Chorapur

Chorapur to lek dostępny na receptę, który zawiera gonadotropinę kosmówkową jako substancję czynną. Jest to hormon otrzymywany z moczu kobiet ciężarnych. Lek stosowany jest w leczeniu niepłodności u kobiet i mężczyzn, a także u dzieci w przypadku opóźnionego dojrzewania płciowego. U kobiet, u których nie występuje jajeczkowanie lub występuje rzadko, Chorapur stosuje się w celu wywołania owulacji i indukcji luteinizacji, po stymulacji wzrostu pęcherzyków. U mężczyzn Chorapur stosuje się do przywracania płodności w przypadkach hipogonadyzmu hipogonadotropowego.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Chorapur należy do grupy leków zwanych gonadotropinami (hormonami płciowymi). U kobiet kontroluje on uwalnianie komórek jajowych z jajników, a u mężczyzn kontroluje wytwarzanie męskiego hormonu – testosteronu.

Lek Chorapur zawiera substancję czynną – ludzką gonadotropinę kosmówkową (hCG) (hormon białkowy), która jest otrzymywana z moczu kobiet ciężarnych i oczyszczana. Gonadotropiny
odgrywają kluczową rolę w płodności i reprodukcji.

U kobiet
W niepłodności kobiecej lek ten może być stosowany do wywołania u kobiety owulacji (indukcja owulacji). Lek Chorapur jest także stosowany wraz z innymi lekami, aby wspomagać wytwarzanie komórek jajowych w programach wspomaganego rozrodu (leczenie zapłodnieniem pozaustrojowym).

U mężczyzn
Lek Chorapur jest stosowany u mężczyzn do leczenia w sytuacji, gdy występuje mała ilość plemników. Lek Chorapur jest stosowany albo samodzielnie albo w skojarzeniu z innymi gonadotropinami (hMG, FSH). Lek Chorapur jest także stosowany u mężczyzn przed rozpoczęciem leczenia stymulującego w celu oceny czynności jąder, gdy narządy rozrodcze nie pracują prawidłowo z powodu braku hormonów płciowych.

U dzieci
Lek Chorapur jest stosowany u dzieci do leczenia opóźnionego dojrzewania płciowego oraz u dzieci, u których jądra nie zstąpiły lub niecałkowicie zstąpiły do worka mosznowego.

Skład

Substancją czynną jest wysoko oczyszczona ludzka gonadotropina kosmówkowa (hCG).

Pozostałe składniki to:
– Proszek: laktoza jednowodna i wodorotlenek sodu,
– Rozpuszczalnik: chlorek sodu, kwas solny 10% i woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Sposób podawania:
Ten lek podawany jest jako wstrzyknięcie domięśniowe przez lekarza, który ma doświadczenie w leczeniu zaburzeń płodności

Chorapur 1500 IU
Leczenie lekiem Chorapur powinno być prowadzone przez lekarza, który ma doświadczenie w leczeniu zaburzeń płodności.

U mężczyzn zalecaną dawką jest 1 fiolka dwa razy w tygodniu (co odpowiada 3000 IU na tydzień). Ponieważ rozwój plemników trwa około 74 dni, leczenie należy kontynuować przez okres co najmniej 3 miesięcy, aby można spodziewać się jakiejkolwiek poprawy. Podczas leczenia lekarz kontroluje stężenie testosteronu. Może być konieczne zwiększenie dawki leku.

Jeśli reakcja na leczenie samym tylko lekiem Chorapur jest niewystarczająca, lekarz może zdecydować o podaniu innego leku w tym samym czasie co lek Chorapur. W niektórych przypadkach, po uzyskaniu poprawy przy użyciu kombinacji tych leków, można ją podtrzymać stosując wyłącznie lek Chorapur.

Stosowanie u dzieci
Leczenie niezstąpionych jąder powinno się zakończyć, gdy dziecko ma 1 rok.

Zalecana dawka u niemowląt wynosi: 250 IU/dawkę (0,17 ml z fiolki zawierającej 1500 IU) dwa razy w tygodniu przez okres pięciu tygodni.

Chorapur 5000 IU
Leczenie lekiem Chorapur powinno być prowadzone przez lekarza, który ma doświadczenie w leczeniu zaburzeń płodności.

W celu wywołania owulacji i stymulacji jajników:

Zalecaną dawką jest 1 fiolka (5000 IU) lub 2 fiolki (10 000 IU). Lek należy podać 24 do 48 godzin po uzyskaniu optymalnej stymulacji wzrostu pęcherzyków.

Jeśli lek Chorapur stosowany jest w celu wywołania owulacji po stymulacji wzrostu pęcherzyków, pacjentce zaleca się odbycie stosunku płciowego w dniu wstrzyknięcia oraz w następnym dniu po wstrzyknięciu.

W celu oceny czynności jąder w przypadkach, gdy narządy rozrodcze nie pracują prawidłowo z powodu braku hormonów płciowych.:

Zalecaną dawką jest 1 fiolka (5000 IU) jednorazowo.

Stosowanie u dzieci

U chłopców z opóźnionym dojrzewaniem płciowym:
Zalecaną dawką jest 1 fiolka (5000 IU) raz w tygodniu przez okres 3 miesięcy.

Przy niezstąpieniu jednego lub obu jąder:
Zalecaną dawką jest 1 fiolka (5000 IU) jednorazowo.

Przedawkowanie

Nie zgłoszono przypadków przedawkowania. Jednak istnieje możliwość, że przedawkowanie może powodować zespół hiperstymulacji jajników (OHSS), patrz punkt 2. „Informacje ważne przed zastosowaniem leku Chorapur”).

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek należy zażywać na pół godziny przed spożyciem posiłku.

Ciąża i karmienie piersią

Lek Chorapur jest wskazany do leczenia niepłodności. Leku Chorapur nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią

Ulotka Chorapur

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Chorapur (forum)

Stosujesz Chorapur? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Chorapur. Podziel się doświadczeniami na forum.