MELODYN

CO TO JEST I JAK DZIAŁA MELODYN?

Lek Melodyn jest lekiem przeciwbólowym (łagodzącym ból) przeznaczonym do uśmierzania bólu o średnim i dużym nasileniu w przebiegu chorób nowotworowych i bólu o dużym nasileniu w przebiegu innych chorób, nieustępującym po podaniu niesterydowych środków przeciwbólowych. Lek Melodyn działa poprzez skórę. Po nałożeniu plastra na skórę, substancja czynna buprenorfina przenika poprzez skórę do krwi.

Buprenorfina należy do grupy opioidów (silne leki przeciwbólowe), które redukują ból poprzez działanie na ośrodkowy układ nerwowy (na swoiste komórki nerwowe w rdzeniu kręgowym i w mózgu). Działanie plastrów utrzymuje się do trzech dni. Lek nie jest zalecany do leczenia ostrego (krótkotrwałego) bólu.

CO ZAWIERA MELODYN?

Substancją czynną leku jest buprenorfina.

5 mikrogramów/godzinę, system transdermalny: każdy system transdermalny zawiera 20 mg buprenorfiny i uwalnia 35 mikrogramów buprenorfiny na godzinę. Pole powierzchni plastra, zawierające substancję czynną, wynosi 25 cm2.

52,5 mikrogramów/godzinę, system transdermalny: każdy system transdermalny zawiera 30 mg buprenorfiny i uwalnia 52,5 mikrogramów buprenorfiny na godzinę. Pole powierzchni plastra, zawierające substancję czynną, wynosi 37,5 cm2.

70 mikrogramów/godzinę, system transdermalny: każdy system transdermalny zawiera 40 mg buprenorfiny i uwalnia 70 mikrogramów buprenorfiny na godzinę. Pole powierzchni plastra, zawierające substancję czynną, wynosi 50 cm2.

Pozostałe składniki leku to:

Warstwa przylegająca
styren-butadien-styren (SBS) i styren-butadien kopolimery blokowe, kalafonia, przeciwutleniacze (2,4- bis (1,1-dimetyloetylo) fosforyn (3:1), tris (2,4-ditertbutylofenylo) fosforan, ekstrakt olejowy z liścia aloesu zwyczajnego (zawiera również rafinowany olej sojowy oraz octan alfa-tokoferolu).

Warstwa zewnętrzna
Polietylen/Poliester/Aluminium, tusz niebieski.
Warstwa zabezpieczająca (usuwana)
Poliester silikonowany.

DAWKOWANIE PREPARATU MELODYN

Lek Melodyn jest dostępny w trzech mocach:
35 mikrogramów/godzinę, system transdermalny;
52,5 mikrogramów/godzinę, system transdermalny;
70 mikrogramów/godzinę, system transdermalny

Lekarz zadecyduje, która moc jest odpowiednia dla pacjenta. Jeśli konieczne, lekarz zadecyduje o zmianie mocy w trakcie leczenia. Zawsze należy stosować lek dokładnie według zaleceń lekarza. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zazwyczaj stosowane dawkowanie:

Dorośli
Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, należy nałożyć jeden plaster leku Melodyn w sposób opisany poniżej i zmienić go najpóźniej po 3 dniach. W celu zapamiętania kiedy należy zmienić plaster, należy zapisać datę na opakowaniu zewnętrznym. Jeśli lekarz zaleci dodatkowo przyjmowanie innych leków przeciwbólowych, należy bardzo dokładnie stosować się do zaleceń lekarza. W innym przypadku nie uzyska się pełnych korzyści ze stosowania leku Melodyn.

Należy dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza, jeśli zalecił on stosowanie innych leków przeciwbólowych jednocześnie z systemem transdermalnym, ponieważ w innym przypadku nie uzyska się pełnych korzyści z leczenia lekiem BUPRENDAL.

Pacjenci w wieku poniżej 18 lat
Nie należy stosować leku Melodyn u osób poniżej 18 roku życia z powodu braku wystarczających danych dotyczących stosowania leku w tej grupie wiekowej.

Pacjenci w podeszłym wieku
Nie ma konieczności dostosowania dawki u osób w podeszłym wieku.

PRZYJĘCIE ZBYT DUŻEJ DAWKI LEKU

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Melodyn mogą wystąpić objawy przedawkowania buprenorfiny. Przedawkowanie może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych buprenorfiny, takich jak senność, nudności i wymioty. Pacjent może mieć szpilkowate (silnie zwężone) źrenice, może wystąpi osłabienie lub spowolnienie czynności oddechowej. Może także wystąpi zapaść krążeniowa. Jeśli pacjent zauważy, że zastosował więcej plastrów niż jest to konieczne, powinien jak najszybciej usunąć dodatkowy plaster i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

PRZYJMOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

W czasie stosowania leku Melodyn nie należy spożywa alkoholu. Alkohol może nasilić niektóre działania niepożądane i spowodować pogorszenie samopoczucia pacjenta. Spożywanie soku grejpfrutowego może nasilić działanie leku Melodyn.

Nie zaleca sie spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków. Istnieją pewne grupy leków, w przypadku których picie alkoholu jest kategorycznie zakazane. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź interakcje leków z alkoholem.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ MELODYN W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Ciąża
Brak wystarczających doświadczeń dotyczących stosowania leku Melodyn podczas ciąży. Dlatego nie należy stosować leku Melodyn w okresie ciąży.

Karmienie piersią
Buprenorfina, substancja czynna zawarta w leku, hamuje wytwarzanie mleka oraz przenika do mleka matki. Z tego powodu nie należy stosować leku Melodyn podczas karmienia piersią.

ULOTKA LEKU MELODYN

Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku, działania niepożądane, sposób przechowywania, inne ostrzeżenia.

CHPL – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHPL zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznyc.

CENA LEKU - REZERWACJA W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy. Sprawdź ile kosztuje ten lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Możliwość rezerwacji leków zarówno na receptę, jak i bez recepty. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy ten lek jest refundowany (poziom refundacji) oraz czy wymagana jest recepta. Jedna z postaci farmaceutycznych tego leku posiada następujący nr BLOZ: 8751604 - sprawdź cenę leku oraz gdzie kupić lek.

Portal baza-lekow.com.pl założony został w 2013 roku. Prowadzony jest przy współpracy z copywriterami posiadającymi wykształcenie medyczne. Wszelkie informacje merytoryczne o lekach, przygotowane zostały w oparciu o dane publikowane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Europejską Agencję Leków.

OPINIE O MELODYN - FORUM O LEKACH

Portal baza-lekow.com.pl oprócz dostarczania podstawowych informacji o lekach, jest także platformą wymiany doświadczeń pacjentów. Jest to pewnego rodzaju forum o lekach Poznaj opinie pacjentów stosujących ten produkt lub podziel się własnymi spostrzeżeniami i oceń skuteczność leku.

6 KOMENTARZE

  1. Od kilkunastu lat choruję na wielopoziomową dyskopatię. Nie ma chyba w Polsce leku, którego bym nie próbował, aby uśmierzyć ból. ^ miesięcy temu przypadkowa w przychodni leczenia bólu poznałem kobietę stosującą Melodyn. Miała o nim bardzo pochlebne zdanie. Było dla mnie dziwne, że przez tyle lat choroby, żaden lekarz nie zaproponował mi go. Zacząłem od najmniejszej dawki-plastra 35. Niestety tylko minimalnie, podobnie jak 50 dawał efekty. Dopiero najmocniejsza dawka, czyli 75 przyniosła zamierzony efekt. Byłem zachwycony działaniem i tym, że wreszcie przestałem łykać niezliczone ilości tabletek niszczących inne organy. Niestety nic nie trwa wiecznie i po 4 miesiącach lek stracił swoje cudowne właściwości. Obecnie stosuję dwa plastry na raz i szczerze mówiąc dają one efekt, jak najsłabsza 35 dawka. Chciałem na jakiś czas odstawić Melodyn, aby ,, wypłukać” organizm. Po 48 godzinach wzywałem pogotowie ratunkowe, zwijając się z bólu. Może zna ktoś jakieś inne podobne środki?. Wtedy można by brać je czasowo na przemian. Za jakąś informację będę szczerze wdzięczny. Pozdrawiam Krzysztof.

  2. Po sześciu latach bólu i po wizycie w Poradni Bólu lekarz przepisał mi Melodyn 35. Tak on nie działa natychmiast, przynajmniej trzeba odczekać około tygodnia na rezultat. Noszę plaster od dwóch m-cy. Niestety sam plaster nie pomaga, by ból ustał. Pani doktor przepisała mi jeszcze lek przeciwbólowy Dorato. Razem mogę powiedzieć, że nie mam problemów z chodzeniem z wstawaniem. Od 6-ciu lat czuję, że żyję. Jedyny mankament to osłabienie i senność. Ciesz\ę się, że nie mam tych dolegliwości co inni pacjenci. Mam na myśli torsje i mdłości. Ja nie odklejam plastra tylko przyklejam systematycznie.

  3. Choruję na r.z.s.Ból nie ustaje juz od 7 lat mimo różnych leków.Ostatnio doszedł ból biodra ktory nawet nie pozwala spać.Lekarz zadecydował o plastrach .Efekt jest taki że po przyklejeniu plastra wytrzymałam z nim tylko !6 h.potem musiałam go zerwać.Bol ustąpił ale 24 h.po zerwaniu plastra jestem pòł przytomna .Cały czas podsypiam mało jem i piję .Mam nadzieję że ten stan otępienia przejdzie a ból nie wróci.

  4. Dostałam te plastry przy bardzo silnym bólu kręgosłupa. Były dwie próby noszenia ale tak niedobrze mi było że odklejałam. Nic nie dało.

  5. Cierpie na nawracajacy bol kregoslupa piersiowego od 12 lat. Bol bardzo ostry napadowy ktory atakuje praktycznie codziennie jesli juz wystapi. Stosowalam rozne zabiegi u wielu specjalistow m.inn blokady, fizjoterapie, masaze, akupunktura, leczenie farmakologiczne bez poprawy. Leczylam sie rowniez lekami na depresje. Wreszcie trafilam do poradni bolu Szpital Praski. Lekarz przepisala mi plastry Melodyn 35. Przykleilam plaster na ok 16 h, juz po 2,5 godz bol nie pojawial sie, poza jedynm bardzo nieprzyjemnym skutku ubocznym jakim wystapil to jednodniowe silne trsje i oslabienie, sennosc, bolu nie ma!Tak bylo przez. 7 mc. Sytuacja po tym czasie sie ponowila znowu bo powrocil i znowu zaatakowal w tym samym miejscu, meczyl mnie caly tydzien! Zdecydowalam sie przykleic plaster Melodyn 35 mimo tak zlej toleracji..I znowu przeszlam ta sama droge po 15 h musialam odkleic pladter bo zawroty glowy, torsje i oslabienie zmuszaja mnie do usuniecia plastra ale bol ponownie znika… mam nadzieje znowu naok 6mc. Jestem szczesliwa, bo to jak narazie jest to fenomenalny rezultat i fenomenalny lek ktory na tak dlugo daje mi ulge 🙂

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here