Konsultacja merytoryczna:

Metamizol Krka

Lek Metamizol Krka zawiera substancję czynną – metamizol sodowy jednowodny. Jest to lek przeciwbólowy i obniżający gorączkę, który należy do grupy pirazolonów.

Lek Metamizol Krka jest stosowany w leczeniu:
– ostrego silnego bólu po urazach lub operacji,
– skurczowego bólu brzucha (kolki),
– bólu nowotworowego,
– innego ostrego lub przewlekłego silnego bólu, gdy zastosowanie innych metod leczenia nie jest możliwe,
– wysokiej gorączki, gdy inne leki są nieskuteczne.

Roztwór do wstrzykiwań / do infuzji stosuje się tylko w przypadku, gdy zastosowanie innych postaci farmaceutycznych (tabletki, roztwór doustny, czopki) nie jest wskazane.

Skład

– Substancją czynną leku jest metamizol sodowy jednowodny.
1 ml roztworu do wstrzykiwań / do infuzji zawiera 500 mg metamizolu sodowego jednowodnego.
Jedna ampułka po 2 ml roztworu do wstrzykiwań / do infuzji zawiera 1000 mg metamizolu sodowego jednowodnego.
Jedna ampułka po 5 ml roztworu do wstrzykiwań / do infuzji zawiera 2500 mg metamizolu sodowego jednowodnego.

– Pozostały składnik to: woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Metamizol Krka – jak stosować ten lek?

Dawka zależy od nasilenia bólu lub gorączki oraz wrażliwości danej osoby na lek Metamizol Krka. Lek Metamizol Krka zostanie wstrzyknięty do żyły lub mięśnia (podanie dożylne lub domięśniowe).

Jeśli działanie przeciwbólowe po podaniu pojedynczej dawki leku jest niewystarczające lub, gdy działanie to ustąpi po pewnym czasie, lekarz może podać kolejną dawkę, nie przekraczając maksymalnej dawki dobowej, jak opisano poniżej.

Czas trwania leczenia
Czas trwania leczenia zależy od rodzaju oraz nasilenia choroby i jest określany przez lekarza. Nie należy stosować leków przeciwbólowych przez czas dłuższy niż 3-5 dni, o ile nie zostało to zalecone przez lekarza lub dentystę.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Objawy przedawkowania to:
– nudności,
– wymioty,
– ból brzucha,
– zaburzenia czynności nerek, a nawet ostra niewydolność nerek (z objawami śródmiąższowego zapalenia nerek),
– zawroty głowy,
– senność,
– utrata świadomości,
– drgawki,
– zmniejszenie ciśnienia krwi, aż do niewydolności krążenia (wstrząsu),
– zaburzenia rytmu serca (tachykardia).
W razie przedawkowania należy natychmiast zwrócić się do lekarza.

Uwaga: Po przyjęciu bardzo dużych dawek, wydalanie nieszkodliwego metabolitu (kwasu rubazonowego) może powodować czerwone zabarwienie moczu.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Metamizol Krka – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas stosowania leku Metamizol Krka nie należy spożywać alkoholu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Metamizol Krka w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Dostępne dane na temat stosowania metamizolu w czasie pierwszych 3 miesięcy ciąży są ograniczone, ale nie wskazują na szkodliwe oddziaływanie na zarodek. W wybranych przypadkach, jeśli brak jest innych opcji leczenia, po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą pacjentka może przyjmować pojedyncze dawki metamizolu w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, pod warunkiem starannego rozważenia korzyści i zagrożeń związanych z przyjmowaniem leku. Na ogół podawanie metamizolu w pierwszym i drugim trymestrze nie jest wskazane.

Nie wolno przyjmować leku Metamizol Krka w okresie ostatnich trzech miesięcy ciąży ze względu na zwiększenie ryzyka powikłań u matki i dziecka (krwotoki, przedwczesne zamknięcie ważnego naczynia krwionośnego u dziecka, tak zwanego przewodu tętniczego Botalla, które w sposób naturalny zamyka się dopiero po urodzeniu).

Karmienie piersią
Produkty rozkładu metamizolu przenikają do mleka kobiet karmiących piersią w znaczących ilościach i nie można wykluczyć ryzyka dla niemowlęcia karmionego piersią. Z tego względu należy w szczególności unikać wielokrotnego stosowania metamizolu w okresie karmienia piersią. W przypadku jednorazowego podania metamizolu należy zalecić matkom zbieranie i wylewanie pokarmu przez 48 godzin od podania leku.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Metamizol Krka

KRKA, d.d.

Ulotka Metamizol Krka – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Metamizol Krka, 500 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań / do infuzji (Metamizolum natricum monohydricum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 3 razy

Rozmiar plku 372.81 KB

Charakterystyka produktu
leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Metamizol Krka m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Metamizol Krka, 500 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań / do infuzji (Metamizolum natricum monohydricum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku 433.72 KB

Cena - ile kosztuje Metamizol Krka?

Cena Metamizol Krka i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Metamizol Krka.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Metamizol Krka? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz