawartość saszetek A i B dawki 2. do pojemnika z miarką mieszczącego 500 ml płynu.
2. Dopełnić wodą do objętości 500 ml i mieszać aż cały proszek się rozpuści. Może to zająć do 8 minut.

Jak wypić dawkę 2. leku Plenvu
1. Zgodnie ze wskazówkami odnośnie zalecanego schematu dawkowania należy przygotować dawkę 2. leku Plenvu i wypić 500 ml płynu w ciągu 30 minut.
2. Wypić dodatkowe 500 ml klarownego płynu w ciągu kolejnych 30 minut.

Dodatkowe klarowne płyny można pić przed, podczas i po przyjęciu leku Plenvu, ale na 1 do 2 godzin przed zabiegiem klinicznym należy przerwać przyjmowanie płynów. Picie klarownych płynów ochroni przed utratą płynu (odwodnieniem).

Czego należy się spodziewać
Po rozpoczęciu picia roztworu leku Plenvu należy pozostać w pobliżu toalety. W pewnych momentach pojawią się wodniste wypróżnienia. Jest to normalne i oznacza, że roztwór leku Plenvu działa. Przed pierwszym wypróżnieniem może wystąpić wzdęcie w okolicy żołądka.

Jeśli będzie się przestrzegać tych instrukcji, jelito zostanie oczyszczone, co pomoże w pomyślnym przeprowadzeniu badania. Należy odczekać dostateczny czas po ustaniu wypróżnień zanim uda się w podróż do przychodni/szpitala.

PRZYJĘCIE ZBYT DUŻEJ DAWKI LEKU

Przyjęcie większej niż zalecana dawki środków przeczyszczających. W przypadku przyjęcia leku Plenvu przed lub po przyjęciu innych produktów przeczyszczających może dojść do nadmiernej biegunki, co może prowadzić do odwodnienia. Należy przyjąć obfitą ilość klarownego płynu. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się niezwłocznie do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego.

PRZYJMOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

W dniu poprzedzającym zabieg można zjeść lekkie śniadanie i lekki obiad.

W przypadku schematu dawkowania rozłożonego na dwa dni LUB schematu dawkowania w dniu poprzedzającym zabieg spożycie obiadu należy zakończyć co najmniej 3 godziny przed rozpoczęciem przyjmowania leku Plenvu, następnie można przyjmować wyłącznie płyny.

W przypadku schematu dawkowania wyłącznie rano można spożyć klarowną zupę i/lub jogurt naturalny na kolację (którą należy zakończyć przed około 20:00). Po kolacji wieczorem w dniu poprzedzającym zabieg można spożywać wyłącznie klarowne płyny.

Uwaga: informacje dotyczące schematów dawkowania zamieszczono w punkcie „DAWKOWANIE LEKU PLENVU„.

W dniu zabiegu rano nie wolno jeść śniadania.

Należy kontynuować picie klarownych płynów przed, podczas i po przyjęciu leku Plenvu w celu ochrony przed utratą płynów (odwodnieniem). Ważne jest wypijanie dodatkowych zaleconych ilości klarownych płynów.

Przykładowymi klarownymi płynami są woda, klarowne zupy, herbata ziołowa, czarna herbata lub kawa (bez mleka), napoje bezalkoholowe/rozcieńczone syropy i klarowne soki owocowe (bez miąższu).

Ważna informacja:
– Nie wolno pić alkoholu, mleka, żadnych płynów o barwie czerwonej lub fioletowej (np. soku porzeczkowego) ani innych napojów zawierających miąższ.
– Podczas przyjmowania leku Plenvu i do czasu przeprowadzenia zabiegu nie należy spożywać pokarmów stałych.

Spożycie płynów należy wstrzymać na co najmniej:
– dwie godziny przed zabiegiem w znieczuleniu ogólnym lub
– jedną godzinę przed zabiegiem bez znieczulenia ogólneg

Nie zaleca sie spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków. Istnieją pewne grupy leków, w przypadku których picie alkoholu jest kategorycznie zakazane. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź interakcje leków z alkoholem.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ PLENVU W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Brak danych dotyczących stosowania leku Plenvu podczas ciąży lub w okresie karmienia piersią, dlatego nie jest to zalecane. Lek można przyjąć wyłącznie, jeśli lekarz uzna, że jest to konieczne. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku Plenvu.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Lek Plenvu nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania maszyn.

ULOTKA LEKU PLENVU

Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku, działania niepożądane, sposób przechowywania, inne ostrzeżenia.

CHPL – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHPL zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznyc.

CENA LEKU - REZERWACJA W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy. Sprawdź ile kosztuje ten lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Możliwość rezerwacji leków zarówno na receptę, jak i bez recepty. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy ten lek jest refundowany (poziom refundacji) oraz czy wymagana jest recepta. Jedna z postaci farmaceutycznych tego leku posiada następujący nr BLOZ: - sprawdź cenę leku oraz gdzie kupić lek.

Portal baza-lekow.com.pl założony został w 2013 roku. Prowadzony jest przy współpracy z copywriterami posiadającymi wykształcenie medyczne. Wszelkie informacje merytoryczne o lekach, przygotowane zostały w oparciu o dane publikowane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Europejską Agencję Leków.

OPINIE O PLENVU - FORUM O LEKACH

Portal baza-lekow.com.pl oprócz dostarczania podstawowych informacji o lekach, jest także platformą wymiany doświadczeń pacjentów. Jest to pewnego rodzaju forum o lekach Poznaj opinie pacjentów stosujących ten produkt lub podziel się własnymi spostrzeżeniami i oceń skuteczność leku.

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here