Climara-50

Jak działa i kiedy stosujemy Climara-50?

Lek Climara-50 zawiera estrogen – estradiol, identyczny z naturalnym estradiolem ludzkim.

Estradiol jest wchłaniany z systemu transdermalnego (plastra) przez skórę do krwiobiegu i zastępuje endogenny estradiol – hormon, którego wytwarzanie przez jajniki maleje w okresie klimakterium. Lek Climara-50 uzupełnia niedobory estrogenów i łagodzi objawy menopauzy takie, jak uderzenia gorąca, poty, zaburzenia snu, nerwowość, drażliwość, zawroty i bóle głowy, a także mimowolne oddawanie moczu, suchość pochwy i bóle w czasie stosunku płciowego.

W przypadku kobiet z zachowaną macicą (u których nie usunięto jej chirurgicznie), lekarz przepisze inny hormon, progestagen, do zażywania razem z lekiem Climara-50.

Wskazania do stosowania
• Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) w leczeniu objawów niedoboru estrogenów u kobiet będących ponad 1 rok po menopauzie.
• Zapobieganie osteoporozie u kobiet po menopauzie, obarczonych wysokim ryzykiem przyszłych złamań, u których występuje nietolerancja lub przeciwwskazania do stosowania innych produktów leczniczych, stosowanych w zapobieganiu osteoporozie

Jaki jest skład Climara-50, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku Climara-50 jest estradiol. Każdy system transdermalny o powierzchni 12,5 cm2 zawiera 3,8 mg estradiolu (co odpowiada 3,9 mg estradiolu półwodnego). W ciągu doby system transdermalny uwalnia 50 µg substancji czynnej.

• Inne składniki leku to:
Etylu oleinian
Izopropylu mirystynian
Glicerylu monolaurynian
Kopolimer akrylanowy

Dowiedz się więcej na temat substancji: .

Dawkowanie preparatu Climara-50 – jak stosować ten lek?

Kobiety niestosujące estrogenów oraz kobiety dotychczas stosujące w sposób ciągły złożony preparat
do HTZ mogą rozpocząć leczenie w dowolnym czasie. Pacjentki dotychczas stosujące ciągłą sekwencyjną HTZ powinny rozpocząć leczenie dzień po zakończeniu dotychczasowego leczenia. Pacjentki dotychczas stosujące cykliczną HTZ powinny rozpocząć leczenie dzień po zakończeniu przerwy między cyklami leczenia. W przypadku kobiet z zachowaną macicą (u których nie wykonano histerektomii), lekarz przepisze jeszcze inny hormon (progestagen). Poinformuje także jak należy go zażywać.

Sposób stosowania
Plaster należy naklejać na czystą, suchą powierzchnię skóry, najlepiej na tułowiu albo na pośladkach. Plastrów Climara-50 nie wolno umieszczać na piersiach lub w ich pobliżu. Wybrane miejsce nie może być tłuste, zranione ani podrażnione; należy unikać okolicy talii, ponieważ ciasne ubranie może zedrzeć plaster.

Plaster należy wyjąć z opakowania i zdjąć warstwę ochronną. Następnie plaster należy natychmiast mocno docisnąć do skóry dłonią na mniej więcej 10 sekund. Należy upewnić się, że dobrze przylega do skóry, zwłaszcza na brzegach.

Plaster należy pozostawić w tym miejscu na skórze przez 7 dni; po tym czasie należy go zdjąć, a następny plaster przykleić w innym miejscu. Jeśli plaster jest przyklejony prawidłowo, można kąpać się lub brać prysznic tak jak zwykle. Plaster może jednak odkleić się od skóry podczas bardzo gorącej kąpieli lub w saunie.

Plastry można stosować w sposób ciągły (plastry zmieniać co 7 dni bez okresów przerw) lub cykliczny (stosować kolejne plastry przez 3 tygodnie (jeden plaster tygodniowo), a następnie zrobić 7–dniową przerwę w stosowaniu leku). O sposobie stosowania leku Climara-50 zadecyduje lekarz. Także lekarz zadecyduje, czy zachodzi potrzeba dodatkowego stosowania progestagenu. U kobiet z zachowaną macicą, stosujących dodatkowy hormon – progestagen, krwawienie występuje zwykle 2–3 dni po przerwaniu stosowania progestagenu. Należy przestrzegać sposobu stosowania, w przeciwnym razie nie odniesie się pełnych korzyści ze stosowania leku Climara-50.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie nie jest prawdopodobne przy tym sposobie podawania. U niektórych kobiet mogą wystąpić nudności i wymioty oraz krwawienia z odstawienia. Nie ma specyficznej odtrutki, a leczenie powinno być objawowe. Plaster (plastry) należy usunąć.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Climara-50 – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Climara-50 w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek Climara-50 nie jest wskazany w ciąży. Jeśli podczas stosowania plastrów Climara-50 wystąpi ciąża, należy natychmiast odstawić lek. Lek Climara-50 nie jest wskazany w czasie karmienia piersią.

Cena Climara-50 i dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź ile kosztuje Climara-50 i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy. Dowiedz się także, czy lek jest dostęny na receptę, czy bez recepty oraz czy jest refundowany (poziom refundacji).

Ulotka Climara-50 – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Pobierz ulotkę leku Climara-50. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Climara-50 m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Climara-50 - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz lek Climara-50? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu. Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania leku możesz pomóc innym pacjentom.

Ważne! Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup leku z tzw. "drugiej ręki" może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(11 ocen, średnia: 6,45 na 10)

7 OPINIE O LEKU

 1. Mam 68 lat i od 2001r po usunięciu macicy wraz z przydatkami stosuję plastry Climara 50. Nie przytyłam, czuję się bardzo dobrze. Piersi badam co rok, naprzemiennie usg i mammografia.

 2. terapia skuteczna
  plastry stosuję od dwóch lat i skonczylo się pocenie
  ,uderzenia gorąca,troche przytylam .
  Duza wygoda w funkcjonowaniu.
  POLECAM

 3. to naprawdę dobra terapia stosuję ją od roku jestem zadowolona nie ma nocnych potow uderzeń gorąca moze odrobinę przytyłam ale to nic w porównaniu z tym co przechodziłam przed zastosowaniem plastrów polecam jesem po usunieciu macicy i jajników …

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.