Konsultacja merytoryczna:

Metamizol-SF

Lek Metamizol-SF zawiera substancję czynną metamizol sodowy jednowodny i jest lekiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, należącym do grupy leków zwanych pirazolonami.

Lek Metamizol-SF stosuje się w leczeniu:
– ostrego, silnego bólu po urazach lub operacjach,
– skurczowych bólów brzucha (kolki),
– bólu w chorobach nowotworowych,
– innego ostrego i długotrwałego silnego bólu, gdy inne metody leczenia nie są wskazane,
– wysokiej gorączki, która nie odpowiada na inne metody leczenia.

Roztwór do wstrzykiwań jest stosowany tylko wtedy, gdy leczenie innymi postaciami farmaceutycznymi (tabletki, roztwór doustny, czopki) nie jest możliwe.

Skład

– Substancją czynną leku jest metamizol sodowy jednowodny.
1 ampułka (2 ml) leku Metamizol-SF zawiera 1000 mg metamizolu sodowego jednowodnego.
1 ampułka (5 ml) leku Metamizol-SF zawiera 2500 mg metamizolu sodowego jednowodnego.
1 ml leku Metamizol-SF zawiera 500 mg metamizolu sodowego jednowodnego.

– Pozostały składnik to: woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Metamizol-SF – jak stosować ten lek?

Dawka zależy od nasilenia bólu lub gorączki oraz reakcji danej osoby na lek Metamizol-SF. Lek Metamizol-SF będzie podawany we wstrzyknięciach dożylnych lub domięśniowych.
Jeśli pojedyncza dawka działa niewystarczająco skutecznie lub gdy działanie przeciwbólowe osłabnie z upływem czasu, lekarz może podać kolejną dawkę, nie przekraczając maksymalnej dawki dobowej wyszczególnionej poniżej.

Zawsze należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę pozwalającą kontrolować ból i gorączkę. Wyraźnego działania leku można spodziewać się w ciągu 30 minut od podania. W zależności od maksymalnej dawki dobowej, pojedynczą dawkę można podawać do 4 razy na dobę, w odstępach wynoszących 6-8 godzin.

Dorośli i młodzież w wieku 15 lat lub więcej
Dorosłym i młodzieży w wieku 15 lat lub więcej (o masie ciała przekraczającej 53 kg) można podać dożylnie lub domięśniowo 1-2 ml w dawce pojedynczej; w razie potrzeby dawkę pojedynczą można zwiększyć maksymalnie do 5 ml (co odpowiada 2500 mg leku Metamizol-SF). Maksymalna dawka dobowa wynosi 8 ml; w razie potrzeby dawkę dobową można zwiększyć maksymalnie do 10 ml (co odpowiada 5000 mg leku Metamizol-SF).

Niemowlęta i dzieci
Należy kierować się podanym niżej schematem dawkowania w przypadku pojedynczych dawek dożylnych lub domięśniowych:
Przedział wiekowy u dzieci (masa ciała) / Pojedyncza dawka / Maksymalna dawka dobowa
Niemowlęta w wieku 3-11 miesięcy (5-8 kg) / 0,1 – 0,2 ml / 0,4 – 0,8 ml
1-3 lata (9-15 kg) / 0,2 – 0,5 ml / 0,8 – 2,0 ml
4-6 lat (16-23 kg) / 0,3 – 0,8 ml / 1,2 – 3,2 ml
7-9 lat (24-30 kg) / 0,4 – 1,0 ml / 1,6 – 4,0 ml
10-12 lat (31-45 kg) / 0,5 – 1,4 ml / 2,0 – 5,6 ml
13-14 lat (46-53 kg) / 0,8 – 1,8 ml / 3,2 – 7,2 ml

Szczególne grupy pacjentów
Osoby w podeszłym wieku i pacjenci w złym ogólnym stanie zdrowia lub z niewydolnością nerek
U osób w podeszłym wieku, pacjentów osłabionych i pacjentów z pogorszeniem czynności nerek dawkę należy zmniejszyć ze względu na możliwość wydłużenia czasu wydalania produktów rozkładu metamizolu.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby
Ze względu na zmniejszenie szybkości eliminacji u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek lub wątroby, należy unikać wielokrotnego podawania dużych dawek. W przypadku krótkotrwałego stosowania zmniejszenie dawki nie jest wymagane. Brak jest doświadczeń związanych z długotrwałym stosowaniem.

Czas trwania leczenia
Czas stosowania zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby i zostanie określony przez lekarza.

Nie należy stosować leków przeciwbólowych dłużej niż 3 do 5 dni, o ile nie skonsultowano tego z lekarzem lub dentystą.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Objawy przedawkowania to:
– nudności, wymioty, ból brzucha;
– pogorszenie czynności nerek aż do ostrej niewydolności nerek;
– zawroty głowy, senność, utrata przytomności;
– drgawki;
– spadek ciśnienia tętniczego krwi aż do nagłego wstrząsu krążeniowego;
– przyspieszone bicie serca.

Jeśli dojdzie do przedawkowania należy natychmiast skontaktować się z lekarzem w celu zastosowania odpowiednich środków przeciwdziałających.

Uwaga: W przypadku zastosowania większych dawek wydalanie nieszkodliwego metabolitu metamizolu może powodować czerwone zabarwienie moczu.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Metamizol-SF – czy mogę spożywać alkohol?

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku Metamizol-SF.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Metamizol-SF w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Dostępne dane na temat stosowania metamizolu w czasie pierwszych 3 miesięcy ciąży są ograniczone, ale nie wskazują na szkodliwe oddziaływanie na zarodek. W wybranych przypadkach, jeśli brak jest innych opcji leczenia, po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą pacjentka może przyjmować pojedyncze dawki metamizolu w pierwszym i drugim trymestrze, pod warunkiem starannego rozważenia korzyści i zagrożeń związanych z przyjmowaniem leku. Podawanie metamizolu w pierwszym i drugim trymestrze nie jest wskazane.

Nie wolno przyjmować leku Metamizol-SF w okresie ostatnich trzech miesięcy ciąży ze względu na zwiększenie ryzyka powikłań u matki i dziecka (krwotoki, przedwczesne zamknięcie u nienarodzonego dziecka ważnego naczynia, tak zwanego przewodu tętniczego Botalla, które w sposób naturalny zamyka się dopiero po urodzeniu).

Karmienie piersią
Produkty rozkładu metamizolu przenikają do mleka kobiet karmiących piersią w znaczących ilościach i nie można wykluczyć ryzyka dla niemowlęcia karmionego piersią. Z tego względu należy w szczególności unikać wielokrotnego stosowania metamizolu w okresie karmienia piersią. W przypadku jednorazowego podania metamizolu należy zalecić matkom zbieranie i wylewanie pokarmu przez 48 godzin od podania leku.

Ulotka Metamizol-SF – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Metamizol-SF, 500 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań (Metamizolum natricum monohydricum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 4 razy

Rozmiar plku 387.89 KB

Charakterystyka produktu
leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Metamizol-SF m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Metamizol-SF, 500 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań (Metamizolum natricum monohydricum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 6 razy

Rozmiar plku 410.46 KB

Cena - ile kosztuje Metamizol-SF?

Cena Metamizol-SF i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Metamizol-SF.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Metamizol-SF? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie BioGaia Gastrus o smaku mandarynkowym (Opakowanie: 30 )BioGaia Gastrus o smaku mandarynkowym (Opakowanie: 30 ) to suplement diety o smaku mandarynkowym zawierający opatentowane szczepy bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus reuteri Gastrus. Żywe kultury bakterii są istotnym elementem zrównoważonej diety. Obydwa szczepy bakterii L. reuteri Gastrus występują naturalnie w ludzkim organizmie i są w unikalny sposób przystosowane do bytowania w nim.

SkładSkładniki:

Substancja wypełniająca (izomalt)…

Zastosowanie Bioderma Sebium Hydra krem nawilżający do skóry tłustej (Opakowanie: 40 ml)Bioderma Sebium Hydra krem nawilżający do skóry tłustej (Opakowanie: 40 ml) to preparat pielęgnacyjny opracowany specjalnie dla skóry problematycznej: tłustej, mieszanej oraz skóry ze skłonnością do zmian trądzikowych. Bogata formuła Bioderma Sebium Hydra krem nawilżający do skóry tłustej (Opakowanie: 40 ml)…

Zastosowanie Deflegmin kapsułki (Opakowanie: 10 )Deflegmin kapsułki (Opakowanie: 10 ) to lek zawierający w składzie ambroksol, który jest substancją czynną wykazującą działanie mukolityczne. Produkt przyczynia się do zwiększenia wydzielania śluzu.
Produkt wskazany jest do stosowania przez osoby doświadczające przewlekłych lub ostrych chorób płuc czy oskrzeli.
Lek zalecany jest do stosowania także w przebiegu chorób związanych z odkrztuszaniem…

Zastosowanie La Roche Posay peeling fizjologiczny cera wrażliwa (Opakowanie: 50 ml)La Roche Posay peeling fizjologiczny cera wrażliwa (Opakowanie: 50 ml) pomaga dogłębnie oczyścić cerę. Jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry nawet wrażliwej. Wykazuje bardzo dobra kompatybilność ze skórą. Skutecznie pomaga usunąć martwe komórki naskórka. Pobudza odnowę komórkową. Lekka formuła żelu sprawia, że wyjątkowo łatwo się go aplikuje. Mię…

Zastosowanie Tantum Verde płyn (Opakowanie: 240 ml)Tantum Verde płyn (Opakowanie: 240 ml) to roztwór do stosowania w jamie ustnej na zakażenia dziąseł, gardła, krtani. Polecany do stosowania przy takich objawach jak ból, pieczenie, nieprzyjemne uczucie swędzenia w gardle, ale również jako środek odkażający i przeciwbólowy po zabiegach dentystycznych oraz operacjach z intubacją.
Efekt działania Tantum Verde płyn (…