Fulvestrant Eugia

Fulvestrant Eugia to lek zawierający substancję czynną fulwestrant, która należy do grupy blokerów estrogenu. Jest stosowany jako jedyny lek w leczeniu kobiet po menopauzie z rodzajem raka piersi zwanym rakiem piersi z obecnością receptorów estrogenowych, który jest miejscowo zaawansowany lub rozprzestrzenił się do innych części ciała (przerzuty). Może być również stosowany w skojarzeniu z palbocyklibem w leczeniu pewnego rodzaju raka piersi. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Fulvestrant Eugia zawiera substancję czynną fulwestrant, która należy do grupy blokerów estrogenu.
Estrogeny, rodzaj żeńskich hormonów płciowych, mogą w niektórych przypadkach uczestniczyć we wzroście raka piersi.

Lek Fulvestrant Eugia jest stosowany:
• jako jedyny lek, w leczeniu kobiet po menopauzie z rodzajem raka piersi zwanym rakiem piersi z obecnością receptorów estrogenowych, który jest miejscowo zaawansowany lub rozprzestrzenił się do innych części ciała (przerzuty), lub
• w skojarzeniu z palbocyklibem w leczeniu kobiet z pewnym rodzajem raka piersi zwanego rakiem piersi z obecnością receptorów hormonalnych, bez nadmiernej ekspresji receptora ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu 2, który jest miejscowo zaawansowany lub rozprzestrzenił się do innych części ciała (przerzuty). Kobiety, które nie osiągnęły jeszcze menopauzy będą również otrzymywać lek zwany agonistą hormonu uwalniającego hormon luteinizujący (ang. luteinizing hormone releasing hormone, LHRH).

Gdy lek Fulvestrant Eugia jest podawany w skojarzeniu z palbocyklibem, ważne jest, aby zapoznać się także także z ulotką dla pacjenta dotyczącą palbocyklibu. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących palbocyklibu należy zwrócić się do lekarza.

Skład

– Substancją czynną leku jest fulwestrant. Każda ampułko-strzykawka 5 mL (50 mg/mL) zawiera 250 mg fulwestrantu.

– Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: etanol (96%), alkohol benzylowy (E 1519), benzylu benzoesan i olej rycynowy oczyszczony.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zazwyczaj stosowana dawka to 500 mg fulwestrantu (dwa wstrzyknięcia 250 mg/5 mL), podawane raz na miesiąc oraz dodatkowa dawka 500 mg podana po 2 tygodniach od pierwszej dawki.

Lek Fulvestrant Eugia jest podawany przez lekarza lub pielęgniarkę, w powolnym wstrzyknięciu domięśniowym, po jednym w każdy pośladek.

W przypadku dalszych pytań dotyczących stosowania tego leku należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Przedawkowanie

Zgłoszono pojedyncze przypadki przedawkowania fulwestrantu u ludzi. W przypadku przedawkowania należy zastosować objawowe leczenie wspomagające. Z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że w przypadku stosowania fulwestrantu w dawkach większych niż zalecane należy oczekiwać objawów związanych z bezpośrednim lub pośrednim działaniem antyestrogenowym.

Jedzenie i picie (alkohol)

Ciąża i karmienie piersią

Leku Fulvestrant Eugia nie wolno stosować, jeśli pacjentka jest w ciąży. Jeśli pacjentka może zajść w ciążę, powinna stosować skuteczne metody antykoncepcji podczas leczenia lekiem Fulvestrant Eugia i przez 2 lata po przyjęciu ostatniej dawki.

Podczas leczenia lekiem Fulvestrant Eugia nie wolno karmić piersią.

Ulotka Fulvestrant Eugia

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Fulvestrant Eugia (forum)

Stosujesz Fulvestrant Eugia? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Fulvestrant Eugia. Podziel się doświadczeniami na forum.