Skudexa

Lek Skudexa zawiera chlorowodorek tramadolu i deksketoprofen. Tramadol jest syntetycznym opioidowym lekiem przeciwbólowym, który jest często przepisywany w celu leczenia umiarkowanego do silnego poziomu bólu. Działa poprzez modyfikację przetwarzania sygnałów bólowych przemieszczających się między nerwami a mózgiem. Istnieje kilka receptorów reagujących na jego działanie – każdy z nich przyczynia się do łagodzenia bólu, a czasem do zmiany nastroju. Deksketoprofen działa poprzez blokowanie występujących w naszym organizmie enzymów zwanych cyklooksygenazami (COX). Pomagają one w wytwarzaniu innych substancji chemicznych zwanych prostaglandynami. Niektóre z nich powstają w miejscach zranienia lub uszkodzenia i powodują ból i stan zapalny. Blokując działanie enzymów COX, zmniejsza się powstawanie prostaglandyn, co oznacza złagodzenie objawów. Połączenie tych dwóch substancji w jednym produkcie leczniczym pozwoliło na zwiększenie działania przeciwbólowego, przy jednoczesnym zmniejszeniu stosowanych dawek tramadolu, który ma więcej skutków ubocznych niż niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Wskazaniem do stosowania leku jest objawowe, krótkotrwałe leczenie bólu ostrego o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego u dorosłych pacjentów.

Jaki jest skład Skudexa, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są chlorowodorek tramadolu i deksketoprofen. Każda tabletka zawiera 75 mg chlorowodorku tramadolu i 25 mg deksketoprofenu.

Inne składniki to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, sodu stearylofumaran, krzemionka koloidalna bezwodna.
Otoczka tabletki: Opadry II white 85F18422 o składzie: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3350, talk.

Zobacz listę produktów zawierających substancję: , .

Dawkowanie preparatu Skudexa – jak stosować ten lek?

Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych, nie należy go stosować u dzieci i młodzieży. Zaleca się stosowanie jednej tabletki na dobę. W przypadku silnego bólu można zwiększyć do trzech tabletek na dobę, ale z zachowaniem minimum 8-godzinnego odstępu pomiędzy nimi. Lek należy stosować do ustąpienia dolegliwości bólowych, ale nie dłużej niż przez 5 dni.

Osoby w podeszłym wieku i z zaburzeniami czynności wątroby nie powinny przekraczać zażywania 2 tabletek na dobę.

U pacjentów ze zdiagnozowaną ciężką niewydolnością nerek oraz poddawanych dializie nie należy stosować leku Sudexa.

W przypadku konieczności stosowanie terapii przeciwbólowej z wykorzystaniem tramadolu i deksketoprofenu z łagodną niewydolnością nerek i wątroby, należy wydłużyć odstępy między dawkami.

Przyjmowanie leku w raz pokarmem może opóźniać wchłanianie leku. Dlatego zaleca się przyjmowanie go co najmniej 30 minut przed posiłkiem, popijając szklanką wody. Osoby mające problemy z połykaniem dużych tabletek, mogą je przełamywać zgodnie z linią podziału.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przyjęcie zbyt dużych dawek leku może powodować objawy ze strony układu pokarmowego w postaci nudności, wymiotów, bólu brzucha. Mogą pojawić się także dolegliwości ze strony układu nerwowego, takie jak: zwężenie źrenic, zapaść sercowo-naczyniowa, zaburzenia świadomości aż do śpiączki, drgawki, depresja oddechowa aż do zatrzymania oddechu. W przypadku zatrucia zaleca się wykonanie płukania przewodu pokarmowego z użyciem węgla aktywowanego w ciągu 2 godzin po spożyciu leku.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Skudexa – czy mogę spożywać alkohol?

Nie należy pić alkoholu podczas leczenia lekiem Skudexa, ponieważ może to nasilać działanie tego leku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Skudexa w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ze względu na zawartość tramadolu i niekorzystny wpływ deksketoprofenu na rozwój płodu, lek jest przeciwwskazany do stosowania u kobiet w ciąży. Nie zaleca się go również dla kobiet karmiących piersią.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Skudexa i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność i cenę leku.

Ulotka Skudexa – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Skudexa 75 mg + 25 mg tabletki powlekane (Tramadoli hydrochloridum + Dexketoprofenum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Skudexa m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Skudexa 75 mg + 25 mg tabletki powlekane (Tramadoli hydrochloridum + Dexketoprofenum)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Skudexa? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

103 komentarze do wpisu „Skudexa”

 1. Biorę Skudexę od kilku lat, dwa, trzy razy w tygodniu, mam 70 lat i czuję się po tym leku super, nic nie boli i chce się żyć, nie mam żadnych skutków ubocznych.

  Odpowiedz
 2. RZS lek na te chorobę mojej osobie nie pomógł,a i skutków ubocznych też nie było ale mamie na kręgosłup[silne leki bierze]pomogło natychmiast

  Odpowiedz
 3. Okropnie się czuję, płytki oddech , senność, mdłości, niepokój , duszność i uczucie jakbym zaraz miała umrzeć . Sama jestem w domu z córką. Nigdy więcej nie wezme tego leku! Powinni napisać czy jest jakaś odtrutka i jak się ratować!!

  Odpowiedz
  • Witam. Brałem przez tydzień na ból kręgosłupa i pęcherz, nic mi nie było. Miesiąc przerwy i wziąłem wczoraj w południe 1 tabletkę. Zaczęło się o 21, ból brzucha, straszne nudności, zawroty głowy i tak trwa już 24 godziny. Nic nie jadłem cały dzień, ledwo chodzę. Nieżle się wystraszyłem…

   Odpowiedz
 4. Jedyne co mi pomaga.Tylko szkoda że nie można brać na stałe.Na początku miałem po nim ból głowy i byłem skołowany.Więc nie brałem leku.Po kilku dniach znowu wziołem bylo trochę lepiej.Ale też odstawiłem.A za trzecim razem ok.Trzeba przyzwyczaić organizm.Polecam.

  Odpowiedz
  • To bardzo dobry lek, niestety uzależnia. Biorę Skudexe nieprzerwanie od 1,5 roku, w różnych dawkach ale nie przekraczam 3 tabletek na dobę. Efekt? przestałem pić piwo a piłem raczej dużo, schudłem 10 kg.
   Próbowałem odstawić ale czułem się koszmarnie. Jestem w wieku 60+. Może ktoś doradzi jak przestać.

   Odpowiedz
   • Biorę już 5 lat jedną tabletkę dziennie rano. Inaczej bym nie miała siły. Może to uzależnienie. Ale mam takie bóle stawów ze bez skudesy bym nie funkcjonowała.

    Odpowiedz
 5. Lek Skudexa został mi przepisany w związku z bardzo silnymi bólami kręgosłupa, na który nie pomagały inne leki przeciwbólowe (ketonal, nurofen, itp.). Po zażyciu pierwszej tabletki ból całkowicie ustąpił w przeciągu około 40 minut. Po pierwszej tabletce nie miałem żadnych działań ubocznych. Po około 10 godzinach ból wrócił i, mimo, że lekarz zapisał mi dawkę 2tabl/dobę, wziąłem drugą tabletkę (w ulotce dawkowanie dopuszczalne wynosi 3tabl./dobę). Po około 1h od zażycia drugiej tabletki zaczął się koszmar (godz. ~02.00 w nocy). Miałem wrażenie, że zaraz zemdleję, straszne zawroty głowy, mdłości, duszności. Rano nie byłem w stanie normalnie funkcjonować, objawy się utrzymywały do godziny 11.00, później powoli wszystko wróciło do normy. Leku więcej nie brałem, wolałem nie ryzykować powtórki!
  Wierzę, że są przypadki, że skutki uboczne zażycia leku u niektórych nie występują, nawet przy dłuższym leczeniu Skudexą (ulotka mówi, że występują u więcej niż 1/10 zażywających lek), ale nie poddawajcie proszę w wątpliwość, że u części chorych zdarzają się działania niepożądane! To, że 9 chorych ich nie zaobserwowało nie znaczy, że 10-ty opisując swoje złe doświadczenia z tym lekiem kłamie lub „koloryzuje”!

  Odpowiedz
 6. Najgorszy lek przeciwbólowy, jaki mi przepisano. Przepisany na ból zęba. Działanie przeciwbólowe trwało 4 godziny a przez cały dzień gwałtowne ataki nudności, wymioty, silne zawroty głowy, kołatanie serca, odczucie zatkanych uszu, niemożność normalnej komunikacji – przez 8 godzin plątał mi się język, ogólne rozbicie organizmu. Zupełnie jakbym była potwornie chora ale bez choroby. Nie wiem, dlaczego wyprodukowano taki specyfik, jest niebezpieczny. Działanie przeciwbólowe takie samo jak po 500 mg paracetamolu ale efekty uboczne naprawdę niepokojące. Momentami bałam się o swoje życie. Przestrzegam przed stosowaniem leku.

  Odpowiedz
  • Mam dokładnie odwrotne spostrzeżenia (leczenie bólu po złamaniu otwartym). Lek skutecznie działa przeciwbólowo a oprócz tego na mnie działał wręcz kojąco. Jedna tabletka wprowadzała na dość długo spokój, optymizm, taką jakby pozytywną energię.
   Fakt faktem, że lek oprócz działania przeciwbólowego ma również ten dodatkowy „efekt” może być dla niektórych zaskakujący lub jak w Twoim przypadku- nieprzyjemny. U mnie było dokładnie odwrotnie.

   Odpowiedz
 7. Fatalne samopoczucie, utrata przytomności, szumy w uszach, potliwość, suchość w gardle, potworny,pulsujący ból głowy.obrzęk twarzy,ból oczodołów.nie polecam.brak słów.

  Odpowiedz
 8. Biore ten lek juz 5 dzien no mi nic nie pomogl a mam rwe kulszowa na lewa noge chodzic nie moge juz od 2 miesiecy bralam chyba wszystko i nic nie pomaga

  Odpowiedz
   • Witam! Ja miałam takie objawy już po 1 tabletce. Po prostu trzeba zaczynac od mniejszej dawki, najlepiej 0,5 tabletki, choć i to wytarczy czsami żeby wystąpiły skutki uboczne. U mnie niedawno 0,5 tabl. weszło w interakcję po zażyciu Clatry . Odstęp od zażycia skudexy( godz.14.00) do zażycia clatry(godz. 23.00 ) wyniósł 9 godzin. O godz. 2 w nocy myslalam , że zejdę z tego świata. Objawy były straszne, bardzo nierownomierna akcja serca, duszności, myslalam, ze zemldleje i się już nie obudze.
    Dlatego trzeba uważać na ten lek i nie zażywać nic poza nim.
    Dla minie najbezpieczniejsza dawką jest 0, 25 . Mniej boli i nic się nie dzieje.

    Odpowiedz
 9. Mam stłuczone żebra i ciesze się, że trafiłem na ten lek. Ten błogostan jest nie do opisania. Nie mogę się ruszyć przez żebra a po 1h od wzięcia tabletki mogę chodzić, schylać się..ale jeśli usiądę to odpływam w głęboki sen i nawet najlepszy mecz na świecie nie jest w stanie mi przeszkodzić. Lek zmiękcza wprost idealnie jak narkotyk, tak ma właśnie działać. Polecam wszystkim, chociaż jak widać na każdego działa inaczej.

  Odpowiedz
 10. Dla mnie skutexa jest okropna.Skutki uboczne:zawroty straszne,wymioty,sztywny język,otumanienie.Nigdy więcej nie wezmę.

  Odpowiedz
 11. bla bla bla wszyscy pisza jaki on zly…. A TAK NAPRAWDE TO JEDYNY LEK KTORY POMAGA NA PRZEPUKLINE KREGOSLUPA I RWE KULSZOWA.

  Odpowiedz
 12. Biorę na kręgosłup(lordoza),ból minął od razu ale kilka pierwszych dniach bardzo żle sie czułam ,uczucie gorąca osłabienia zawroty ,skoki cisnienia ,uczucie jakby płonięcia na twarzy,Zrobiłam kilka dni przerwy ale ból wracał a wcześniej nie pomagały nawet zastrzyki. Kolejna dawkę brałam z dusza na ramieniu ale ból wygrał. Wzięłam pól dawki,o dziwo zniosłam to dobrze ,natomiast wystąpił i występuje po każdej dawce efekt silnego pobudznia! jakbym wypiła z 10 red buli! mam energii za dzieicęciu,nic mnie nie boli.Biorę doraznie,jak juz nie moge wytrzymać,to w końcu opioidy.

  Odpowiedz
 13. nigdy więcej nie wezme tej tabletki to co się ze mną działo to nieporozumienie. zasypiałam na siedząco czułam się słabo,mdliło mnie bolał mnie brzuch. czułam się jak pijana. nie polecam straszne skutki uboczne

  Odpowiedz
 14. Od trzech miesięcy boli mnie ręka w łokciu i nic na ten ból nie pomagało. Lekarz stwierdził że to zapalenie ścięgien i przepisał skudexa. Pierwszy raz po godzinie ból mi przeszedł Ale to co było dalej to coś strasznego. Mam zawroty głowy, jakieś zimne poty i chodzę jak na kacu. Jeżeli ktoś pisze że to opisy konkurencji to niech się puknie w swoją durną łepetynę. Z jednej strony lek Musi być naprawdę dobry bo nic mi nie pomagało. Ale trzeba się zastanowić czy jest się w stanie znieść środki uboczne dla zmniejszenia bólu.

  Odpowiedz
 15. Witam, Lek Skudexa jest dobrym lekiem na bóle ale też ma pokaźną liste efektów ubocznych, które na kazdego inaczej działają. Ja osobiście nie polecam zażywania leku na noc. Moje efekty uboczne z tym lekiem to Senność, suchość w ustach, bezwdechy, osłabienie, drgawki, niepokój i lęki. Nie wiem czy lek nie ma w skladzie jakiejś substancji narkotykowej? A wy jak myślicie

  Odpowiedz

Dodaj komentarz