Substancja czynna: Metamizol

Metamizol – dokładniej metamizol sodowy, to lek wykazujący działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Dokładny mechanizm działania leku nie został wyjaśniony, ale przypuszcza się, że może być związany z hamowaniem aktywności enzymu cyklooksygenazy w ośrodkowym układem nerwowym. Wskazaniem do stosowania metamizolu jest leczenie bólu różnego pochodzenia o dużym stopniu nasilenia oraz gorączki, w sytuacji kiedy inne stosowane leki nie powodują jej obniżenia.

Metamizol dostępny jest w postaci tabletek, granulatu do sporządzania roztworu doustnego oraz roztworu do wstrzykiwań. Ważne jest dobranie najmniejszej dawki, która opanuje ból i gorączkę. Efekt leczniczy następuje po około 30-60 minutach od podania doustnego oraz dożylnego.  

Możliwe działania niepożądane: Rzadko może pojawić się ból brzucha, nudności, wymioty, podrażnienie żołądka, suchość błony śluzowej jamy ustnej, bóle i zawroty głowy, leukopenia (spadek liczby białych krwinek), reakcje hipotensyjne (niedociśnienie), uszkodzenie wątroby, reakcje anafilaktyczne, napady astmy, wysypka

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik