Konsultacja merytoryczna:

Gardan neo

Lek Gardan neo należy do nieopioidowych leków przeciwbólowych z grupy pochodnych pirazolonu o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.
Działa również rozkurczowo na mięśnie gładkie.

Lek Gardan neo wskazany jest w leczeniu:
− bólu różnego pochodzenia o dużym nasileniu oraz gorączki, gdy zastosowanie innych środków jest przeciwwskazane lub nieskuteczne.
Gardan neo jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku 15 lat lub więcej (˃53 kg).

Jaki jest skład Gardan neo, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest metamizol sodowy jednowodny. 1 tabletka zawiera 500 mg metamizolu sodowego jednowodnego.

Pozostałe składniki to: Makrogol 4000, magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Gardan neo – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawka zależy od nasilenia bólu lub gorączki oraz reakcji danej osoby na lek Gardan neo. Zawsze należy wybierać najmniejszą dawkę konieczną do opanowania bólu i (lub) gorączki.

Dorosłym i młodzieży w wieku 15 lat lub więcej (o masie ciała przekraczającej 53 kg) można podawać maksymalnie 1000 mg metamizolu w dawce pojedynczej (2 tabletki) nie częściej niż 4 razy na dobę w odstępach wynoszących 6-8 godzin. Maksymalna dawka dobowa to 4000 mg (co odpowiada 8 tabletkom).

Wyraźnego działania można spodziewać się w ciągu 30 do 60 minut od podania doustnego.

Lek Gardan neo nie powinien być stosowany u dzieci w wieku poniżej 15 lat. Dla młodszych dzieci dostępne są inne postacie i moce tego leku; należy zapytać o to lekarza prowadzącego lub farmaceutę.

W tabeli poniżej podano zalecane dawki pojedyncze oraz maksymalne dawki dobowe zależne od masy ciała lub wieku:

Gardan neo-dawkowanie

Sposób podawania
Podanie doustne.
Tabletkę należy połknąć w całości popijając dostateczną ilością wody (np. szklanką wody).
Produkt należy stosować podczas lub bezpośrednio po posiłkach.

Leku nie stosować dłużej niż 3-5 dni bez konsultacji z lekarzem lub niezwłocznie udać się do lekarza, gdy mimo przyjęcia leku, objawy nasilają się.

Osoby w podeszłym wieku i pacjenci w złym ogólnym stanie zdrowia lub z niewydolnością nerek
U osób w podeszłym wieku, pacjentów osłabionych i pacjentów z pogorszeniem czynności nerek dawkę należy zmniejszyć ze względu na możliwość wydłużenia czasu wydalania produktów rozkładu metamizolu.

Pacjenci z zaburzeniem czynności nerek lub wątroby
Ze względu na zmniejszenie szybkości eliminacji u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek lub wątroby należy unikać wielokrotnego podawania dużych dawek. W przypadku krótkotrwałego stosowania zmniejszenie dawki nie jest wymagane. Brak jest doświadczeń związanych z długotrwałym stosowaniem.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Gardan neo – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletkę należy połknąć w całości popijając dostateczną ilością wody (np. szklanką wody).
Lek Gardan neo należy stosować podczas lub bezpośrednio po posiłkach.
W czasie przyjmowania leku Gardan neo nie wolno spożywać alkoholu. Alkohol może wpływać na skuteczność leku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Gardan neo w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Dostępne dane na temat stosowania metamizolu w czasie pierwszych 3 miesięcy ciąży są ograniczone, ale nie wskazują na szkodliwe oddziaływanie na zarodek. W wybranych przypadkach, jeśli brak jest innych opcji leczenia, po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą pacjentka może przyjmować pojedyncze dawki metamizolu w pierwszym i drugim trymestrze, pod warunkiem starannego rozważenia korzyści i zagrożeń związanych z przyjmowaniem leku. Co do zasady podawanie metamizolu w pierwszym i drugim trymestrze nie jest wskazane.

Nie wolno przyjmować leku Gardan neo w okresie ostatnich trzech miesięcy ciąży ze względu na zwiększenie ryzyka powikłań u matki i dziecka (krwotoki, przedwczesne zamknięcie ważnego naczynia krwionośnego dziecka, tak zwanego przewodu tętniczego Botalla, które w sposób naturalny zamyka się dopiero po urodzeniu).

Karmienie piersią
Produkty rozkładu metamizolu przenikają do mleka kobiet karmiących piersią w znaczących ilościach i nie można wykluczyć ryzyka dla niemowlęcia karmionego piersią. Z tego względu należy w szczególności unikać wielokrotnego stosowania metamizolu w okresie karmienia piersią.
W przypadku jednorazowego podania metamizolu należy zalecić matkom zbieranie i wylewanie pokarmu przez 48 godzin od podania leku.
Brak danych dotyczących wpływu metamizolu na płodność.

Ulotka Gardan neo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Gardan neo, 500 mg, tabletki (Metamizolum natricum monohydricum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku 251.26 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Gardan neo m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Gardan neo, 500 mg, tabletki (Metamizolum natricum monohydricum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku 305.35 KB

Cena - ile kosztuje Gardan neo?

Cena Gardan neo i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Gardan neo.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Gardan neo? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Orthomol Vital F ampułki + kapsułki (Opakowanie: 30 szt.)Orthomol Vital F to preparat na zmęczenie, który przeznaczony jest dla kobiet obciążonych długotrwałym stresem, wyczerpanych, co spowodowane może być niedoborem składników odżywczych w codziennej diecie.

Preparat stosuje się w postępowaniu dietetycznym w zespołach chronicznego zmęczenia, wypalenia oraz przewlekłego stresu, bowiem dostarcza niezbędnych mikroelementów, witamin…

MOmMe Puszysty Krem łagodzący d/dzieci (Opakowanie: 75 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

Zastosowanie Artelac Lipids Md Żelowe krople do oczu (Opakowanie: 3X10 g)Dolegliwości związane z suchością oczu mogą mieć wiele różnych przyczyn. Do najczęstszych należą: przebywania w pomieszczeniach z suchym, klimatyzowanym powietrzem, kurz, przeciągi a także przyczyny wewnętrzne, wpływające na ograniczenie wytwarzania łez, takie jak stres, zmęczenie, zaawansowany wiek czy zmiany hormonalne w trakcie ciąży i menopauzy.
Artelac Lipids…

Zastosowanie Pearls & Dents pasta do zębów z systemem perełek (Opakowanie: 100 ml)Pearls & Dents pasta do zębów z systemem perełek (Opakowanie: 100 ml) jest specjalistyczną pastą do codziennej pielęgnacji zębów z wyjątkowych systemem malutkich, delikatnych perełek, które umożliwiają bardzo dokładne oczyszczenie zębów i przestrzeni międzyzębowych przy zapewnieniu minimalnej ścieralności. Jednocześnie…

Zastosowanie Bioderma Node DS+ szampon przeciwdziałający nawrotom łupieżu (Opakowanie: 125 ml)Bioderma Node DS+ szampon przeciwdziałający nawrotom łupieżu (Opakowanie: 125 ml) zawiera opatentowaną formułę lecząc przyczyny uporczywego, nawracającego łupieżu:

minimalizuje wydzielanie sebum
przeciwdziała i hamuje rozwój grzybów powodujących łupież
redukuje uporczywy świąd

Bioderma Node DS+ szampon przeciwdziałający nawrotom łupieżu (Opakowanie: 125 ml) skutecznie przeciwdziałam przyczyną ł…