FENTANYL NOVOSIS (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM)


12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

WSKAZANIA DO STOSOWANIA LEKU FENTANYL NOVOSIS (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM)

Jakie są wskazania do stosowania leku oraz jak działa ten lek?

Lek Fentanyl Novosis należy do grupy silnie działających leków przeciwbólowych, zwanych opioidami.

Lek Fentanyl Novosis jest stosowany:
– w leczeniu długotrwałego bólu, który można leczyć właściwie tylko za pomocą silnych leków przeciwbólowych (opioidów).

SKŁAD LEKU FENTANYL NOVOSIS (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM)

Jaki jest skład leku? Jaką zawiera substancję czynną oraz substancje pomocnicze?

Substancją czynną jest fentanyl.
1 system transdermalny o powierzchni 4,25 cm2 zawiera 2,55 mg fentanylu i uwalnia 12,5 mikrogramów fentanylu na godzinę.
1 system transdermalny o powierzchni 8,5 cm2 zawiera 5,1 mg fentanylu i uwalnia 25 mikrogramów fentanylu na godzinę.
1 system transdermalny o powierzchni 25,5 cm2 zawiera 15,3 mg fentanylu i uwalnia 50 mikrogramów fentanylu na godzinę.
1 system transdermalny o powierzchni 17 cm2 zawiera 10,2 mg fentanylu i uwalnia 75 mikrogramów fentanylu na godzinę.
1 system transdermalny o powierzchni 34 cm2 zawiera 20,4 mg fentanylu i uwalnia 100 mikrogramów fentanylu na godzinę.

Pozostałe składniki leku to:
Substancje pomocnicze: ekstrakt olejowy z liści aloesu zwyczajnego (na bazie oleju sojowego), kalafonia (uwodorniona);
Warstwa przylegająca: kopolimer (1:1/0 2-etyloheksyloakrylam:octan winylu (Durotak 87-4098);
Warstwa zabezpieczająca (usuwana): silikonowany politeraftalan etylenu
Warstwa zewnętrzna (oznakowana tuszem): politeraftalan etylenu, tusz do nadruku

DAWKOWANIE LEKU FENTANYL NOVOSIS (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM)

Jakie jest zalecane dawkowanie leku? Jak prawdłowo i bezpiecznie stosować ten lek? Jak długo stosować?

Lek Fentanyl Novosis należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jeśli lekarz nie zdecyduje inaczej, zazwyczaj stosowana dawka wynosi:
Dawka powinna być zawsze dostosowana do nasilenia bólu i indywidualnej wrażliwości pacjenta.

Ustalanie ilości leku (dostosowanie dawki)
U pacjentów, którzy wcześniej nie otrzymywali silnie działających leków przeciwbólowych, leczenie należy rozpoczynać od najmniejszego stężenia substancji czynnej.
Ponieważ stężenie fentanylu w surowicy krwi zwiększa się powoli, nie należy przerywać aktualnego leczenia przeciwbólowego wcześniej niż po 12 godzinach od zastosowania plastra. Po tym czasie 3zależy to od potrzeby. Z reguły, maksymalne działanie przeciwbólowe może być ocenione dopiero po około 24 godzinach.
Podczas zamiany z innych silnie działających leków przeciwbólowych na lek Fentanyl Novosis lekarz powinien najpierw określić ilość poprzednio stosowanego leku przeciwbólowego, wymaganą przez ostatnie 24 godziny.

Dawkowanie w leczeniu podtrzymującym
Jeżeli po 72 godzinach nie osiągnięto wystarczającego działania przeciwbólowego, dawka może być stopniowo zwiększana o dodatkowe 25 mikrogramów/godzinę, aż do osiągnięcia pożądanego działania przeciwbólowego.
Należy brać po uwagę możliwość konieczności zastosowania innego leczenia przeciwbólowego i dostosowania dawki do nasilenia bólu, odczuwanego przez pacjenta.

Jednoczesne stosowanie kilku plastrów
Jeżeli wymagana dawka jest większa niż 100 mikrogramów/godzinę, można zastosować jednocześnie kilku plastrów.
Jeżeli wymagana dawka fentanylu jest większa niż 300 mikrogramów/godzinę, należy rozważyć zastosowanie dodatkowych lub innych metod leczenia przeciwbólowego.

Zamiana leczenia
Jeżeli planowana jest zamiana z leku Fentanyl Novosis na inny silnie działający lek przeciwbólowy, plaster jest usuwany, a dawka nowego leku przeciwbólowego jest dobierana w zależności od oceny bólu przez pacjenta.
Po zamianie lub po zmniejszeniu dawki, u niektórych pacjentów mogą wystąpić objawy odstawienie (takie, jak nudności, wymioty, biegunka, uczucie lęku i drżenia mięśni). Jeżeli konieczne jest zakończenie leczenia lekiem Fentanyl Novosis, zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki, stosując plastry o słabszej mocy.

Zaburzenia czynności nerek i wątroby
W pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek w pewnych sytuacjach może być konieczne zmniejszenie dawki substancji czynnej.
Dawkowanie u dzieci

Dzieci w wieku powyżej 16 lat: należy podawać dawki, jak u dorosłych pacjentów.
Dzieci w wieku od 2 do 16 lat:
Lekarz zastosuje lek Fentanyl Novosis w dawce 12,5 μg/h jedynie u dzieci, które otrzymywały doustnie co najmniej 30-44 mg morfiny na dobę lub inny opioidowy lek przeciwbólowy w dawce, odpowiadający morfinie. Jeżeli dawka dobowa leku przyjmowanego doustnie wynosi 45-134 mg, lekarz zaleci stosowanie leku Fentanyl Novosis w dawce 12,5 μg/h.
Istnieją ograniczone informacje dotyczące dzieci, stosujących morfinę doustnie, w dawkach większych, niż 90 mg na dobę.
Jeśli działanie przeciwbólowe leku Fentanyl Novosis jest niewystarczające, lekarz zaleci leczenie uzupełniające morfiną lub innym krótko działającym lekiem z grupy opioidów. Lekarz może zadecydować o zwiększeniu dawki, w zależności od dodatkowego zapotrzebowanie na leki
przeciwbólowe i stopnia nasilenia bólu u dziecka. Lekarz będzie dostosowywał dawkę przez zwiększanie jej o 12,5 mikrogramów fentanylu na godzinę.

Pacjenci w podeszłym wieku
Pacjentów w podeszłym wieku należy uważnie obserwować, czy nie wystąpią u nich objawy przedawkowania. Może być konieczne zastosowanie plastra w mniejszej dawce.

Pacjenci z gorączką
U gorączkujących pacjentów może być konieczne dostosowanie dawki leku.

PRZEDAWKOWANIE

Jak postępować w przypadku przedawkowania leku? Co zrobić, gdy przypadkowo przyjęto większą dawkę leku niż zalecana?

Najczęściej występującym objawem przedawkowania są trudności w oddychaniu: jeżeli wystąpi zauważalne zmniejszenie częstości oddechów lub płytki oddech, należy usunąć plaster i natychmiast skontaktować się z lekarzem. W ciężkich przypadkach, jeżeli wymagana jest pierwsza pomoc, należy utrzymywać pacjenta w stanie przytomności i pobudzać go do oddychania (np. mówiąc do niego głośno).

STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Czy można jeść i pić stosując lek? Czy można pić alkohol? Zastosowanie leku przy jednoczesnym spożywaniu pokarmów i napojów?

Jednoczesne stosowanie leku Fentanyl Novosis i napojów alkoholowych zwiększa ryzyko wystąpienia ciężkich działań niepożądanych i mogą wystąpić trudności z oddychaniem, spadek ciśnienia tętniczego krwi, bardzo nadmierne uspokojenie i śpiączka.

Nie zaleca sie spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków. Istnieją pewne grupy leków, w przypadku których picie alkoholu jest kategorycznie zakazane. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź interakcje leków z alkoholem.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Czy kobieta będąca w ciąży lub karmiąca piersią może zażywać lek? Jakie środki ostrożności należy zachować?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Nie należy stosować leku Fentanyl Novosis podczas porodu (w tym podczas cięcia cesarskiego), ponieważ fentanyl może powodować trudności w oddychaniu u płodu lub noworodka. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Fentanyl Novosis, należy skonsultować się z lekarzem.

Nie należy stosować leku Fentanyl Novosis podczas ciąży i w okresie karmienia piersią, chyba jest to bezwzględnie konieczne.

Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania tego leku podczas ciąży.

Fentanyl przenika do mleka i może powodować działania niepożądane u dziecka karmionego piersią, jak uspokojenie i depresję oddechową. Każdą ilość mleka zebranego podczas leczenia lub co najmniej 72 godziny od ostatniego nałożenia systemu transdermalnego należy zniszczyć.

DOKUMENTACJA LEKU FENTANYL NOVOSIS (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM) – DOKUMENTY W FORMACIE PDF LUB DOC

Udostępniliśmy możliwość ściągnięcia pełnej dokumentacji leku: ulotki dla pacjenta oraz charakterystyki produktu leczniczego (dla faramceutów, lekarzy i personelu medycznego).

ULOTKA LEKU FENTANYL NOVOSIS (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM)

ULOTKA LEKU FENTANYL NOVOSIS (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM) - Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku.

Brak ulotki w bazie.


CHPL – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO - FENTANYL NOVOSIS (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM) CHPL - Zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznych.

Brak charakterystyki w bazie.
ZAREZERWUJ FENTANYL NOVOSIS (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM) W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy, za pośrednictwem serwisu ktomalek.pl. Możliwość rezerwacji leku zarówno na receptę, jak i bez recepty. Jeżeli apteka udostępnia informacje, istnieje możliwość weryfikacji jaka jest aktualna cena leku. Sprawdź gdzie kupić lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy ten lek jest refundowany (poziom refundacji) oraz czy wymagana jest recepta.

ZAMIENNIKI LEKU FENTANYL NOVOSIS (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM)

Zapoznaj się z listą leków, które zawierają:

OPINIE O FENTANYL NOVOSIS (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM)

Poznaj opinie pacjentów stosujących ten lek lub podziel się własnymi spostrzeżeniami - forum o lekach.

FORUM O LEKACH - PODZIEL SIĘ OPINIĄ. TO BARDZO PROSTE!! :)

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here