Tramadol, substancja czynna leku Tramalgin, jest lekiem przeciwbólowym należącym do grupy opioidów, działającym na ośrodkowy układ nerwowy. Lek powoduje ustąpienie bólu poprzez działanie na określone komórki nerwowe w rdzeniu kręgowym i mózgu.
Tramalgin stosuje się w leczeniu bólów o nasileniu od umiarkowanego do dużego
Jaki jest skład Tramalgin, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną jest chlorowodorek tramadolu 100 mg w 2 mL roztworze do wstrzykiwań (50 mg/mL)
Pozostałe składniki to: sodu octan trójwodny oraz woda do wstrzykiwań.
Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających: Tramadol
Dawkowanie preparatu Tramalgin – jak stosować ten lek?
Tramalgin może być powoli (przez 2-3 min.) wstrzykiwany dożylnie lub rozcieńczony i podany dożylnie w formie infuzji. Lek można również podawać domięśniowo. Tramalgin jest podawany przez wykwalifikowanych pracowników służby zdrowia. Dawkę należy dostosować do nasilenia bólu i indywidualnej odpowiedzi pacjenta na leczenie. Należy przyjmować najmniejszą dawkę skutecznie uśmierzającą ból.
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat:
W zależności od nasilenia bólu, zwykle stosuje się 1-2 mL leku Tramalgin (ekwiwalent 50-100 mg chlorowodorku tramadolu). Dawkę można powtarzać co 4-6 godzin. Dawkę lekarz będzie modyfikował w zależności od nasilenia bólu i odpowiedzi organizmu pacjenta na lek.
Maksymalna dawka dobowa wynosi 8 mL leku Tramalgin (odpowiednik 400 mg chlorowodorku tramadolu). Jeżeli jest to uzasadnione klinicznie, lekarz może przepisać większe dawki dobowe.
Pacjenci w podeszłym wieku
U pacjentów w wieku powyżej 75 lat wydalanie tramadolu z organizmu może być opóźnione. U tych pacjentów lekarz może zalecić wydłużenie odstępu czasowego pomiędzy kolejnymi dawkami.
Pacjenci z niewydolnością nerek, dializowani lub z niewydolnością wątroby
Nie należy przyjmować leku Tramalgin w wypadku ciężkiej niewydolności wątroby i (lub) nerek. W przypadku łagodnej lub umiarkowanej niewydolności lekarz może zalecić wydłużenie odstępów czasowych pomiędzy kolejnymi dawkami.
W żadnym wypadku nie należy podawać leku Tramalgin przez okres dłuższy niż jest to absolutnie konieczne. W przypadku konieczności dłuższego leczenia, lekarz powinien regularnie i często kontrolować leczenie (a jeśli to konieczne zalecić przerwy w leczeniu) i sprawdzać, czy należy kontynuować stosowanie leku Tramalgin i w jakiej dawce lek powinien być stosowany. W przypadku poczucia, że działanie leku Tramalgin jest zbyt mocne lub zbyt słabe, należy skonsultować się z lekarzem.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Omyłkowe przyjęcie pojedynczej dodatkowej dawki leku nie powinno powodować negatywnych skutków. Należy przyjąć następną dawkę zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami. W przypadku przyjęcia bardzo dużej dawki leku Tramalgin należy niezwłocznie udać się do lekarza lub telefonicznie skontaktować z lekarzem. Objawy przedawkowania obejmują: zwężenie źrenic, złe samopoczucie, spadek ciśnienia krwi, szybkie bicie serca, zapaść, zaburzenia świadomości do śpiączki (głęboka utrata przytomności), napady padaczkowe, duszność do wstrzymania oddechu (zapaść oddechowa). W takich przypadkach należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. W nagłych wypadkach stosuje się leczenie polegające na podtrzymaniu funkcji życiowych (oddychanie, krążenie krwi) oraz odstawienie leku Tramalgin. Swoistym antidotum jest nalokson. W razie wystąpienia drgawek lekarz poda dożylnie diazepam.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tramalgin – czy mogę spożywać alkohol?
Nie należy spożywać alkoholu lub leków zawierających alkohol podczas stosowania leku Tramalgin, gdyż może to skutkować nasileniem się działań niepożądanych wynikających ze stosowania tego leku.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Tramalgin w okresie ciąży i karmienia piersią?
Istnieje niewiele danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania tramadolu w ciąży u ludzi. Tym samym nie należy stosować leku Tramalgin w ciąży. Długotrwałe stosowanie leku podczas ciąży może prowadzić do wystąpienia objawów zespołu odstawiennego u noworodka.
Ogólnie nie zaleca się stosowania tramadolu podczas karmienia piersią. Niewielkie ilości tramadolu są wydzielane do mleka matki. W przypadku zastosowania pojedynczej dawki leku zwykle nie jest wymagane przerwanie karmienia piersią. W każdym przypadku należy skonsultować się z lekarzem
Ulotka Tramalgin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Cena - ile kosztuje Tramalgin?
Cena Tramalgin i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Tramalgin.Opinie o Tramalgin - forum pacjentów
Stosujesz Tramalgin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.