Fentanyl Novosis

Fentanyl Novosis to silny lek przeciwbólowy z grupy opioidów, który jest dostępny na receptę. Jest stosowany w anestezjologii oraz leczeniu ostrego i przewlekłego bólu. Może być używany przed znieczuleniem ogólnym, podczas jego trwania, a także w opiece nad pacjentami na oddziałach intensywnej opieki medycznej. W postaci systemów transdermalnych (plastrów) jest stosowany w leczeniu przewlekłego bólu, między innymi u pacjentów z nowotworami. W postaci tabletek podpoliczkowych podaje się go w leczeniu bólów przebijających u dorosłych z chorobą nowotworową, którzy są już przewlekle leczeni opioidami. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Fentanyl Novosis. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Konsultacja merytoryczna:
Reklama

Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.


Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.

Jak działa lek Fentanyl Novosis i jakie są wskazania do stosowania?

Lek Fentanyl Novosis należy do grupy silnie działających leków przeciwbólowych, zwanych opioidami.

Lek Fentanyl Novosis jest stosowany:
– w leczeniu długotrwałego bólu, który można leczyć właściwie tylko za pomocą silnych leków przeciwbólowych (opioidów).

Kategorie powiązane:
Narkotyczne leki przeciwbólowe - opioidy,

Reklama

Jaki jest skład Fentanyl Novosis, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest fentanyl.
1 system transdermalny o powierzchni 4,25 cm2 zawiera 2,55 mg fentanylu i uwalnia 12,5 mikrogramów fentanylu na godzinę.
1 system transdermalny o powierzchni 8,5 cm2 zawiera 5,1 mg fentanylu i uwalnia 25 mikrogramów fentanylu na godzinę.
1 system transdermalny o powierzchni 25,5 cm2 zawiera 15,3 mg fentanylu i uwalnia 50 mikrogramów fentanylu na godzinę.
1 system transdermalny o powierzchni 17 cm2 zawiera 10,2 mg fentanylu i uwalnia 75 mikrogramów fentanylu na godzinę.
1 system transdermalny o powierzchni 34 cm2 zawiera 20,4 mg fentanylu i uwalnia 100 mikrogramów fentanylu na godzinę.

Pozostałe składniki leku to:
Substancje pomocnicze: ekstrakt olejowy z liści aloesu zwyczajnego (na bazie oleju sojowego), kalafonia (uwodorniona);
Warstwa przylegająca: kopolimer (1:1/0 2-etyloheksyloakrylam:octan winylu (Durotak 87-4098);
Warstwa zabezpieczająca (usuwana): silikonowany politeraftalan etylenu
Warstwa zewnętrzna (oznakowana tuszem): politeraftalan etylenu, tusz do nadruku

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Fentanyl Novosis – jak stosować?

Lek Fentanyl Novosis należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jeśli lekarz nie zdecyduje inaczej, zazwyczaj stosowana dawka wynosi:
Dawka powinna być zawsze dostosowana do nasilenia bólu i indywidualnej wrażliwości pacjenta.

Ustalanie ilości leku (dostosowanie dawki)
U pacjentów, którzy wcześniej nie otrzymywali silnie działających leków przeciwbólowych, leczenie należy rozpoczynać od najmniejszego stężenia substancji czynnej.
Ponieważ stężenie fentanylu w surowicy krwi zwiększa się powoli, nie należy przerywać aktualnego leczenia przeciwbólowego wcześniej niż po 12 godzinach od zastosowania plastra. Po tym czasie 3zależy to od potrzeby. Z reguły, maksymalne działanie przeciwbólowe może być ocenione dopiero po około 24 godzinach.
Podczas zamiany z innych silnie działających leków przeciwbólowych na lek Fentanyl Novosis lekarz powinien najpierw określić ilość poprzednio stosowanego leku przeciwbólowego, wymaganą przez ostatnie 24 godziny.

Dawkowanie w leczeniu podtrzymującym
Jeżeli po 72 godzinach nie osiągnięto wystarczającego działania przeciwbólowego, dawka może być stopniowo zwiększana o dodatkowe 25 mikrogramów/godzinę, aż do osiągnięcia pożądanego działania przeciwbólowego.
Należy brać po uwagę możliwość konieczności zastosowania innego leczenia przeciwbólowego i dostosowania dawki do nasilenia bólu, odczuwanego przez pacjenta.

Jednoczesne stosowanie kilku plastrów
Jeżeli wymagana dawka jest większa niż 100 mikrogramów/godzinę, można zastosować jednocześnie kilku plastrów.
Jeżeli wymagana dawka fentanylu jest większa niż 300 mikrogramów/godzinę, należy rozważyć zastosowanie dodatkowych lub innych metod leczenia przeciwbólowego.

Zamiana leczenia
Jeżeli planowana jest zamiana z leku Fentanyl Novosis na inny silnie działający lek przeciwbólowy, plaster jest usuwany, a dawka nowego leku przeciwbólowego jest dobierana w zależności od oceny bólu przez pacjenta.
Po zamianie lub po zmniejszeniu dawki, u niektórych pacjentów mogą wystąpić objawy odstawienie (takie, jak nudności, wymioty, biegunka, uczucie lęku i drżenia mięśni). Jeżeli konieczne jest zakończenie leczenia lekiem Fentanyl Novosis, zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki, stosując plastry o słabszej mocy.

Zaburzenia czynności nerek i wątroby
W pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek w pewnych sytuacjach może być konieczne zmniejszenie dawki substancji czynnej.
Dawkowanie u dzieci

Dzieci w wieku powyżej 16 lat: należy podawać dawki, jak u dorosłych pacjentów.
Dzieci w wieku od 2 do 16 lat:
Lekarz zastosuje lek Fentanyl Novosis w dawce 12,5 μg/h jedynie u dzieci, które otrzymywały doustnie co najmniej 30-44 mg morfiny na dobę lub inny opioidowy lek przeciwbólowy w dawce, odpowiadający morfinie. Jeżeli dawka dobowa leku przyjmowanego doustnie wynosi 45-134 mg, lekarz zaleci stosowanie leku Fentanyl Novosis w dawce 12,5 μg/h.
Istnieją ograniczone informacje dotyczące dzieci, stosujących morfinę doustnie, w dawkach większych, niż 90 mg na dobę.
Jeśli działanie przeciwbólowe leku Fentanyl Novosis jest niewystarczające, lekarz zaleci leczenie uzupełniające morfiną lub innym krótko działającym lekiem z grupy opioidów. Lekarz może zadecydować o zwiększeniu dawki, w zależności od dodatkowego zapotrzebowanie na leki
przeciwbólowe i stopnia nasilenia bólu u dziecka. Lekarz będzie dostosowywał dawkę przez zwiększanie jej o 12,5 mikrogramów fentanylu na godzinę.

Pacjenci w podeszłym wieku
Pacjentów w podeszłym wieku należy uważnie obserwować, czy nie wystąpią u nich objawy przedawkowania. Może być konieczne zastosowanie plastra w mniejszej dawce.

Pacjenci z gorączką
U gorączkujących pacjentów może być konieczne dostosowanie dawki leku.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Najczęściej występującym objawem przedawkowania są trudności w oddychaniu: jeżeli wystąpi zauważalne zmniejszenie częstości oddechów lub płytki oddech, należy usunąć plaster i natychmiast skontaktować się z lekarzem. W ciężkich przypadkach, jeżeli wymagana jest pierwsza pomoc, należy utrzymywać pacjenta w stanie przytomności i pobudzać go do oddychania (np. mówiąc do niego głośno).

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Fentanyl Novosis – czy mogę spożywać alkohol?

Jednoczesne stosowanie leku Fentanyl Novosis i napojów alkoholowych zwiększa ryzyko wystąpienia ciężkich działań niepożądanych i mogą wystąpić trudności z oddychaniem, spadek ciśnienia tętniczego krwi, bardzo nadmierne uspokojenie i śpiączka.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Fentanyl Novosis w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Nie należy stosować leku Fentanyl Novosis podczas porodu (w tym podczas cięcia cesarskiego), ponieważ fentanyl może powodować trudności w oddychaniu u płodu lub noworodka. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Fentanyl Novosis, należy skonsultować się z lekarzem.

Nie należy stosować leku Fentanyl Novosis podczas ciąży i w okresie karmienia piersią, chyba jest to bezwzględnie konieczne.

Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania tego leku podczas ciąży.

Fentanyl przenika do mleka i może powodować działania niepożądane u dziecka karmionego piersią, jak uspokojenie i depresję oddechową. Każdą ilość mleka zebranego podczas leczenia lub co najmniej 72 godziny od ostatniego nałożenia systemu transdermalnego należy zniszczyć.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Fentanyl Novosis

Ulotka Fentanyl Novosis – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Brak ulotki w bazie.

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Brak charakterystyki w bazie.

Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.

Sprawdź cenę i dostępność Fentanyl Novosis w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Fentanyl Novosis

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Fentanyl Novosis? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Fentanyl Novosis. Podziel się doświadczeniami na forum.