Ferrola to lek na receptę, który zawiera trójwartościowe żelazo w postaci związanej z białkiem. Znajduje zastosowanie w leczeniu niedoboru żelaza oraz niedokrwistości wynikającej z niedoboru żelaza. Żelazo zawarte w Ferrola odznacza się szybką wchłanialnością i równie szybko osiąga odpowiednie stężenie w osoczu. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Ferrola. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.
Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.
Jak działa lek Ferrola i jakie są wskazania do stosowania?
Ferrola zawiera substancje czynne żelaza(II) siarczan wysuszony i kwas foliowy. Stosowany jest w leczeniu niedokrwistości spowodowanej jednoczesnym niedoborem żelaza i kwasu foliowego u dorosłych i dzieci w wieku od 12 lat. Stosowany jest również w celu zapobiegania tym niedoborom w okresie ciąży.
Jaki jest skład Ferrola, jakie substancje zawiera?
Każda tabletka dojelitowa zawiera substancje czynne: 114 mg żelaza(II) siarczanu wysuszonego, co odpowiada 37 mg żelaza, oraz 0,8 mg kwasu foliowego.
Substancje pomocnicze
Kwas askorbowy
Etyloceluloza
Skrobia kukurydziana
Maltodekstryna
Karboksymetyloskrobia sodowa typ A
Wapnia stearynian
Laktoza jednowodna
Celuloza, proszek
Sodu laurylosiarczan
Krzemionka koloidalna bezwodna
Sacharoza
Talk
Tytanu dwutlenek (E 171)
Wapnia węglan
Magnezu stearynian
Hypromeloza (typ 6cP i 5cP)
Makrogol (4000, 6000)
Kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1) typ B
Sodu wodorotlenek
Symetykon
Dietylu ftalan
Glikol propylenowy
Żelaza tlenek czerwony (E 172)
Żelaza tlenek czarny (E 172)
Zobacz listę produktów zawierających substancje:
Siarczan żelaza (II).Dawkowanie preparatu Ferrola – jak stosować?
Zalecana dawka to 1 do 2 tabletek 3 razy na dobę (3 razy na dobę po 1 do 2 tabletek).
Stosowanie w ciąży
Zalecana dawka w zapobieganiu niedokrwistości to 1 tabletka na dobę, a w leczeniu niedokrwistosci dawka wynosi 3 razy po 1 tabletce na dobę.
Stosowanie u dzieci powyżej 12 lat i u młodzieży
Zalecana dawka wynosi 1 do 2 tabletek 3 razy na dobę (3 razy na dobę po 1 do 2 tabletek).
Stosowanie u dzieci i młodzieży poniżej 12 lat
Lek Ferrola przeznaczony jest do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat. Ferrola nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Osoby w podeszłym wieku
Nie jest konieczna zmiana dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku.
Pacjenci z zaburzeniem czynności nerek
Nie jest konieczna zmiana dawkowania w tej grupie pacjentów.
Pacjenci z zaburzeniem czynności wątroby
Nie badano bezpieczeństwa i skuteczności leku Ferrola w tej grupie pacjentów.
Sposób podawania
Tabletki dojelitowe należy przyjmować co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem, z wystarczającą ilością płynu będącego źródłem witaminy C (np. soku pomarańczowego), aby zwiększyć wchłanianie żelaza. Tabletek nie należy rozgryzać, ani żuć (z uwagi na ochronną otoczkę).
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli przypadkowo została przyjęta większa niż zalecana dobowa dawka leku Ferrola, należy natychmiast zasięgnąć porady lekarskiej. Początkowe objawy przedawkowania mogą obejmować nudności, wymioty (treść żołądka o ciemnym zabarwieniu), biegunkę, ból brzucha i krew w stolcu, bladość, spadek ciśnienia krwi i przyspieszoną akcję serca.
Jeśli lek zostanie połknięty przypadkowo przez dziecko, należy natychmiast porozumieć się z lekarzem.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ferrola – czy mogę spożywać alkohol?
Niektóre pokarmy mogą pogarszać właściwe wchłanianie tego leku. Lek należy przyjmować co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem, z wystarczającą ilością płynu będącego źródłem witaminy C (np. soku pomarańczowego), aby zwiększyć wchłanianie żelaza.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Ferrola w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
Ferrola jest zalecany w okresie ciąży w celu uzupełniania żelaza i kwasu foliowego oraz w celu zapobiegania niedokrwistości spowodowanej jednoczesnym niedoborem żelaza i kwasu foliowego w okresie ciąży.
Karmienie piersią
Ponieważ zarówno żelazo jak i kwas foliowy przenikają do mleka ludzkiego, Ferrola można stosować jedynie, jeśli zaleci to lekarz.
Prowadzenie pojazdów
Lek nie wpływa negatywnie na te umiejętności.
Żródła / Bibliografia:
Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Ferrola
Ulotka Ferrola – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)
Pobrano 5 razy
Rozmiar plku 86.13 KB
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Pobrano 2 razy
Rozmiar plku 161.41 KB
Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.
Sprawdź cenę i dostępność Ferrola w najbliższej aptece
Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Ferrola
Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów
Stosujesz Ferrola? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.