Sixmo

Sixmo to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu bólu umiarkowanego do silnego u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i starszych. Lek zawiera substancję czynną o nazwie hydrochlorowodorek tramadolu, który jest silnym lekiem przeciwbólowym z grupy opioidów. Sixmo jest dostępny w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu, co oznacza, że lek jest uwalniany stopniowo przez kilka godzin, aby zapewnić stały efekt przeciwbólowy. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Sixmo. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Lek Sixmo zawiera substancję czynną buprenorfinę, która jest rodzajem leku opioidowego. Lek Sixmo stosuje się w leczeniu uzależnienia od opioidów u dorosłych pacjentów, którzy otrzymują również pomoc medyczną, społeczną i psychologiczną.

Jaki jest skład Sixmo, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest buprenorfina. Każdy implant zawiera buprenorfiny chlorowodorek w ilości odpowiadającej 74,2 mg buprenorfiny.

Pozostały składnik to: kopolimer etylenu z octanem winylu.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Sixmo – jak stosować?

Implanty leku Sixmo muszą być wprowadzane i usuwane, a pacjenci – monitorowani przez osobę należącą do fachowego personelu medycznego znającą procedurę i mającą doświadczenie w leczeniu uzależnienia od opioidu.

Przed podaniem implantów Sixmo
Pacjent musi otrzymywać od co najmniej 30 dni stałą dawkę buprenorfiny podawanej pod język, wynoszącą od 2 do 8 mg na dobę. Decyzja o leczeniu należy do lekarza.

Stosowanie buprenorfiny podawanej pod język zostanie przerwane na 12 do 24 godzin przed założeniem implantów Sixmo.

Leczenie implantami Sixmo
Każda dawka składa się z 4 implantów. Przed założeniem leku Sixmo lekarz poda znieczulenie miejscowe, aby znieczulić obszar. Następnie implanty zostaną umieszczone pod skórą po wewnętrznej stronie ramienia.

Po wprowadzeniu implantów, lekarz użyje bandaż elastyczny z jałową gazą, aby zminimalizować zasinienie. Bandaż elastyczny można zdjąć po 24 godzinach, a samoprzylepny opatrunek po pięciu dniach. Należy stosować okład z lodu na ramię przez 40 minut co dwie godziny przez pierwszą dobę, a następnie zgodnie z potrzebami.

Lekarz przekaże również pacjentowi Kartę ostrzegawczą dla pacjenta, która zawiera następujące informacje:
• miejsce i datę założenia implantów,
• nieprzekraczalny termin usunięcia implantów.

Kartę należy przechowywać w bezpiecznym miejscu, ponieważ zamieszczone na niej informacje mogą ułatwić usunięcie implantów.

Lekarz zbada miejsce wszczepienia leku tydzień po wprowadzeniu implantu, a następnie co najmniej raz w miesiącu, pod kątem:
• infekcji lub jakichkolwiek problemów z gojeniem się rany,
• oznak wysuwania się implantu ze skóry.

Należy przychodzić na wszystkie niezbędne wizyty. Należy niezwłocznie poinformować lekarza, jeśli pacjent uważa, że wystąpiła infekcja w miejscu założenia implantu lub jeśli implant zaczyna się wysuwać.

Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli pacjent odczuwa potrzebę przyjęcia dawek uzupełniających buprenorfiny

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W niektórych przypadkach dawka dostarczana przez implanty może być większa niż potrzebna pacjentowi. Do objawów przedawkowania należą:
• zwężenie źrenic,
• ospałość,
• niskie ciśnienie krwi,
• trudności z oddychaniem, powolny oddech.

W najgorszym wypadku może to prowadzić do zatrzymania oddechu, niewydolności serca i zgonu. W razie wystąpienia powyższych objawów należy niezwłocznie poinformować lekarza lub udać się do najbliższego szpitala i zabrać ze sobą tą ulotkę oraz Kartę ostrzegawczą dla pacjenta. Nie należy podejmować próby samodzielnego usunięcia implantów, ponieważ może to być bardzo niebezpieczne.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Sixmo – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas stosowania leku Sixmo nie wolno spożywać alkoholu, ponieważ nasila on działanie uspokajające. Należy unikać spożywania soku grejpfrutowego, aby zapobiec wystąpieniu możliwych działań niepożądanych.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Sixmo w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Lek Sixmo nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży ani u kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują skutecznej metody antykoncepcji. Podczas stosowania w okresie ciąży, zwłaszcza pod koniec ciąży, buprenorfina może spowodować u noworodka objawy odstawienia, w tym problemy z oddychaniem. Mogą one wystąpić kilka dni po porodzie.

Karmienie piersią
Podczas stosowania leku Sixmo nie należy karmić piersią, ponieważ buprenorfina przenika do mleka ludzkiego.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Sixmo

Ulotka Sixmo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Sixmo przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Sixmo m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Sixmo w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Sixmo

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Sixmo? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Sixmo. Podziel się doświadczeniami na forum.