Misodel

Jak działa i kiedy stosujemy Misodel?

Misodel zawiera substancję czynną mizoprostol.
Misodel jest stosowany, aby ułatwić rozpoczęcie procesu porodu od 36 tygodnia ciąży.

Mizoprostol należy do grupy leków zwanych prostaglandynami. Prostaglandyny wywierają podwójne działanie podczas porodu. Jedno polega na rozluźnieniu szyjki macicy tak, aby dziecko mogło łatwiej urodzić się przez pochwę. Drugie polega na wywołaniu skurczów, które pomogą w wypchnięciu dziecka z macicy. Może istnieć kilka powodów, dla których może być potrzebna pomoc w zapoczątkowaniu tego procesu. Więcej informacji może udzielić lekarz.

Jaki jest skład Misodel, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest mizoprostol.
Każdy system terapeutyczny dopochwowy zawiera 200 mikrogramów mizoprostolu i uwalnia mizoprostol ze średnią szybkością około 7 mikrogramów na godzinę przez 24 godziny.

– Pozostałe składniki to:
usieciowany polimer hydrożelowy (składający się z makrogolu 8000, 1,2,6-heksanotriolu oraz 4,4’- diizocyjanianu dicykloheksylometanu, żelaza (III) chlorku) butylohydroksyanizol (E 320) aplikator z PE (dziana przędza poliestrowa).

Dowiedz się więcej na temat substancji: .

Dawkowanie preparatu Misodel – jak stosować ten lek?

Zalecaną dawką jest jeden system terapeutyczny dopochwowy Misodel (wkładka dopochwowa Misodel), który zawiera 200 mikrogramów mizoprostolu. Substancja czynna, mizoprostol, uwalniana jest ze średnią szybkością około 7 mikrogramów na godzinę przez okres 24 godzin.

Lekarz lub pielęgniarka umieści jedną wkładkę dopochwową Misodel w pochwie pacjentki w pobliżu szyjki macicy. Pacjentka nie będzie tego robiła samodzielnie. Przed umieszczeniem w pochwie lekarz lub pielęgniarka mogą powlec wkładkę dopochwową Misodel niewielką ilością żelu nawilżającego. Lekarz lub pielęgniarka mogą z łatwością wyciągnąć z pochwy wkładkę dopochwową Misodel, gdy będzie już czas na jej usunięcie.

Pacjentka leży w trakcie tej procedury i będzie musiała pozostać w pozycji leżącej przez około 30 minut po wprowadzeniu wkładki dopochwowej Misodel.

Po umieszczeniu w pochwie wkładka dopochwowa Misodel pochłania wilgoć i powoli uwalnia mizoprostol.

Korzystając z toalety, należy zachować ostrożność, aby uchronić się przed usunięciem przez pomyłkę wkładki dopochwowej Misodel. Jeśli w którymkolwiek czasie wkładka dopochwowa Misodel wypadnie, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub pielęgniarce.

W zależności od postępu porodu lekarz lub pielęgniarka zdecyduje, jak długo Misodel powinien pozostawać w pochwie. Misodel może pozostać w pochwie do 24 godzin.

Lekarz lub pielęgniarka usunie wkładkę dopochwową Misodel
– gdy rozpocznie się poród
– jeśli skurcze macicy są zbyt silne lub przedłużone
– jeśli występują oznaki zagrożenia dziecka
– jeśli upłynęły 24 godziny od umieszczenia wkładki w pochwie

Jeśli wkładka dopochwowa Misodel wypadnie, nie będzie zastąpiona.

Przy usuwaniu z pochwy wkładka dopochwowa Misodel będzie powiększona 2-3 krotnie w stosunku do jej początkowych wymiarów i będzie elastyczna.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Leku Misodel nie badano u kobiet w ciąży poniżej 18 roku życia.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli Misodel pozostanie w pochwie po rozpoczęciu aktywnej fazy porodu, może prowadzić do nasilenia skurczów lub zagrożenia dziecka. Misodel zostanie wówczas natychmiast usunięty przez lekarza lub pielęgniarkę.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Misodel – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych na temat stosowania Misodel z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Misodel w okresie ciąży i karmienia piersią?

Misodel jest stosowany, aby ułatwić rozpoczęcie porodu od 36 tygodnia ciąży. Leku Misodel nie należy stosować w innych okresach ciąży.

Kwas mizoprostolowy może przenikać do siary (płyn wydzielany przez piersi przez pierwsze 3-4 dni po porodzie) i mleka matki, ale przypuszcza się, że stężenia oraz czas przenikania są bardzo ograniczone i nie powinny stanowić przeszkody dla karmienia piersią.

Stosowanie leku Misodel w celu zapoczątkowania procesu porodu od 36 tygodnia ciąży nie będzie miało wpływu na płodność.

Cena Misodel i dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź ile kosztuje Misodel i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy. Dowiedz się także, czy lek jest dostęny na receptę, czy bez recepty oraz czy jest refundowany (poziom refundacji).

Ulotka Misodel – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Pobierz ulotkę leku Misodel. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Misodel m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Misodel - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz lek Misodel? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu. Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania leku możesz pomóc innym pacjentom.

Ważne! Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup leku z tzw. "drugiej ręki" może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(35 ocen, średnia: 6,83 na 10)

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.