Etadron

Etadron to lek przeciwnowotworowy dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną eksemestan. Jest to nieodwracalny, steroidowy inhibitor aromatazy, który blokuje biosyntezę estrogenów poprzez hamowanie aromatazy. Lek jest stosowany w leczeniu wczesnej postaci hormonozależnego raka piersi u kobiet po menopauzie, które ukończyły 2-3 lata leczenia uzupełniającego tamoksyfenem. Stosuje się go również w leczeniu zaawansowanego raka piersi u kobiet po menopauzie, u których choroba postępuje po zastosowaniu terapii przeciwestrogenowej.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Eksemestan należy do grupy leków znanych jako inhibitory aromatazy. Leki te oddziałują z substancją zwaną aromatazą, której obecność jest niezbędna do wytwarzania żeńskich hormonów płciowych, estrogenów, szczególnie u kobiet po menopauzie. Zmniejszenie stężenia estrogenów w organizmie to sposób na leczenie hormonozależnego raka piersi.

Eksemestan stosowany jest w leczeniu wczesnej postaci hormonozależnego raka piersi u kobiet po menopauzie, które ukończyły 2-3-letni okres leczenia tamoksyfenem.

Eksemestan stosowany jest również w leczeniu zaawansowanej postaci hormonozależnego raka piersi u kobiet po menopauzie, u których stosowanie różnych leków hormonalnych nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.

Skład

– Substancją czynną leku jest eksemestan. Każda tabletka powlekana zawiera 25 mg eksemestanu.

– Pozostałe składniki to: mannitol, celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), hypromeloza, polisorbat 80, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian w rdzeniu tabletki oraz hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 400 w otoczce tabletki

Dawkowanie

Etadron należy stosować po posiłku, mniej więcej o tej samej porze dnia.

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zazwyczaj stosowana dawka leku Etadron, to jedna tabletka 25 mg na dobę.

Jeśli pacjentka musi zostać przyjęta do szpitala, powinna poinformować personel medyczny, iż przyjmuje lek Etadron.

Stosowanie u dzieci
Etadron nie jest odpowiedni do stosowania u dzieci.

Przedawkowanie

W przypadku nieumyślnego zastosowania większej niż zalecana ilość tabletek, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać do izby przyjęć najbliższego szpitala. Lekarzowi należy pokazać opakowanie leku Etadron.

Jedzenie i picie (alkohol)

Etadron należy stosować po posiłku, mniej więcej o tej samej porze dnia.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować leku Etadron, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa, że jest w ciąży powinna poinformować o tym lekarza.

Należy przedyskutować z lekarzem rodzaj antykoncepcji, jeśli istnieje możliwość zajścia przez pacjentkę w ciążę.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Etadron

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Etadron (forum)

Stosujesz Etadron? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Etadron. Podziel się doświadczeniami na forum.