FENTANYL NOVOSIS

CO TO JEST I JAK DZIAŁA FENTANYL NOVOSIS? – OPIS I WSKAZANIA

Lek Fentanyl Novosis należy do grupy silnie działających leków przeciwbólowych, zwanych opioidami.

Lek Fentanyl Novosis jest stosowany:
– w leczeniu długotrwałego bólu, który można leczyć właściwie tylko za pomocą silnych leków przeciwbólowych (opioidów).

SKŁAD FENTANYL NOVOSIS, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancją czynną jest fentanyl.
1 system transdermalny o powierzchni 4,25 cm2 zawiera 2,55 mg fentanylu i uwalnia 12,5 mikrogramów fentanylu na godzinę.
1 system transdermalny o powierzchni 8,5 cm2 zawiera 5,1 mg fentanylu i uwalnia 25 mikrogramów fentanylu na godzinę.
1 system transdermalny o powierzchni 25,5 cm2 zawiera 15,3 mg fentanylu i uwalnia 50 mikrogramów fentanylu na godzinę.
1 system transdermalny o powierzchni 17 cm2 zawiera 10,2 mg fentanylu i uwalnia 75 mikrogramów fentanylu na godzinę.
1 system transdermalny o powierzchni 34 cm2 zawiera 20,4 mg fentanylu i uwalnia 100 mikrogramów fentanylu na godzinę.

Pozostałe składniki leku to:
Substancje pomocnicze: ekstrakt olejowy z liści aloesu zwyczajnego (na bazie oleju sojowego), kalafonia (uwodorniona);
Warstwa przylegająca: kopolimer (1:1/0 2-etyloheksyloakrylam:octan winylu (Durotak 87-4098);
Warstwa zabezpieczająca (usuwana): silikonowany politeraftalan etylenu
Warstwa zewnętrzna (oznakowana tuszem): politeraftalan etylenu, tusz do nadruku

JAKIE JEST DAWKOWANIE FENTANYL NOVOSIS? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Lek Fentanyl Novosis należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jeśli lekarz nie zdecyduje inaczej, zazwyczaj stosowana dawka wynosi:
Dawka powinna być zawsze dostosowana do nasilenia bólu i indywidualnej wrażliwości pacjenta.

Ustalanie ilości leku (dostosowanie dawki)
U pacjentów, którzy wcześniej nie otrzymywali silnie działających leków przeciwbólowych, leczenie należy rozpoczynać od najmniejszego stężenia substancji czynnej.
Ponieważ stężenie fentanylu w surowicy krwi zwiększa się powoli, nie należy przerywać aktualnego leczenia przeciwbólowego wcześniej niż po 12 godzinach od zastosowania plastra. Po tym czasie 3zależy to od potrzeby. Z reguły, maksymalne działanie przeciwbólowe może być ocenione dopiero po około 24 godzinach.
Podczas zamiany z innych silnie działających leków przeciwbólowych na lek Fentanyl Novosis lekarz powinien najpierw określić ilość poprzednio stosowanego leku przeciwbólowego, wymaganą przez ostatnie 24 godziny.

Dawkowanie w leczeniu podtrzymującym
Jeżeli po 72 godzinach nie osiągnięto wystarczającego działania przeciwbólowego, dawka może być stopniowo zwiększana o dodatkowe 25 mikrogramów/godzinę, aż do osiągnięcia pożądanego działania przeciwbólowego.
Należy brać po uwagę możliwość konieczności zastosowania innego leczenia przeciwbólowego i dostosowania dawki do nasilenia bólu, odczuwanego przez pacjenta.

Jednoczesne stosowanie kilku plastrów
Jeżeli wymagana dawka jest większa niż 100 mikrogramów/godzinę, można zastosować jednocześnie kilku plastrów.
Jeżeli wymagana dawka fentanylu jest większa niż 300 mikrogramów/godzinę, należy rozważyć zastosowanie dodatkowych lub innych metod leczenia przeciwbólowego.

Zamiana leczenia
Jeżeli planowana jest zamiana z leku Fentanyl Novosis na inny silnie działający lek przeciwbólowy, plaster jest usuwany, a dawka nowego leku przeciwbólowego jest dobierana w zależności od oceny bólu przez pacjenta.
Po zamianie lub po zmniejszeniu dawki, u niektórych pacjentów mogą wystąpić objawy odstawienie (takie, jak nudności, wymioty, biegunka, uczucie lęku i drżenia mięśni). Jeżeli konieczne jest zakończenie leczenia lekiem Fentanyl Novosis, zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki, stosując plastry o słabszej mocy.

Zaburzenia czynności nerek i wątroby
W pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek w pewnych sytuacjach może być konieczne zmniejszenie dawki substancji czynnej.
Dawkowanie u dzieci

Dzieci w wieku powyżej 16 lat: należy podawać dawki, jak u dorosłych pacjentów.
Dzieci w wieku od 2 do 16 lat:
Lekarz zastosuje lek Fentanyl Novosis w dawce 12,5 μg/h jedynie u dzieci, które otrzymywały doustnie co najmniej 30-44 mg morfiny na dobę lub inny opioidowy lek przeciwbólowy w dawce, odpowiadający morfinie. Jeżeli dawka dobowa leku przyjmowanego doustnie wynosi 45-134 mg, lekarz zaleci stosowanie leku Fentanyl Novosis w dawce 12,5 μg/h.
Istnieją ograniczone informacje dotyczące dzieci, stosujących morfinę doustnie, w dawkach większych, niż 90 mg na dobę.
Jeśli działanie przeciwbólowe leku Fentanyl Novosis jest niewystarczające, lekarz zaleci leczenie uzupełniające morfiną lub innym krótko działającym lekiem z grupy opioidów. Lekarz może zadecydować o zwiększeniu dawki, w zależności od dodatkowego zapotrzebowanie na leki
przeciwbólowe i stopnia nasilenia bólu u dziecka. Lekarz będzie dostosowywał dawkę przez zwiększanie jej o 12,5 mikrogramów fentanylu na godzinę.

Pacjenci w podeszłym wieku
Pacjentów w podeszłym wieku należy uważnie obserwować, czy nie wystąpią u nich objawy przedawkowania. Może być konieczne zastosowanie plastra w mniejszej dawce.

Pacjenci z gorączką
U gorączkujących pacjentów może być konieczne dostosowanie dawki leku.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI FENTANYL NOVOSIS, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

Najczęściej występującym objawem przedawkowania są trudności w oddychaniu: jeżeli wystąpi zauważalne zmniejszenie częstości oddechów lub płytki oddech, należy usunąć plaster i natychmiast skontaktować się z lekarzem. W ciężkich przypadkach, jeżeli wymagana jest pierwsza pomoc, należy utrzymywać pacjenta w stanie przytomności i pobudzać go do oddychania (np. mówiąc do niego głośno).

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Jednoczesne stosowanie leku Fentanyl Novosis i napojów alkoholowych zwiększa ryzyko wystąpienia ciężkich działań niepożądanych i mogą wystąpić trudności z oddychaniem, spadek ciśnienia tętniczego krwi, bardzo nadmierne uspokojenie i śpiączka.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ FENTANYL NOVOSIS W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Nie należy stosować leku Fentanyl Novosis podczas porodu (w tym podczas cięcia cesarskiego), ponieważ fentanyl może powodować trudności w oddychaniu u płodu lub noworodka. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Fentanyl Novosis, należy skonsultować się z lekarzem.

Nie należy stosować leku Fentanyl Novosis podczas ciąży i w okresie karmienia piersią, chyba jest to bezwzględnie konieczne.

Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania tego leku podczas ciąży.

Fentanyl przenika do mleka i może powodować działania niepożądane u dziecka karmionego piersią, jak uspokojenie i depresję oddechową. Każdą ilość mleka zebranego podczas leczenia lub co najmniej 72 godziny od ostatniego nałożenia systemu transdermalnego należy zniszczyć.

ULOTKA LEKU FENTANYL NOVOSIS – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Brak ulotki w bazie.

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – FENTANYL NOVOSIS CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

Brak charakterystyki w bazie.

REZERWACJA LEKU W APTECE - FENTANYL NOVOSIS CENA, REFUNDACJA

FENTANYL NOVOSIS OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here