Angusta

Lek Angusta zawiera substancję czynną mizoprostol.
Lek jest stosowany, aby ułatwić rozpoczęcie procesu porodu.

Mizoprostol należy do grupy leków zwanych prostaglandynami. Prostaglandyny wywierają podwójne działanie podczas porodu. Jedno polega na rozluźnieniu szyjki macicy tak, aby dziecko mogło łatwiej urodzić się przez pochwę. Drugie polega na wywołaniu skurczów, które pomogą w wypchnięciu dziecka z macicy. Może istnieć kilka powodów, dla których może być potrzebna pomoc w zapoczątkowaniu tego procesu. Więcej informacji może udzielić lekarz.

Jaki jest skład Angusta, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest mizoprostol.

Pozostałe składniki to: hyrpomeloza (3 mPa∙s), celuloza mikrokrystaliczna (PH102), skrobia kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, krospowidon (typ B), krzemionka koloidalna bezwodna

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Angusta – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami położnej, lekarza lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza. Lek Angusta powinien być podawany wyłącznie przez wyszkolony personel położniczy w warunkach szpitalnych, umożliwiających stałe monitorowanie stanu płodu i czynności macicy. Lekarz dokładnie oceni stan szyjki macicy przed podaniem leku.

Zalecana dawka to 25 mikrogramów co dwie godziny lub 50 mikrogramów co cztery godziny. Lek Angusta należy przyjmować doustnie, popijając szklanką wody. Tabletek nie należy kruszyć. Położna lub lekarz zadecyduje, kiedy należy przerwać podawanie leku.

Stosowanie leku Angusta będzie przerwane, jeśli:
– pacjentka otrzymała 200 mikrogramów leków w ciągu 24 godzin;
­- gdy rozpocznie się poród;
­- jeśli skurcze macicy są zbyt silne lub przedłużone;
­- jeśli występują oznaki zagrożenia dziecka;
­- jeśli konieczne jest podanie oksytocyny lub innych leków stosowanych w celu ułatwienia porodu (patrz w ulotce „Kiedy nie stosować leku Angusta ”, “Ostrzeżenia i środki ostrożności” ­ i „Lek Angusta a inne leki”).

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Angusta może prowadzić do nasilenia skurczów lub zagrożenia dziecka. Należy przerwać podawanie leku Angusta. Położna lub lekarz może zdecydować, że konieczne jest zastosowanie leków, które zmniejszą siłę lub częstość skurczów macicy lub poród przez cesarskie cięcie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Angusta – czy mogę spożywać alkohol?

Brak odrębnych zaleceń.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Angusta w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Lek Angusta jest stosowany, aby ułatwić rozpoczęcie porodu od 37 tygodnia ciąży. Leku nie należy stosować w innych okresach ciąży, chyba, że położna lub lekarz uzna, że leczenie tym lekiem jest w danym przypadku konieczne (patrz powyżej „Ostrzeżenia i środki ostrożności”).

Karmienie piersią
Mizoprostol może przenikać do mleka matki, ale przypuszcza się, że stężenia oraz czas przenikania są bardzo ograniczone i nie powinny stanowić przeszkody dla karmienia piersią. Karmienie piersią można rozpocząć po 4 godzinach po podaniu ostatniej dawki leku.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Nie dotyczy.

Ulotka Angusta – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Angusta, 25 mikrogramów, tabletki (Misoprostolum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Angusta m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Angusta, 25 mikrogramów, tabletki (Misoprostolum)

Opinie o Angusta - forum pacjentów

Stosujesz Angusta? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz