Melodyn

Lek Melodyn jest lekiem przeciwbólowym (łagodzącym ból) przeznaczonym do uśmierzania bólu o średnim i dużym nasileniu w przebiegu chorób nowotworowych i bólu o dużym nasileniu w przebiegu innych chorób, nieustępującym po podaniu niesterydowych środków przeciwbólowych. Lek Melodyn działa poprzez skórę. Po nałożeniu plastra na skórę, substancja czynna buprenorfina przenika poprzez skórę do krwi.

Buprenorfina należy do grupy opioidów (silne leki przeciwbólowe), które redukują ból poprzez działanie na ośrodkowy układ nerwowy (na swoiste komórki nerwowe w rdzeniu kręgowym i w mózgu). Działanie plastrów utrzymuje się do trzech dni. Lek nie jest zalecany do leczenia ostrego (krótkotrwałego) bólu.

Jaki jest skład Melodyn, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest buprenorfina.

5 mikrogramów/godzinę, system transdermalny: każdy system transdermalny zawiera 20 mg buprenorfiny i uwalnia 35 mikrogramów buprenorfiny na godzinę. Pole powierzchni plastra, zawierające substancję czynną, wynosi 25 cm2.

52,5 mikrogramów/godzinę, system transdermalny: każdy system transdermalny zawiera 30 mg buprenorfiny i uwalnia 52,5 mikrogramów buprenorfiny na godzinę. Pole powierzchni plastra, zawierające substancję czynną, wynosi 37,5 cm2.

70 mikrogramów/godzinę, system transdermalny: każdy system transdermalny zawiera 40 mg buprenorfiny i uwalnia 70 mikrogramów buprenorfiny na godzinę. Pole powierzchni plastra, zawierające substancję czynną, wynosi 50 cm2.

Pozostałe składniki leku to:

Warstwa przylegająca
styren-butadien-styren (SBS) i styren-butadien kopolimery blokowe, kalafonia, przeciwutleniacze (2,4- bis (1,1-dimetyloetylo) fosforyn (3:1), tris (2,4-ditertbutylofenylo) fosforan, ekstrakt olejowy z liścia aloesu zwyczajnego (zawiera również rafinowany olej sojowy oraz octan alfa-tokoferolu).

Warstwa zewnętrzna
Polietylen/Poliester/Aluminium, tusz niebieski.
Warstwa zabezpieczająca (usuwana)
Poliester silikonowany.

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Melodyn – jak stosować ten lek?

Lek Melodyn jest dostępny w trzech mocach:
35 mikrogramów/godzinę, system transdermalny;
52,5 mikrogramów/godzinę, system transdermalny;
70 mikrogramów/godzinę, system transdermalny

Lekarz zadecyduje, która moc jest odpowiednia dla pacjenta. Jeśli konieczne, lekarz zadecyduje o zmianie mocy w trakcie leczenia. Zawsze należy stosować lek dokładnie według zaleceń lekarza. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zazwyczaj stosowane dawkowanie:

Dorośli
Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, należy nałożyć jeden plaster leku Melodyn w sposób opisany poniżej i zmienić go najpóźniej po 3 dniach. W celu zapamiętania kiedy należy zmienić plaster, należy zapisać datę na opakowaniu zewnętrznym. Jeśli lekarz zaleci dodatkowo przyjmowanie innych leków przeciwbólowych, należy bardzo dokładnie stosować się do zaleceń lekarza. W innym przypadku nie uzyska się pełnych korzyści ze stosowania leku Melodyn.

Należy dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza, jeśli zalecił on stosowanie innych leków przeciwbólowych jednocześnie z systemem transdermalnym, ponieważ w innym przypadku nie uzyska się pełnych korzyści z leczenia lekiem BUPRENDAL.

Pacjenci w wieku poniżej 18 lat
Nie należy stosować leku Melodyn u osób poniżej 18 roku życia z powodu braku wystarczających danych dotyczących stosowania leku w tej grupie wiekowej.

Pacjenci w podeszłym wieku
Nie ma konieczności dostosowania dawki u osób w podeszłym wieku.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Melodyn mogą wystąpić objawy przedawkowania buprenorfiny. Przedawkowanie może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych buprenorfiny, takich jak senność, nudności i wymioty. Pacjent może mieć szpilkowate (silnie zwężone) źrenice, może wystąpi osłabienie lub spowolnienie czynności oddechowej. Może także wystąpi zapaść krążeniowa. Jeśli pacjent zauważy, że zastosował więcej plastrów niż jest to konieczne, powinien jak najszybciej usunąć dodatkowy plaster i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Melodyn – czy mogę spożywać alkohol?

W czasie stosowania leku Melodyn nie należy spożywa alkoholu. Alkohol może nasilić niektóre działania niepożądane i spowodować pogorszenie samopoczucia pacjenta. Spożywanie soku grejpfrutowego może nasilić działanie leku Melodyn.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Melodyn w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Brak wystarczających doświadczeń dotyczących stosowania leku Melodyn podczas ciąży. Dlatego nie należy stosować leku Melodyn w okresie ciąży.

Karmienie piersią
Buprenorfina, substancja czynna zawarta w leku, hamuje wytwarzanie mleka oraz przenika do mleka matki. Z tego powodu nie należy stosować leku Melodyn podczas karmienia piersią.

Ulotka Melodyn – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Melodyn? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

10 komentarzy do “Melodyn”

 1. Mój mąż ma 74 lata, po użyciu 1 plastra Melodyn 35 mg po 12 godzinach zaczął się gorzej czuć. Osłabienie, zawroty, torsje, musiałam szybko zerwać mu plaster.

  Odpowiedz
 2. Dyskopatia odcinka lędźwiowego i straszne bóle łydek. 5dni szpital przez 3dni nie chodze o wlasnych silach.6 lat DORETA I TRAMAL ,na zmianę. Wątroba zniszczona jak u pijaka. Wreszcie trafiłem na MELODYN 35 ulga natychmiastowa (po ok.2godz) 5szt plastrów i 15 dni ulgi po 6latach męczarni, blogi stan. Pisze to nosząc 5plaser.

  Odpowiedz
 3. Melodyn to lek który uwolnił mnie od strasznego bólu. Jestem po amputacji nogi,cztery lata temu do tej pory miałem cztery operacje usunięcia nerwiakow które mam do dziś. Mam skierowanie do szpitala ale korona wirus pokrzyżował plany. Od czterech lat stosuje plastry od małych dawek do 70 mg. Doktor przestał mi go przepisywać i trafia mnie szl.. z bólu nie wiem co robić bo plastry mi pomagały. Wróciły bóle jak po operacji pozdrawiam

  Odpowiedz
 4. Przyjmuję plastry Melodyn od 2 m-cy.Czy mogą wpływać na obrzęk kostek i łydek. Bardzo cierpię bo jednocześnie chodzić jest trudno.

  Odpowiedz
 5. Od kilkunastu lat choruję na wielopoziomową dyskopatię. Nie ma chyba w Polsce leku, którego bym nie próbował, aby uśmierzyć ból. ^ miesięcy temu przypadkowa w przychodni leczenia bólu poznałem kobietę stosującą Melodyn. Miała o nim bardzo pochlebne zdanie. Było dla mnie dziwne, że przez tyle lat choroby, żaden lekarz nie zaproponował mi go. Zacząłem od najmniejszej dawki-plastra 35. Niestety tylko minimalnie, podobnie jak 50 dawał efekty. Dopiero najmocniejsza dawka, czyli 75 przyniosła zamierzony efekt. Byłem zachwycony działaniem i tym, że wreszcie przestałem łykać niezliczone ilości tabletek niszczących inne organy. Niestety nic nie trwa wiecznie i po 4 miesiącach lek stracił swoje cudowne właściwości. Obecnie stosuję dwa plastry na raz i szczerze mówiąc dają one efekt, jak najsłabsza 35 dawka. Chciałem na jakiś czas odstawić Melodyn, aby ,, wypłukać” organizm. Po 48 godzinach wzywałem pogotowie ratunkowe, zwijając się z bólu. Może zna ktoś jakieś inne podobne środki?. Wtedy można by brać je czasowo na przemian. Za jakąś informację będę szczerze wdzięczny. Pozdrawiam Krzysztof.

  Odpowiedz
 6. Po sześciu latach bólu i po wizycie w Poradni Bólu lekarz przepisał mi Melodyn 35. Tak on nie działa natychmiast, przynajmniej trzeba odczekać około tygodnia na rezultat. Noszę plaster od dwóch m-cy. Niestety sam plaster nie pomaga, by ból ustał. Pani doktor przepisała mi jeszcze lek przeciwbólowy Dorato. Razem mogę powiedzieć, że nie mam problemów z chodzeniem z wstawaniem. Od 6-ciu lat czuję, że żyję. Jedyny mankament to osłabienie i senność. Ciesz\ę się, że nie mam tych dolegliwości co inni pacjenci. Mam na myśli torsje i mdłości. Ja nie odklejam plastra tylko przyklejam systematycznie.

  Odpowiedz
 7. Choruję na r.z.s.Ból nie ustaje juz od 7 lat mimo różnych leków.Ostatnio doszedł ból biodra ktory nawet nie pozwala spać.Lekarz zadecydował o plastrach .Efekt jest taki że po przyklejeniu plastra wytrzymałam z nim tylko !6 h.potem musiałam go zerwać.Bol ustąpił ale 24 h.po zerwaniu plastra jestem pòł przytomna .Cały czas podsypiam mało jem i piję .Mam nadzieję że ten stan otępienia przejdzie a ból nie wróci.

  Odpowiedz
 8. Dostałam te plastry przy bardzo silnym bólu kręgosłupa. Były dwie próby noszenia ale tak niedobrze mi było że odklejałam. Nic nie dało.

  Odpowiedz
 9. Cierpie na nawracajacy bol kregoslupa piersiowego od 12 lat. Bol bardzo ostry napadowy ktory atakuje praktycznie codziennie jesli juz wystapi. Stosowalam rozne zabiegi u wielu specjalistow m.inn blokady, fizjoterapie, masaze, akupunktura, leczenie farmakologiczne bez poprawy. Leczylam sie rowniez lekami na depresje. Wreszcie trafilam do poradni bolu Szpital Praski. Lekarz przepisala mi plastry Melodyn 35. Przykleilam plaster na ok 16 h, juz po 2,5 godz bol nie pojawial sie, poza jedynm bardzo nieprzyjemnym skutku ubocznym jakim wystapil to jednodniowe silne trsje i oslabienie, sennosc, bolu nie ma!Tak bylo przez. 7 mc. Sytuacja po tym czasie sie ponowila znowu bo powrocil i znowu zaatakowal w tym samym miejscu, meczyl mnie caly tydzien! Zdecydowalam sie przykleic plaster Melodyn 35 mimo tak zlej toleracji..I znowu przeszlam ta sama droge po 15 h musialam odkleic pladter bo zawroty glowy, torsje i oslabienie zmuszaja mnie do usuniecia plastra ale bol ponownie znika… mam nadzieje znowu naok 6mc. Jestem szczesliwa, bo to jak narazie jest to fenomenalny rezultat i fenomenalny lek ktory na tak dlugo daje mi ulge :-)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz