Submena

Submena to lek, który jest dostępny na receptę. Jest stosowany w leczeniu cukrzycy, zwłaszcza tzw. cukrzycy typu 2, czyli insulinoniezależnej. W tej odmianie cukrzycy nie podaje się insuliny. Submena obniża poziom glukozy we krwi. Lek stosuje się głównie u osób otyłych, z nadwagą.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Produkt Submena jest lekiem przeznaczonym dla osób dorosłych, które muszą już regularnie przyjmować silne leki przeciwbólowe (opioidy) w celu uśmierzenia przewlekłego bólu nowotworowego, ale jednocześnie wymagają leczenia bólu przebijającego. Jeśli pacjent nie jest pewien, czy taka sytuacja dotyczy go, powinien skonsultować się z lekarzem.

Ból przebijający jest to dodatkowy, nagły ból, występujący pomimo stałego przyjmowania przez pacjenta opioidowych leków przeciwbólowych.

Substancją czynną zawartą w leku Submena, tabletki podjęzykowe jest fentanyl. Fentanyl należy do grupy silnych leków przeciwbólowych zwanych opioidami.

Skład

Substancją czynną jest fentanyl. Jedna tabletka podjęzykowa zawiera:
157 mikrogramów fentanylu cytrynianu mikronizowanego co odpowiada 100 mikrogramom fentanylu (Fentanylum).
314 mikrogramów fentanylu cytrynianu mikronizowanego co odpowiada 200 mikrogramom fentanylu (Fentanylum).
628 mikrogramów fentanylu cytrynianu mikronizowanego co odpowiada 400 mikrogramom fentanylu (Fentanylum).
1257 mikrogramów fentanylu cytrynianu mikronizowanego co odpowiada 800 mikrogramom fentanylu (Fentanylum).

Substancje pomocnicze: mannitol, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Przed przyjęciem leku Submena po raz pierwszy, lekarz wyjaśni jak należy go przyjmować, aby skutecznie leczyć ból przebijający.

Ten lek należy zawsze przyjmować stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Ten lek powinien być stosowany WYŁĄCZNIE zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie może być stosowany przez inne osoby, ponieważ może stanowić poważne zagrożenie dla ich zdrowia, zwłaszcza w przypadku dzieci.

Lek Submena różni się od innych leków, które pacjent mógł już stosować w leczeniu bólu przebijającego. Zawsze należy stosować dawkę leku Submena przepisaną przez lekarza – może to być inna dawka niż ta, którą stosowano w przypadku innych leków w leczeniu bólu przebijającego.

Rozpoczęcie leczenia – dobranie najbardziej odpowiedniej dawki dla pacjenta
Aby lek Submena działał skutecznie, lekarz będzie musiał określić najbardziej odpowiednią dawkę dla pacjenta w celu leczenia bólu przebijającego. Lek Submena jest dostępny w różnych mocach. Może zaistnieć potrzeba wypróbowania różnych mocy leku Submena w ciągu kilku epizodów bólu przebijającego w celu znalezienia najbardziej odpowiedniej dawki. Współpracując z pacjentem, lekarz pomoże dobrać odpowiednią dawkę.

Jeśli jedna dawka nie przyniesie wystarczającej ulgi w bólu, lekarz może zalecić dodatkową dawkę w celu uśmierzenia epizodu bólu przebijającego.

Nie należy przyjmować drugiej dawki bez zalecenia lekarza, ponieważ może to to skutkować przedawkowaniem.

Czasami lekarz może zalecić przyjęcie dawki składającej się z więcej niż jednej tabletki jednocześnie.
Należy to zrobić wyłącznie na zalecenie lekarza.

Należy odczekać co najmniej 2 godziny od przyjęcia ostatniej dawki leku Submena, przed przyjęciem kolejnej dawki w leczeniu bólu przebijającego.

Kontynuacja leczenia – po dobraniu najbardziej odpowiedniej dawki dla pacjenta
Po ustaleniu razem z lekarzem dawki, która kontroluje ból przebijający, nie należy jej przyjmować częściej niż cztery razy na dobę. Dawka leku Submena może składać się z więcej niż jednej tabletki.

Należy odczekać co najmniej 2 godziny od przyjęcia ostatniej dawki leku Submena, przed przyjęciem kolejnej dawki w leczeniu bólu przebijającego.

Nie wolno zmieniać dawki leku Submena bez wyraźnego zalecenia lekarza.

Przyjmowanie leku
Lek Submena należy przyjmować podjęzykowo, co oznacza, że tabletkę należy umieścić pod językiem, gdzie szybko się rozpuszcza, aby umożliwić wchłanianie fentanylu przez błonę śluzową jamy ustnej. Po wchłonięciu fentanyl zaczyna działanie uśmierzające ból.

Gdy u pacjenta wystąpi epizod bólu przebijającego, dawkę zaleconą przez lekarza należy przyjąć w następujący sposób:
− Jeśli pacjent ma sucho w ustach, należy wziąć łyk wody, aby je nawilżyć, a następnie wodę wypluć lub połknąć.
− Wyjąć tabletkę (tabletki) z blistra bezpośrednio przed użyciem w następujący sposób:
– Oddzielić jeden z kwadratów blistra od reszty opakowania rozrywając wzdłuż przerywanej linii /perforacji (pozostałe kwadraty trzymać nierozdarte).
– Odkleić krawędź folii w miejscu oznaczonym strzałką i delikatnie wyjąć tabletkę. Nie należy próbować wypychać tabletek podjęzykowych Submena przez folię, ponieważ może to spowodować uszkodzenie tabletki.
− Umieścić tabletkę głęboko pod językiem i pozwolić na całkowite jej rozpuszczenie.
− Lek Submena rozpuści się szybko pod językiem i będzie wchłonięty w celu uśmierzenia bólu. Dlatego jest bardzo ważne, aby nie ssać, nie żuć oraz nie połykać tabletek.
− Nie należy pić ani jeść czegokolwiek przed całkowitym rozpuszczeniem tabletki pod językiem.

Przedawkowanie

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Submena:
− usunąć pozostałości tabletki z ust;
− poinformować opiekuna lub inna osobę co się stało;
− pacjent lub opiekun pacjenta powinien bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem, farmaceuta lub najbliższym szpitalem i ustalić jakie działania podjąć;
− podczas oczekiwania na lekarza należy utrzymywać pacjenta w stanie mówiąc do niego lub potrząsając nim od czasu do czasu.

Objawy przedawkowania obejmują
− skrajna senność;
− powolny, płytki oddech;
− śpiączkę.

Jeśli wystąpią takie objawy należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.
Jeśli uważa się, że ktoś przypadkowo zażył lek Submena, należy natychmiast wezwać pomoc medyczną.

Jedzenie i picie (alkohol)

U niektórych osób lek Submena może wywoływać uczucie senności. Nie należy spożywać alkoholu bez porozumienia z lekarzem, ponieważ alkohol może spowodować uczucie większej senności niż
zwykle.

Nie należy pić soku grapefruitowego podczas stosowania leku Submena, ponieważ może on nasilić działania niepożądane leku.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
W okresie ciąży nie wolno stosować leku Submena, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Fentanyl może przenikać do mleka matki i powodować działania niepożądane u niemowląt karmionych piersią. Nie należy rozpoczynać karmienia piersią co najmniej 5 dni po ostatniej przyjętej dawce leku Submena.

Ulotka Submena

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Submena (forum)

Stosujesz Submena? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Submena. Podziel się doświadczeniami na forum.