Podmiot odpowiedzialny | Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. |
Kod ATC | D07AC13 |
Procedura | NAR |
Substancja | Mometazon |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Edelan?
Lek Edelan zawiera substancję czynną – mometazonu furoinian, kortykosteroid o silnym działaniu. Lek stosowany miejscowo wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne.
Wskazania
Lek Edelan jest wskazany do stosowania na skórę w łagodzeniu objawów zapalnych i świądu, w reagujących na leczenie kortykosteroidami chorobach skóry, takich jak łuszczyca i atopowe zapalenie skóry.
Jaki jest skład Edelan, jakie substancje zawiera?
Edelan, maść
– Substancją czynną leku jest mometazonu furoinian. 1 g maści zawiera 1 mg mometazonu furoinianu.
– Ponadto lek zawiera: glikol heksylenowy; wodę oczyszczoną, wosk biały, glikolu propylenowego monopalmitynostearynian, kwas fosforowy 10%, wazelinę białą, butylohydroksytoluen (E 321).
Edelan, krem
– Substancją czynną leku jest mometazonu furoinian. 1 g kremu zawiera 1 mg mometazonu furoinianu.
– Ponadto lek zawiera: glikol heksylenowy, wodę oczyszczoną, wosk biały, glikolu propylenowego monopalmitynostearynian, Promulgen G (alkohol stearylowy i Ceteareth-20), tytanu dwutlenek 5 (E 171), glinu oktenylobursztynian skrobi, kwas fosforowy rozcieńczony, wazelinę białą, butylohydroksytoluen (E 321).
Dawkowanie preparatu Edelan – jak stosować ten lek?
Lek Edelan należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek jest przeznaczony do stosowania na skórę.
Dorośli
Cienką warstwę leku Edelan krem nanosić na chorobowo zmienione miejsca na skórze raz na dobę.
Stosowanie u dzieci:
Nie należy stosować leku Edelan u dzieci w wieku poniżej 2 lat. U dzieci w wieku powyżej 2 lat lek jest stosowany raz na dobę, tylko na niewielką powierzchnię skóry.
Nie zbadano bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności leku przez okres dłuższy niż 3 tygodnie.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Po długotrwałym stosowaniu leku lub stosowaniu go na dużą powierzchnię skóry, mogą pojawić się objawy przedawkowania w postaci, np. obrzęków, nadciśnienia tętniczego, nadmiernego stężenia cukru we krwi, cukromoczu, zmniejszenia odporności, choroby Cushing (objawy, między innymi jak otłuszczenie twarzy i tułowia, osłabienie siły mięśniowej, opóźnienie wzrostu u dzieci).
W przypadku przewlekłego zatrucia lekarz zaleci stopniowe odstawianie leku lub zastosuje słabiej działające kortykosteroidy.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Edelan – czy mogę spożywać alkohol?
Nie dotyczy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Edelan w okresie ciąży i karmienia piersią?
W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
W okresie ciąży lek może być stosowany wyłącznie wtedy, gdy w opinii lekarza korzyść z zastosowania leku dla matki, przeważa potencjalne ryzyko dla płodu. Jednakże, nie należy stosować leku na duże powierzchnie ciała i przez dłuższy czas. W badaniach na zwierzętach wykazano, że kortykosteroidy mogą uszkodzić płód.
Kortykosteroidy przenikają do mleka matki. Lekarz rozważy, czy zaprzestać karmienia piersią czy przerwać stosowanie leku, biorąc pod uwagę znaczenie leczenia dla matki i działania niepożądane leku u dziecka.
Ulotka Edelan – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Edelan przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Edelan - 1 mg/g, Maść (Mometasoni furoas) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Edelan m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Edelan - 1 mg/g, Maść (Mometasoni furoas) |
Opinie o Edelan - forum pacjentów
Stosujesz Edelan? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.
a ja ka używałam na chore paznokcie i już lepiej
Nie pomaga, nie leczy tylko łagodzi objawy. Szalu nima.
Hmm a ja to dostałam na trądzik i trochę boję się używać bo nie wydaje mi się żeby to było od tego ?
co to jest? @!@
luszczyca zawsze wraca ;) Szpital i masci to pomaga naswietlania to podstawa juz do tego przywyklem Pozdrawiam
Otóż to mnie pomógł ,po zakończonej kuracji choroba wróciła. Idę do dermatologa ,bo chyba oszaleje.
Po pierwszym zastosowaniu mieszanki edelan /niewielka doza/z mediderm , poczułam się dziwnie- nietypowy ból głowy,otępiający oraz wrażenie opuchnięcia górnej wagi ust . Sprawdziłam ciśnienie po około godzinie czasu,mimo przyjęcia wcześniej leku od ciśnienia wyniosło 162/70.
Nie mogę się uwolnić od tej maści, poczułem się lepiej, zrobiłem małą przerwę i plamy czerwone, swędzące powróciły. Ogólnie nie jestem zadowolony z leczenia.