Trittico CR

Trittico CR to lek przeciwdepresyjny, który zawiera substancję czynną trazodon. Jest stosowany w leczeniu zaburzeń depresyjnych różnej etiologii, w tym depresji przebiegającej z lękiem. Trazodon jest inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny oraz antagonistą receptorów 5-HT2, których pobudzenie prowadzi zazwyczaj do bezsenności, lęku, pobudzenia psychoruchowego i zaburzeń sfery seksualnej. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Trittico CR zawiera trazodon, który działa przeciwdepresyjnie i przeciwlękowo. Działanie lecznicze występuje już po ok. tygodniu stosowania.

Wskazaniami do stosowania leku Trittico CR są zaburzenia depresyjne różnego pochodzenia, w tym depresja przebiegająca z lękiem

Skład

Substancją czynną leku jest chlorowodorek trazodonu.

Trittico CR 75 mg tabletki o przedłużonym uwalnianiu: Każda tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 75 mg chlorowodorku trazodonu, co odpowiada 68,3 mg trazodonu.

Trittico CR 150 mg tabletki o przedłużonym uwalnianiu: Każda tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 150 mg chlorowodorku trazodonu, co odpowiada 136,6 mg trazodonu.

Pozostałe składniki to: sacharoza, powidon, wosk Carnauba, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Pacjenci dorośli
Zazwyczaj stosowana dawka leku to 75–150 mg na dobę doustnie, w jednej dawce wieczorem, przed snem.
Dawkę można stopniowo zwiększać do 300 mg na dobę w dwóch dawkach podzielonych. W przypadku pacjentów hospitalizowanych dawkę można zwiększyć do 600 mg na dobę w dawkach podzielonych.

Pacjenci wyniszczeni oraz w podeszłym wieku
Pacjentom w podeszłym wieku należy podawać mniejsze dawki, w zależności od indywidualnej skuteczności i tolerancji. Zaleca się w tych przypadkach rozpoczynać leczenie od najmniejszych dawek leku.

Zalecana dawka początkowa wynosi 100 mg na dobę w kilku dawkach podzielonych lub w jednej dawce wieczorem przed snem. Dawkę można następnie zwiększać stopniowo zgodnie z zaleceniami lekarza, lecz należy zasadniczo unikać stosowania dawek pojedynczych większych niż 100 mg. Mało prawdopodobne jest, aby zaszła konieczność zwiększenia dawki powyżej 300 mg na dobę.

Pacjenci z niewydolnością wątroby
Lek Trittico CR ulega przemianom w wątrobie i jego stosowanie może się wiązać z działaniem toksycznym dla wątroby. Pacjenci z niewydolnością wątroby, szczególnie ciężką, powinni poinformować o tym lekarza, który podejmie decyzję, czy konieczne jest okresowe kontrolowanie jej czynności.

Pacjenci z niewydolnością nerek
Zazwyczaj nie ma konieczności dostosowania dawki. Jednak pacjenci z niewydolnością nerek, zwłaszcza ciężką, powinni poinformować o tym lekarza przed rozpoczęciem przyjmowania leku.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie należy stosować leku Trittico CR u dzieci i młodzieży poniżej 18. lat.

Przedawkowanie

Najczęstszymi objawami przedawkowania trazodonu są senność, zawroty głowy, nudności i wymioty. W cięższych przypadkach obserwowano śpiączkę, tachykardię (szybkie bicie serca), niedociśnienie, zmniejszenie stężenia sodu we krwi, drgawki, zaburzenia oddychania, zmiany w zapisie EKG. Objawy mogą wystąpić w ciągu 24 godzin po przedawkowaniu lub później.

Przedawkowanie trazodonu w połączeniu z innymi lekami przeciwdepresyjnymi może spowodować zespół serotoninowy.

W przypadku przedawkowania należy jak najszybciej opróżnić żołądek pacjenta poprzez sprowokowanie wymiotów, jeśli pacjent jest przytomny, podać węgiel aktywowany lub wykonać płukanie żołądka oraz wyrównać stężenie elektrolitów we krwi. Nie jest znane swoiste antidotum.

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki Trittico CR należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, zabierając ze sobą opakowanie po leku.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek może być przyjmowany z posiłkiem lub bez posiłku.

Ciąża i karmienie piersią

Wyniki badań na zwierzętach oraz dane z badań na ograniczonej liczbie kobiet w ciąży (mniej niż 200) nie wskazują na niepożądany wpływ trazodonu na przebieg ciąży lub zdrowie płodu i noworodka. Obecnie nie są dostępne inne dane epidemiologiczne.

Jeśli trazodon był stosowany w ciąży aż do porodu, należy obserwować noworodka pod kątem wystąpienia objawów odstawienia.

U kobiet karmiących piersią należy wziąć pod uwagę możliwość przenikania leku do mleka. Stosowanie Trittico CR w ciąży i okresie karmienia piersią powinno być ograniczone do szczególnych przypadków, po wnikliwym rozważeniu przez lekarza stosunku korzyści do ryzyka.

Ulotka Trittico CR

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Trittico CR (forum)

Stosujesz Trittico CR? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

15 komentarzy do “Trittico CR”

 1. Cześć Wam ziomale. Biorę ten lek 10 lat-mam się dobrze ze sobą, ze światem wokół mnie. Mimo, że mam trochę po 50 ,chce mi się przeżywać to kochane życie, WRESZCIE po mojemu.STRACH POSZEDŁ SIĘ PAŚĆ …Bywajcie zdrowi.

  Odpowiedz
 2. Biorę ten lek od 15 lat. Przy 150mg nie zmieniałam dawki. Pomógł mi na bezsenność i poranną depresje. Jeśli się w nocy obudzę to jestem przytomna i zasypiam ponownie. Polecam.

  Odpowiedz
 3. spokojne życie, bezproblemowe prowadzenie samochodu, wyrównany i spokojny sen bez wybudzeń, jasny umysł, krótko mówiąc minęły prawie dwa lata od odstawienia po ponad dwóch latach ćpania i radzę sobie z rzeczywistością…

  Odpowiedz
 4. Dopiero zaczęłam brać trittico CR ale mam nadzieje że będzie ok miałam trochę za dużo nie ciekawych przeżyć no i trach zaczął się strach ale myślę że pomoże tylko nie wiem po jakim czasie może ktoś mi podpowie

  Odpowiedz
 5. Stosuję lek Trittico od ponad roku. Lek działa na mnie pozytywnie, brak tzw. efektu otumanienia, rano wstaję chętnie. Lęki zanikły, wysypiam się.. U mnie bez skutków ubocznych.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Trittico CR. Podziel się doświadczeniami na forum.