Magnesium sulfate Kalceks

Lek Magnesium sulfate Kalceks zawiera magnez (w postaci magnezu siarczanu siedmiowodnego). Magnezu siarczan siedomiowodny (zwany dalej magnezu siarczanem) jest solą magnezu. Jest stosowany:
• w leczeniu deficytu (niedoboru) magnezu;
• w zapobieganiu oraz leczeniu niskiego stężenia magnezu we krwi u pacjentów żywionych wyłącznie pozajelitowo (składniki odżywcze są podawane bezpośrednio do krwiobiegu);
• w leczeniu zaburzenia rytmu serca zwanego torsade de pointes;
• w leczeniu i zapobieganiu napadom padaczkowym w ciężkim stanie przedrzucawkowym (ciężkie powikłanie ciąży charakteryzujące się wysokim ciśnieniem krwi i obecnością białka w moczu);
• w leczeniu i zapobieganiu nawrotom drgawek w rzucawce (drgawki w wyniku stanu przedrzucawkowego).

Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci.

Skład

Substancją czynną leku jest magnezu siarczan siedmiowodny.
Magnesium sulfate Kalceks 200 mg/ml
Każdy 1 ml roztworu zawiera 200 mg magnezu siarczanu siedmiowodnego.
Każda ampułka 10 ml zawiera 2000 mg magnezu siarczanu siedmiowodnego.

Pozostałe składniki to: kwas siarkowy (do ustalenia pH), sodu wodorotlenek (do ustalenia pH), woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Magnesium sulfate Kalceks – jak stosować ten lek?

Lek Magnesium sulfate Kalceks zostanie podany dożylnie przez powolne wstrzyknięcie lub infuzję, w mięsień lub tkankę podskórną.
Lekarz zdecyduje, ile magnezu siarczanu należy podać pacjentowi. Dawka zależy od indywidualnych potrzeb i reakcji na leczenie.

Dorośli
Leczenie niedoboru magnezu
Zalecana dawka wynosi zwykle 8 do 12 g siarczanu magnezu w ciągu pierwszych 24 godzin, a następnie 4 do 6 g/dobę przez 3 lub 4 dni, aby uzupełnić niedobory w organizmie. Zazwyczaj podaje się 10 do 20 ml leku Magnesium sulfate Kalceks, 200 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań/do infuzji, wielokrotnie w razie potrzeby.
U pacjentów otrzymujących całkowite żywienie pozajelitowe dawka jest ściśle indywidualna. Jako ogólne zalecenie, podaje się 1 do 3 g/dobę dożylnie.

Zapobieganie i leczenie napadów w ciężkim stanie przedrzucawkowym i rzucawce
Po początkowej dawce nasycającej 4 g magnezu siarczanu, rozcieńczonej do odpowiedniej objętości, podawanej dożylnie, następuje albo wlew dożylny 1 do 2 g/godz., albo regularne wstrzyknięcia domięśniowe, aż do ustania napadów.

Torsade de pointes
Pojedyncza dawka 2 g podawana przez 2-3 minuty. Wlew do żyły rozpoczyna się z szybkością 2 do 4 mg/min. W przypadku nawrotu torsade de pointes podaje się kolejne 2 g, a szybkość infuzji zwiększa się do 6 do 8 mg/min.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek zwykle powinni otrzymywać zmniejszoną dawkę.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących dawkowania.

Pacjenci w podeszłym wieku
Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących dawkowania. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ w tej grupie wiekowej częściej występują choroby nerek i (lub) wątroby, a występowanie działań niepożądanych jest bardziej prawdopodobne.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
U dzieci magnezu siarczan w stężeniu 100 mg/ml można podawać dożylnie w celu uzupełnienia niedoborów w organizmie. U dzieci otrzymujących całkowite żywienie pozajelitowe dawkę dobiera się w zależności od wieku, masy ciała i indywidualnych potrzeb.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Ponieważ lek ten zostanie podany przez lekarza lub pielęgniarkę, jest mało prawdopodobne, aby pacjent otrzymał zbyt dużą dawkę. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, należy powiedzieć o nich lekarzowi prowadzącemu lub pielęgniarce.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Magnesium sulfate Kalceks – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Magnesium sulfate Kalceks w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Magnezu siarczan może być stosowany w leczeniu napadów związanych ze stanem przedrzucawkowym i rzucawką, poważnym powikłaniem ciąży. Jeśli pacjentka jest w ciąży i otrzymuje magnezu siarczan, tętno dziecka będzie dokładnie monitorowane; należy unikać podawania magnezu siarczanu w ciągu 2 godzin przed porodem. Magnezu siarczan nie ma wpływu na płodność.

Ulotka Magnesium sulfate Kalceks – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Magnesium sulfate Kalceks, 200 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań/do infuzji (Magnesii sulfas heptahydricus)

Charakterystyka produktu
leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Magnesium sulfate Kalceks m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Magnesium sulfate Kalceks, 200 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań/do infuzji (Magnesii sulfas heptahydricus)

Dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź dostępność i zarezerwuj produkt w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Magnesium sulfate Kalceks - forum pacjentów

Stosujesz Magnesium sulfate Kalceks? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz