Konsultacja merytoryczna:

Fentanyl Novosis

Fentanyl Novosis - ulotka, opinie, cena, dawkowanie, zamienniki

Lek Fentanyl Novosis należy do grupy silnie działających leków przeciwbólowych, zwanych opioidami.

Lek Fentanyl Novosis jest stosowany:
– w leczeniu długotrwałego bólu, który można leczyć właściwie tylko za pomocą silnych leków przeciwbólowych (opioidów).

Serdecznie zachęcamy do zakupów za pośrednictwem naszego sklepu - przejdź do BL Market.

Więcej informacji na temat leku Fentanyl Novosis:

Skład

Substancją czynną jest fentanyl.
1 system transdermalny o powierzchni 4,25 cm2 zawiera 2,55 mg fentanylu i uwalnia 12,5 mikrogramów fentanylu na godzinę.
1 system transdermalny o powierzchni 8,5 cm2 zawiera 5,1 mg fentanylu i uwalnia 25 mikrogramów fentanylu na godzinę.
1 system transdermalny o powierzchni 25,5 cm2 zawiera 15,3 mg fentanylu i uwalnia 50 mikrogramów fentanylu na godzinę.
1 system transdermalny o powierzchni 17 cm2 zawiera 10,2 mg fentanylu i uwalnia 75 mikrogramów fentanylu na godzinę.
1 system transdermalny o powierzchni 34 cm2 zawiera 20,4 mg fentanylu i uwalnia 100 mikrogramów fentanylu na godzinę.

Pozostałe składniki leku to:
Substancje pomocnicze: ekstrakt olejowy z liści aloesu zwyczajnego (na bazie oleju sojowego), kalafonia (uwodorniona);
Warstwa przylegająca: kopolimer (1:1/0 2-etyloheksyloakrylam:octan winylu (Durotak 87-4098);
Warstwa zabezpieczająca (usuwana): silikonowany politeraftalan etylenu
Warstwa zewnętrzna (oznakowana tuszem): politeraftalan etylenu, tusz do nadruku

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie / stosowanie

Lek Fentanyl Novosis należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jeśli lekarz nie zdecyduje inaczej, zazwyczaj stosowana dawka wynosi:
Dawka powinna być zawsze dostosowana do nasilenia bólu i indywidualnej wrażliwości pacjenta.

Ustalanie ilości leku (dostosowanie dawki)
U pacjentów, którzy wcześniej nie otrzymywali silnie działających leków przeciwbólowych, leczenie należy rozpoczynać od najmniejszego stężenia substancji czynnej.
Ponieważ stężenie fentanylu w surowicy krwi zwiększa się powoli, nie należy przerywać aktualnego leczenia przeciwbólowego wcześniej niż po 12 godzinach od zastosowania plastra. Po tym czasie 3zależy to od potrzeby. Z reguły, maksymalne działanie przeciwbólowe może być ocenione dopiero po około 24 godzinach.
Podczas zamiany z innych silnie działających leków przeciwbólowych na lek Fentanyl Novosis lekarz powinien najpierw określić ilość poprzednio stosowanego leku przeciwbólowego, wymaganą przez ostatnie 24 godziny.

Dawkowanie w leczeniu podtrzymującym
Jeżeli po 72 godzinach nie osiągnięto wystarczającego działania przeciwbólowego, dawka może być stopniowo zwiększana o dodatkowe 25 mikrogramów/godzinę, aż do osiągnięcia pożądanego działania przeciwbólowego.
Należy brać po uwagę możliwość konieczności zastosowania innego leczenia przeciwbólowego i dostosowania dawki do nasilenia bólu, odczuwanego przez pacjenta.

Jednoczesne stosowanie kilku plastrów
Jeżeli wymagana dawka jest większa niż 100 mikrogramów/godzinę, można zastosować jednocześnie kilku plastrów.
Jeżeli wymagana dawka fentanylu jest większa niż 300 mikrogramów/godzinę, należy rozważyć zastosowanie dodatkowych lub innych metod leczenia przeciwbólowego.

Zamiana leczenia
Jeżeli planowana jest zamiana z leku Fentanyl Novosis na inny silnie działający lek przeciwbólowy, plaster jest usuwany, a dawka nowego leku przeciwbólowego jest dobierana w zależności od oceny bólu przez pacjenta.
Po zamianie lub po zmniejszeniu dawki, u niektórych pacjentów mogą wystąpić objawy odstawienie (takie, jak nudności, wymioty, biegunka, uczucie lęku i drżenia mięśni). Jeżeli konieczne jest zakończenie leczenia lekiem Fentanyl Novosis, zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki, stosując plastry o słabszej mocy.

Zaburzenia czynności nerek i wątroby
W pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek w pewnych sytuacjach może być konieczne zmniejszenie dawki substancji czynnej.
Dawkowanie u dzieci

Dzieci w wieku powyżej 16 lat: należy podawać dawki, jak u dorosłych pacjentów.
Dzieci w wieku od 2 do 16 lat:
Lekarz zastosuje lek Fentanyl Novosis w dawce 12,5 μg/h jedynie u dzieci, które otrzymywały doustnie co najmniej 30-44 mg morfiny na dobę lub inny opioidowy lek przeciwbólowy w dawce, odpowiadający morfinie. Jeżeli dawka dobowa leku przyjmowanego doustnie wynosi 45-134 mg, lekarz zaleci stosowanie leku Fentanyl Novosis w dawce 12,5 μg/h.
Istnieją ograniczone informacje dotyczące dzieci, stosujących morfinę doustnie, w dawkach większych, niż 90 mg na dobę.
Jeśli działanie przeciwbólowe leku Fentanyl Novosis jest niewystarczające, lekarz zaleci leczenie uzupełniające morfiną lub innym krótko działającym lekiem z grupy opioidów. Lekarz może zadecydować o zwiększeniu dawki, w zależności od dodatkowego zapotrzebowanie na leki
przeciwbólowe i stopnia nasilenia bólu u dziecka. Lekarz będzie dostosowywał dawkę przez zwiększanie jej o 12,5 mikrogramów fentanylu na godzinę.

Pacjenci w podeszłym wieku
Pacjentów w podeszłym wieku należy uważnie obserwować, czy nie wystąpią u nich objawy przedawkowania. Może być konieczne zastosowanie plastra w mniejszej dawce.

Pacjenci z gorączką
U gorączkujących pacjentów może być konieczne dostosowanie dawki leku.

Przedawkowanie

Najczęściej występującym objawem przedawkowania są trudności w oddychaniu: jeżeli wystąpi zauważalne zmniejszenie częstości oddechów lub płytki oddech, należy usunąć plaster i natychmiast skontaktować się z lekarzem. W ciężkich przypadkach, jeżeli wymagana jest pierwsza pomoc, należy utrzymywać pacjenta w stanie przytomności i pobudzać go do oddychania (np. mówiąc do niego głośno).

Pokarm, napoje (alkohol)

Jednoczesne stosowanie leku Fentanyl Novosis i napojów alkoholowych zwiększa ryzyko wystąpienia ciężkich działań niepożądanych i mogą wystąpić trudności z oddychaniem, spadek ciśnienia tętniczego krwi, bardzo nadmierne uspokojenie i śpiączka.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Nie należy stosować leku Fentanyl Novosis podczas porodu (w tym podczas cięcia cesarskiego), ponieważ fentanyl może powodować trudności w oddychaniu u płodu lub noworodka. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Fentanyl Novosis, należy skonsultować się z lekarzem.

Nie należy stosować leku Fentanyl Novosis podczas ciąży i w okresie karmienia piersią, chyba jest to bezwzględnie konieczne.

Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania tego leku podczas ciąży.

Fentanyl przenika do mleka i może powodować działania niepożądane u dziecka karmionego piersią, jak uspokojenie i depresję oddechową. Każdą ilość mleka zebranego podczas leczenia lub co najmniej 72 godziny od ostatniego nałożenia systemu transdermalnego należy zniszczyć.

Fentanyl Novosis ulotka

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Brak ulotki w bazie.

ChPL

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Fentanyl Novosis m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Brak charakterystyki w bazie.

Fentanyl Novosis cena

Cena Fentanyl Novosis i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Fentanyl Novosis.

Fentanyl Novosis opinie - forum pacjentów

Stosujesz Fentanyl Novosis? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz